Prawa autorskie a internet

temat: Prawa autorskie a Internet – co i na jakich zasadach można pobierać z sieci lokalnej i rozległej?

Spis tematów:

1.W Internecie także są prawa autorskie.
2.Zasady pobierania publikacji.
3.Pobieranie ilustracji.
4.Ochrona informacji prasowych.
5.Brak anonimowości i koniec bezkarności
6.Dozwolony użytek
7.Działania prawne.
8.Skutki i konsekwencje prawne plagiatów rozpatrywane na podstawie Praw Autorskich i Kodeksu Karnego.

1.W Internecie także są prawa autorskie.

Już kończą się czasy bezkarnego łamania praw autorskich w Internecie. Znalazł się projekt ustawy, która grozi oszustom dosyć dotkliwymi karami. Mimo iż ten pomysł podoba się prawnikom i przedsiębiorcom, dominuje obawa, że szanse na skuteczną walkę z piratami są raczej niewielkie. We wszelkich sprawach dotyczących Internetu stosuje się przepisy prawa autorskiego, które opisuje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

2.Zasady pobierania publikacji.

Bez zgody autora stron, właściciela praw autorskich i zarazem ich wydawcy w Internecie żadna część tej publikacji nie możne być przechowywana w systemach wyszukiwania lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi, za pośrednictwem fotokopiarek czy w inny sposób, poza zakresem wynikającym z dozwolonego użytku chronionych utworów.
Zamieszczenie całego artykułu jest możliwe tylko za zgodą autora. Domyślnie takiej autor zgody nie udziela. Zgodę taką można w uzasadnionych przypadkach uzyskać kontaktując się z autorem. Bez zgody autora jest to zawsze naruszenie prawa autorskiego, nawet gdy nie wiąże się z uzyskiwaniem korzyści materialnych. Osiąganie korzyści może wpłynąć na wysokość i formę odszkodowania przyznawanego przez sąd, ale nie zmienia to samego faktu złamania praw autorskich. Już przy samym rozpowszechnianiu bez zezwolenia może ucierpieć wartość handlowa oryginału, jakakolwiek by ona wcześniej nie była...

3.Pobieranie ilustracji.

Elementy graficzne stworzone przez autora dla potrzeb serwisu i ilustracje, w tym zrzuty ekranu, również nie mogą być wykorzystywane bez zgody autora. Również domyślnie takiej autor zgody nie udziela.
Umieszczając na swojej stronie obrazki i downloady (pliki do ściągnięcia) narusza się prawo ale nie we wszystkich przypadkach. Jeśli umieszcza się na swojej stronie cudze obrazki: tapety, gify animowane i inne, które ktoś przygotował po to, aby wzbogacić swoją stronę narusza się prawa autorskie i łamie się prawo.
Jednak nie ma mowy o naruszaniu prawa, jeśli te obrazki pochodzą ze stron, rozpowszechniających darmowe grafiki na strony WWW, takie obrazki każdy może zamieszczać na swojej stronie.
Jeśli podoba się unikalna grafika na czyjejś stronie - zamiast po prostu ściągać ją i zastanawiać się, czy nie narusza się prawa – trzeba napisać mail-a do jej autora i zapytać, czy może udostępnić swoje grafiki.
Podobnie jest w przypadku innych plików - np. niewielkich programów, czy dodatkowych misji do gier. Jeśli są one opisane jako czyjaś własność albo po prostu zabiera się je z czyjejś strony, choć nie ma tam mowy o tym, że program jest darmowy – narusza się prawo autorskie. Jeśli natomiast plik można powielać i rozpowszechniać – wtedy wszystko jest w porządku.

4.Ochrona informacji prasowych.

Zgodnie z prawem autorskim ochronie nie podlegają proste informacje prasowe, rozumiane jako same informacje, bez komentarza i oceny ich autora. Autor rozumie to jako możliwość wykorzystywania informacji z zamieszczonych w serwisie tekstów, ale już nie kopiowania całości lub części artykułów.

5.Brak anonimowości i koniec bezkarności

W przypadku złamania prawa autorskiego nikt nie pozostaje anonimowy. Pozwala to na zmniejszenie poczucia bezkarności w przypadku plagiatów. Można zauważyć z jakiej przeglądarki korzysta użytkownik, w jakim systemie pracuje. Można też określić jego adres IP, identyfikujący komputer i przyporządkowaną mu domenę. Można nawet sprawdzić w jakiej rozdzielczości pracuje monitor. Na podstawie IP i domeny, można zlokalizować komputer, a dostawca Internetu ma obowiązek zarchiwizować (zalogować) każdą akcję w sieci (przeglądanie jakiejkolwiek strony, umieszczanie jakiejkolwiek strony w Internecie) i w razie nakazu, przedstawić te dane prokuraturze.

6.Dozwolonego użytek.

W prawie autorskim istnieje pojęcie dozwolonego użytku. Polega on na wykorzystaniu krótkiego fragmentu dzieła z podaniem jego autora i źródła - czyli zamieszczaniu cytatów. Wolno więc cytować framenty artykułów z serwisu, z podaniem źródła
...na sposób hipertekstowy, na przykład:
Jarosław Zieliński, Etykieta sieciowa, Winter.pl, 23 grudnia 1997.
(podawany jest więc kolejno autor, tytuł artykułu i odnośnik do niego, tytuł serwisu i odnośnik do niego, data ostatnich zmian w momencie tworzenia źródła - bo artykuł może się później zmieniać)
...albo tak jak w publikacjach na papierze:
Jarosław Zieliński, Etykieta sieciowa, Winter.pl, 23 grudnia 1997.

7.Działania prawne.

Plagiaty w Polsce podlegają karze grzywny, ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 3 - są ścigane nie tylko z powództwa cywilnego.
Plagiat jest ścigany przez prokuratora z powództwa karnego - osoby które go popełniają, są w krótkim czasie wzywane do sądu i przesłuchiwane przez prokuratora, a sprawy toczą się szybko, a nie ciągną się latami.
Dotyczy to wszystkich osób zamieszanych w proceder.

8.Skutki i konsekwencje prawne plagiatów rozpatrywane na podstawie Praw Autorskich i Kodeksu Karnego.

I Notarialne zabezpieczenie dowodów - stron internetowych. Od tego momentu można już nawet i usunąć stronę, ale i tak pozostają dowody przestępstwa.
II Uzyskiwanie danych firmy z IP i domeny - po ok. 5 minutach poznanie imienia, nazwiska, formy prowadzenia działalności, telefonu, adresu zamieszkania.
III Przekazanie dowodów prawnikowi
IV Otrzymanie nakazu zabezpieczenia logów przez właściciela serwera - jeżeli tego nie zrobi lub ostrzeże, będzie sądownie odpowiadał za współudział.
V Otrzymanie pisma z propozycją ugody
VI Jeżeli ugoda nie zostanie przyjęta niezwłocznie rozpoczynane są działania prawneźródła: http://www.winter.pl/internet/prawa.html
http://junior.reporter.pl/internet/porady/?txt=porady/020
http://asp.edu.pl/prawa-autorskie.php
http://www.biznesnet.pl/pp/9192/Prawa-autorskie-obejm%C4%85-Internet

Dodaj swoją odpowiedź
Informatyka

Prawa autorskie a internet

Prawa autorskie a internet...

Wiedza o społeczeństwie

Prawa autorskie, ACTA i cenzura.

Kilkaset lat temu społeczeństwo nie miało problemów związanych z łamaniem praw autorskich. Artystów było niewielu, tworzyli enkalwę twórczą, więc nie było miejsca na podrabianie, czy przypisywanie sobie czyjś dzieł. XIX-sto wieczny po...

Informatyka

1 . Prawa i obowiązki użytkownika w internecie - prawa autorskie, licencja, piractwo komputerowe, netykieta 2. Podaj trzy rodzaje licencji oprogramowania. Krótko opisz jedną z nich. 3. Korzyści i zagrożenia wynikające z dostępu do komputera i Internet

1 . Prawa i obowiązki użytkownika w internecie - prawa autorskie, licencja, piractwo komputerowe, netykieta 2. Podaj trzy rodzaje licencji oprogramowania. Krótko opisz jedną z nich. 3. Korzyści i zagrożenia wynikające z dostępu do komput...

Informatyka

Prawo autorskie

Prawo autorskie stanowi cześć dziedziny prawa zwanej "PRAWEM WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ", której cechą charakterystyczną jest przedmiot tego prawa - czyli dobro niematerialne. Przedmiotem jest myśl intelektualna, która jednak aby zyskać ochr...

Informatyka

Internet i jego usługi

Internet i jego usługi
INTERNET

Internet jest siecią komputerową, która łączy ze sobą mniejsze sieci komputerowe na całym świecie. Szybki rozwój Internetu w ostatnich latach przełom w technologii komunikacji
Na początku ...