Poza granicami Modelu Standardowego

Poza granicami Modelu Standardowego





Model Standardowy odpowiada na wiele pytan dotyczacych struktury i stabilnosci materii ktorej budulcem sa kwarki i leptony wystepujace w szesciu rodzajach i oddzialywujace ze soba czterema rodzajami sil.

Jednak Model Standardowy nie jest kompletna teoria, poniewaz wciaz nie odpowiada on na wszystkie pytania dotyczace natury wszechswiata.

Dlaczego sa akurat trzy rodziny kwarkow i leptonow ?



Czy kwarki i leptony sa rzeczywiscie elementarne, czy tez skladaja sie z jakichs bardziej fundamentalnych obiektow ?

Dlaczego Model Standardowy nie przewiduje wartosci mas podstawowych fermionow (tj. kwarkow i leptonow) ?



Dlaczego wszechswiat zbudowany jest z materii, pomimo ze w mikroswiecie tworzeniu nukleonow (skladnikow jader atomowych) z energii towarzyszy zawsze produkcja identycznej liczby anty-nukleonow ? Czy obserwowana asymetria miedzy materia i antymateria zwana lamaniem parzystosci CP jest wystarczajaco duza aby objasnic asymetrie budowy wszechswiata ?

W jaki sposob wbudowac grawitacje do Modelu Standardowego ?



Wiemy, ze ilosc materii we wszechswiecie jest znacznie wieksza niz to co mozemy zaobserwowac poprzez rejestracje promieniowania elektromagnetycznego. Co stanowi niewidzialna, ciemna materie ?





Wlasnie takie pytania sa motorem dzialan fizykow, ktorzy buduja coraz wieksze i lepsze akceleratory. To wlasnie fizyka wysokich energii moze dostarczyc kiedys odpowiedzi na nie.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Teorie o budowie wszechświata

Pierwotne koncepcje dotyczące budowy wszechświata czyniły z Ziemi jego środek. Zwolennicy teorii geocentrycznej uważali, bowiem, że wszechświat jest homocentryczny, czyli że ludzkość zajmuje w nim centralne miejsce.
W starożytności l...

Historia

Zmieniający się wszechświat

Wyobrażenia ludzi o rozmiarach, strukturze i ewolucji Wszechświata ulegały bardzo istotnym zmianom w miarę rozwoju astronomii i fizyki. Już w czasach prehistorycznych pozorny ruch Słońca na sferze niebieskiej, fazy Księżyca, ruchy planet or...

Wiedza o społeczeństwie

Udział Polski w organizacjach międzynarodowych

NATO, North Atlantic Treaty Organization, Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego, Pakt Północnoatlantycki, sojusz polityczno-wojskowy państw Europy Zachodniej, USA i Kanady powołany do istnienia w Waszyngtonie 4 kwietnia 1949 na podstawie uch...

Wiedza o społeczeństwie

Polska, a NATO.

Po rozpadzie bloku sowieckiego, Nato szuka nowej doktryny. W 1997 Pakt zaprosił Czechy, Polskę i Węgry do negocjacji mających na celu przyjęcie ich w poczet członków NATO. Przyjęcie Polski do NATO - 12 marca 1999 r. - stanowi z pewnością j...

Podstawy przedsiębiorczości

Polska w organizacjach międzynarodowych

Monika Halątka kl.IVd

1. NATO
North Atlantic Treaty Organization, Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego, Pakt Północnoatlantycki, sojusz polityczno-wojskowy państw Europy Zachodniej, USA i Kanady powołany do istnienia w Waszyng...