Charakterystyka Marka.

Świat współczesny dysponuje ogromnymi możliwościami, rozpowszechnione są wszelkie media, mamy dostęp do telewizji, kina, internetu i to tam po raz pierwszy poznajemy swoich idoli. Bohaterowie komiksów, filmów, gier komputerowych stają się wzorami do naśladowań, fascynują nas ich heroiczne czyny i niezwykłe przygody. Kiedy dorastamy, zaczynamy dostrzegać, że nie fikcyjne postacie powinny nam imponować, ale osoby żyjące obok nas- te, które zmagają się z rzeczywistością.

Osobą, którą pragnąłbym zaprezentować w swojej pracy, jest mój kolega- Marek Nowak. Ma on 13 lat, uczęszcza do Gimnazjum nr 2 we Wrześni i jest uczniem klasy I G. Marek jest rodowitym wrześnianinem, mieszka na ulicy Batorego, zajmuje jeden z pokoi na trzecim piętrze w mieszkaniu o numerze dziesięć.
Opiekują się nim: mama Ewa i tata Mateusz, ma rodzeństwo- młodsze, jedenastoletnią siostrę Karolinę i ośmioletniego brata Michasia. Rodzice pracują zawodowo, prowadzą sklep z artykułami chemicznymi.

Cechą charakteryzującą Marka są jego kruczowate, kręcone włosy, przykrywające wysokie czoło, z grzywką wpadającą do dużych niebieskich oczu. Kształtny nos i wyraziste malinowe usta uzupełniają obraz jego twarzy o jasnej cerze. Szeroki uśmiech ukazujący biel zębów sprawia, że swą urodą wzbudza zainteresowanie wśród dziewcząt. Średni wzrost nie wyróżnia go z grupy rówieśników, choć figura i umięśnione ręce oraz zwinność z jaką się porusza wskazują na cechy sportowca.
Jego ulubionym strojem są oczywiście dresy i obowiązkowo buty sportowe, uwielbia „firmówki” firmy „Nike”. Spotkać go można w dżinsach, rzadziej w koszuli i butach z błyszczącymi noskami, choć kiedy wymagają tego okoliczności, zakłada strój galowy.
Zimą nosi charakterystyczną pikowaną, żółtą kurtkę, jej intensywny kolor jest jak znak rozpoznawczy. Wiem, że jest to jego ulubione okrycie, ponieważ zostało zakupione specjalnie na górskie wyprawy.

To właśnie Tatry są jego życiową pasją, bakcylem gór zaraził go ojciec, który organizuje wycieczki dla całej rodziny. Marek godzinami może opowiadać o szlaku na Rysy czy do Doliny Pięciu Stawów. Robi t tak ciekawie, że wszyscy słuchają opowiadań z zapartym tchem.
Umie i lubi jeździć na nartach, kiedyś i mi próbował udzielić instrukcji „na sucho”, ale muszę przyznać, że narty nie są moją mocną stroną.
Razem, w większości spędzamy czas na rozmowie, latem godzinami kąpiemy się na basenie. Zainteresowania Marka są podobne do moich, a więc lubimy ze sobą przebywać, rozmawiać o sporcie, jeździć na wycieczki rowerowe. To on pokazał mi jak aktywnie wykorzystać wolny czas.

W grupie najbliższych kolegów jest przywódcą, odgrywa tak ważną rolę, gdyż posiada cechy charakteru, które nam imponują.
Wyróżnia go odwaga, wykorzystuje to nie tylko w obronie naszego grona, ale przede wszystkim chroniąc słabszych i młodszych. Ma eleganckie maniery, wstaje, gdy dziewczyny zajmują miejsce obok niego, przepuszcza je na schodach, otwiera drzwi- te zachowanie jest godne podziwu w obecnych czasach.
Charakteryzuje się silną wolą i wytrwałością, zawsze doprowadza do końca sprawy, których się podjął. Realizuje pomysły, choć natrafia na trudności.
Cieszy się szacunkiem innych, poważają go znajomi, lubiany jest także przez grono pedagogiczne. Nauczyciele cenią go nie tylko za dobre wyniki nauce, ale także za aktywność, honorową postawę i dobre zachowanie. Postępowanie Marka potwierdza zasadę, ze „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Zawsze można liczyć na jego pomocną dłoń.

Angażuje się w życie klasy- aktywnie działa w samorządzie, pełni odpowiedzialną funkcję skarbnika, ale pracuje także na rzecz szkoły. Doskonale potrafi wygospodarować sobie czas- na naukę, komputer i przyjaciół.

Jego piętą Achillesową jest młodsze rodzeństwo, a w szczególności brat, z którym musi dzielić pokój. To właśnie to pomieszczenie często staje się kością niezgody. Konflikty z siostrą pojawiają się rzadziej, lecz po chwili sytuacja się uspokaja. W większości sprzeczki z rodzeństwem dotyczą sprawy komputera. Postrzegam go jako chłopca bardzo wyrozumiałego, ale cierpliwość nie jest jego mocną stroną. W naszym gronie też zdarzają się niesmaki, kłócimy się o drobiazgi i szybko o tym zapominamy. Wtedy nawet Marek potrafi ustąpić i zrezygnować ze swoich racji.

Moim zdaniem największą zaletą Marka jest jego otwartość na nowe pomysły i spontaniczność, która wszystkich urzeka. Zawsze podejmuje wyzwania i potrafi w to zaangażować inne osoby. Jestem przekonany, że cechy charakteru, którymi wyróżnia się mój kolega są godne naśladowania. To postać pozytywna mogąca być wzorem dla innych. Może nie jest współczesnym modelem „hip- hop- owca”, ale swoim sposobem bycia i postępowania zaimponuje każdemu młodemu chłopakowi. Mnie często zaskakuje, potrafi mi pomóc nawet wtedy, gdy ja nie widzę już rozwiązań. Postawa jego zasługuje na uznanie, szczególnie dlatego, że jest wyrozumiały i tolerancyjny, a dziś takich osób jest bardzo mało.

Chciałbym móc na zawsze o nim mówić przyjaciel i dla niego być towarzyszem na dobre i złe.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Marka Piegusa z ksiązki pt Niesamowite pzrygody Marka Piegusa

Charakterystyka Marka Piegusa z ksiązki pt Niesamowite pzrygody Marka Piegusa...

Język polski

Charakterystyka Marka Osińskiego z książki "Czarne stopy"

Charakterystyka Marka Osińskiego z książki "Czarne stopy"...

Język polski

Bardzo proszę o szybką pomoc. Daje naj. Na min 3/4 strony a4 charakterystyka Marka Kamińskiego.

Bardzo proszę o szybką pomoc. Daje naj. Na min 3/4 strony a4 charakterystyka Marka Kamińskiego....

Język polski

SZYBKO! Charakterystyka Marka Winicjusza oczmi Ligi Kaliny! 

SZYBKO! Charakterystyka Marka Winicjusza oczmi Ligi Kaliny! ...

Język polski

Quo Vadis charakterystyka marka winicjusza wraz z przemianą po poznaniu ligii

Quo Vadis charakterystyka marka winicjusza wraz z przemianą po poznaniu ligii...

Język polski

Quo Vadis charakterystyka marka winicjusza wraz z przemianą po poznaniu ligii

Quo Vadis charakterystyka marka winicjusza wraz z przemianą po poznaniu ligii...