Krzyżacy - Rycerskie Ślubowanie

W gospodzie pod Lutym Turem było gwarno. Ludzie siedzieli na drewnianych ławach i popijali piwo w wielkich kuflach, a w śród nich byli tam Zbyszko i Maćko z Bogdańca. Paliły się woskowe świecie, światło padało również z okien. Ludzie byli tak zajęci zabawą, że nawet nie zauważyli pięknej pełni księżyca.
W pewnym momencie weszli rycerze i kazali się wszystkim uciszyć. Wieśniacy musieli opuścić lokal – mogli zostać tylko szlachcice. Przyjechała ważna dama. Kiedy już się trochę uspokoiło do pomieszczenia wkroczyła księżna Anna Danuta wraz ze swoją świtą. Usiadła za stołem i przez chwilę rozglądała się dookoła, patrząc na poroża jeleni i skóry zdobyte na polowaniach, które wisiały na ścianach. Po chwili poprosiła jedną ze swych dwórek, aby zaśpiewała i zagrała na lutni. Dworzanie przygotowali ławę, na której dziewczyna mogła śpiewać. Danusia wstała od stołu, wzięła lutnię i stanęła po środku ławy. Po jej brzegach natomiast usiedli rybałci. Zbyszko od razu zwrócił uwagę na dziewczynę. Na głowie miała wianuszek, a włosy miała puszczone po ramionach na niebieską suknię. Na swoich pięknych nóżkach miała czerwone trzewiki. Wszyscy zachęcali ją do występu. Nie było widać po niej strachu i po chwili zaczęła pięknie śpiewać. Nie tylko wygląd miała anielski, ale również glos!
Zbyszko zaczął wypytywać się o „Anielską” dziewczynę. Dowiedział się, że jest to córka Juranda ze Spychowa, której Krzyżacy zabili matkę, dlatego księżna mazowiecka przygarnęła ją na wychowanie. Podczas śpiewu jeden z rybałtów wstał. Ława się przechyliła, a Danusia potknęła i spadłaby na podłogę, gdyby Zbyszek nie rzucił się jej na pomoc. W ostatniej chwili wpadła w ramiona Zbyszka, który zaniósł ja przed oblicze księznej.
Ona natomiast, widząc, że Danusia podoba się Zbyszkowi i zapytała się jej, czy chce mieć swojego rycerza. Córka Juranda z radością wykrzyczała: „Chcę, chcę, chcę...!” Wszyscy ucieszyli się z faktu iż młoda dwórka będzie już damą serca. Rycerz Zbyszko klękną przed Danusią. Z pełną powagą złożył jej ślubowanie i obiecał pomścić śmierć jej matki. Wszyscy spoważnieli i z uwagą przypatrywali się Zbyszkowi. Księżna upewniła się, czy młodzian nie dla śmiechu ślubował, on natomiast zapewnił ją, że jest gotów powtórzyć ślubowanie przed księdzem w kościele.
Znowu stało się gwarno i co chwilę ktoś ogłaszał toast, za nową damę serca, Wszyscy cieszyli się, że ulubienica księżnej została wybrana na damę serca Zbyszka z Bogdańca.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Krzyżacy - Rycerskie Ślubowanie

W gospodzie pod Lutym Turem było gwarno. Ludzie siedzieli na drewnianych ławach i popijali piwo w wielkich kuflach, a w śród nich byli tam Zbyszko i Maćko z Bogdańca. Paliły się woskowe świecie, światło padało również z okien. Ludzie b...

Język polski

"Krzyżacy" - plan wydarzeń, porównanie Danusi i Jagienki, obyczaje rycerskie

Przedstaw czas i miejsce akcji:

Akcja powieści toczy się w latach 1399(śmierć królowej Jadwigi)-1410(bitwa pod Grunwaldem). Miejsce akcji: m.in. Kraków, Bogdaniec(Wielkopolska), Spychów(Mazury), Szczytno, Grunwald, Malbork.

...

Język polski

Obyczaje rycerskie na podstawie "Krzyżaków" H. Sienkiewicza.

Opis trzech wybranych obyczajów rycerskich na podstawie lektury „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza.

Autor w powieści „Krzyżacy” przedstawia wiele obyczajów, jakie panują w ówczesnym czasie wśród rycerzy. Są one jakby nieodł...

Język polski

Ślubowanie rycerskie Zbyszka z Bogdańca.

Ślubowanie rycerskie dla rycerzy było w średniowieczu normalnością. Nie był to obyczaj polski lecz na Mazowszu dobrze znany. Każdy rycerz ślubował dla swojej pani wierność i uczciwość aż do śmierci. Przykładem tego jest fragment ksi...

Język polski

"Krzyżacy" plan wydarzeń, obyczaje rycerskie, porównanie Danusi i Jagienki

Obyczaje rycerskie:

*Ślubowanie-rycerz wybierał damę swojego serca i ślubował jej wierną służbę. Dama ta niekoniecznie musiała w przyszłości zostać jego żona, zdarzały się przypadki, że rycerz składał ślubowanie przed ma...

Język polski

Proszę niech mi ktoś zrobi tw obyczaje rycerskie odnośnie lektury "Krzyżacy" daje naj za zrobienie tego, jeśli nie wiece od czego zacząć to macie: 1. Ślubowanie damie swego serca. 2. Pasowanie na rycerza. Musze mieć 15 wiec jeszcze 13. Z góry bardzo

Proszę niech mi ktoś zrobi tw obyczaje rycerskie odnośnie lektury "Krzyżacy" daje naj za zrobienie tego, jeśli nie wiece od czego zacząć to macie: 1. Ślubowanie damie swego serca. 2. Pasowanie na rycerza. Musze mieć 15 wiec jeszcze 13....