Charakterystyka Ferdynanda Kiepskiego

Ferdynand Kiepski to jeden z głównych bohaterów serialu komediowego „Świat według Kiepskich” wyreżyserowanego przez Okiła Khamidova, a następnie Patricka Yokę i emitowanego przez telewizję Polsat. Urodził się 9 lipca 1950 roku w Żabiance. Ze względu na pochodzenie jego dziadka, posiada niemieckie korzenie. Ma żonę Halinę, która pracuje jako pielęgniarka oraz dwójkę dorosłych już dzieci: Mariolę i Waldemara. Ferdek mieszka we Wrocławiu, w kamienicy na ulicy Ćwiartki ¾. Jest bezrobotny, gdyż jak sam twierdzi „ w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem”. Jest to postać fikcyjna, której rolę odgrywa aktor, Andrzej Grabowski.
Ferdynand jest wysokim, dobrze zbudowanym, ale i lekko otyłym mężczyzną. Na początku serialu posiadał gęstą, brązową czuprynę oraz okazałego wąsa w tym samym kolorze co włosy. Z biegiem lat jednak posiwiał i pozbył się wspomnianego wcześniej zarostu. Bohater posiada duży, szeroki nos, ma ciemne oczy. Zwykle nosi ciemnozielone spodnie z rozciągliwego materiału, wyciągnięte bluzki, białe skarpetki oraz laczki. Kiedy jednak wychodzi na „kulturalne spotkania do swojego przyjaciela Mariana Paździocha”, ubiera garnitur, koszulę, krawat i czarne lakierki.
Ferdek jest postacią o łagodnym usposobieniu, jednak często daje o sobie znać jego druga strona, kiedy to staje się nerwowy i przekorny. Nie ma on specjalnych zainteresowań, lubi siedzieć na fotelu i oglądać telewizor, głównie mecze piłkarskie, pić piwo marki Mocny Full i spotykać się z sąsiadami w celu porozmawiania o panujących w świecie nowinkach. Pasjonuje się także tworzeniem nigdzie dotąd niespotykanych przedmiotów.
Jest osobą zdolną i pomysłową, czego dowodem są jego liczne absurdalne wynalazki. Dzięki temu często na swoim osiedlu nazywany jest „złotą rączką”. Ferdynand to osoba bardzo spostrzegawcza, zawsze potrafi znaleźć sposób, by „zarobić, ale się nie narobić”. Potrafi w porę rozpoznać sytuację i przewrócić ją na swoją stronę. Jest dowcipny, co tworzy go duszą towarzystwa, szczególnie gdy sobie wypije. W stosunku do najbliższej rodziny jest miły i jest w stanie zrobić dla niej wszystko. Halina często straszy go rozwodem, do czego on nigdy by nie dopuścił. Jednak w stosunku do swojej teściowej, Rozalii Kiepskiej, jest arogancki i ciągle jej dokucza. Kradnie jej przynoszoną przez listonosza Edzia rentę i dręczy staruszkę, która nazywa go Kanalią. Często wykorzystuje i wyzywa swoich sąsiadów, Arnolda Boczka i Mariana Paździocha, z którymi jednak spotyka się chętnie na libacjach alkoholowych, a kilka razy nawet nazwał ich swoimi przyjaciółmi. Dla ważnych postaci w świecie kultury czy polityki jest ciepły i serdeczny, okazuje im szacunek, którego jednak brak u niego dla ludzi o znacznie niższym statusie społecznym. Jest bezkrytyczny dla siebie i uważa, że wszstko robi najlepiej. Ferdynand rzadko podejmuje się zrobienia czegoś, o co proszą go inni, głównie jego żona, która nazywa go nierobem. Jest on bowiem leniwy, nie skory do podjęcia normalnej pracy. Jeśli już zabierze się do zrobienia czegoś na co nie ma ochoty, robi to niedbale i niestarannie. Kiedy proszą go o coś sąsiedzi, szuka łatwej możliwości zarobku, jest interesowny i nie zrobi dla nich nic za darmo. Jego niewątpliwą zaletą jest lojalność, potrafi on dochować tajemnicy, nawet jeśli została mu ona powierzona przez jego sąsiada Mariana. Ferdek ceni sobie przyrodę, jest wrażliwy na jej piękno. Jest także inteligentny, co można dostrzec w jego filozoficznych rozmowach z sąsiadami czy przewodniczącym rady osiedla Kozłowskim. Choć z reguły jest realistą i trzeźwo patrzy na życie, to zawsze wierzy w pozytywne zakończenie sytuacji, w których się znajduje. Czasami powtarza, że „na tym świecie istnieją rzeczy, o których fizjologom się nie śniło”.
Postać Ferdynanda Kiepskiego uważam za godną przyjrzenia i przeanalizowania. Bardzo go lubię i chętnie bym go poznała, z uwagi iż ma ciekawe pomysły i potrafi mnie rozśmieszyć do łez. Choć ma pewne wady i słabości, to zdaję sobie sprawę, że nikt nie jest idealny. Ferdynand Kiepski jest moją ulubioną postacią serialową, a jednym z wielu moich marzeń jest wystąpienie w serialu „Świat według Kiepskich” u boku Andrzeja Grabowskiego w roli Ferdka.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Ferdynanda Kiepskiego

Ferdynand Kiepski to jeden z głównych bohaterów serialu komediowego „Świat według Kiepskich” wyreżyserowanego przez Okiła Khamidova, a następnie Patricka Yokę i emitowanego przez telewizję Polsat. Urodził się 9 lipca 1950 roku w Żab...