Jak Robinson Crusoe traktował Piętaszka ?

Robinson od czasu uwięzienia na wyspie zawsze pragnął, mieć przy sobie kogoś, z kim mógłby porozmawiać oraz podzielić się swoimi smutkami i radościami. Przez około dziesięć lat jedynym jego towarzystwem były zwierzęta. Pustkę zapełniła częściowo papuga o imieniu Polly, lecz ona powtarzała jedynie zasłyszane wcześniej słowa. Jego tęsknota za rozmową z innym człowiekiem znikła dopiero, gdy przypadkowo uratował karaibskiego chłopca, przed okrutnym rytuałem kanibalizmu. Chłopiec, mimo, iż nie mówił w języku znanym Robinsonowi, sprawił, że w duszy rozbitka zaiskrzył się płomyk nadziei na spełnienie marzeń.

Robinson ochrzcił młodego Karaiba imieniem Piętaszek, gdyż ocalił i przygarnął go do siebie w piątek. Mimo początkowej niepewności, gdyż chłopiec również pochodził z plemienia ludożerców, szybko polubił nowego towarzysza. Od kiedy kolejny mieszkaniec wyspy wprowadził się do Yorku, Robinson uczył go języka angielskiego oraz próbował wpoić mu zasady prawdziwej religii, tej, którą sam wyznawał. Pracowitość i systematyczność sprawiły, że w niedługim czasie szczęśliwy rozbitek otrzymał to, czego tak bardzo pragnął - partnera do rozmów. Dla chłopca Robinson był panem i bogiem, w którego dłoniach znajduje się jego życie. Przedmioty codziennego użytku, znajdujące się w grocie zachwycały i przerażały go, podtrzymując jego przekonanie o boskości wyzwoliciela. Piętaszek chętnie wykonywał prace zadane mu przez Robinsona, przysparzał mu ciągle nowych, drobnych obowiązków, zwłaszcza, że chłopiec był doskonałym myśliwym i kucharzem. Nie traktował go ani jak niewolnika, ani jak służącego, lecz jak młodszego brata, z którym musi ciężko pracować, by przetrwać na wyspie pełnej niespodzianek i pułapek. Crosoe na początku nie wyprowadzał Karaiba z błędu, obawiając się o swoje życie, ale traktował go bardzo przyjaźnie. Chciał oswoić go z myślą, że zjadanie ludzi niczemu nie służy i jest złe. Dopiero po około roku Piętaszek oswoił się z tym, że Robinson jest bardziej jego przyjacielem, niż władcą.

Cruzoe wiedział, że któregoś dnia chłopiec będzie chciał wrócić do swojego plemienia i opuści go. Nie chciał zabronić mu tego, gdyż uważał to za więzienie Piętaszka na wyspie. Nie chciał zabierać go z jego środowiska, mimo, iż obaj bardzo przywiązali się do siebie. W swoim zachowaniu rozbitek okazywał chłopcu wiele przyjaźni, zaufania i wspierał go. Uratował go z myślą, że znajdzie w nim człowieka, który spełni jego marzenia o rozmowie, a znalazł oparcie i nauczyciela. Dzięki ich zachowaniu wiemy, że prawdziwa i serdeczna przyjaźń występuje wtedy gdy nie ma bogactw, a są problemy i troski. Pomaga przetrwać i jest lekiem na osamotnienie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jak Robinson Crusoe traktował Piętaszka ?

Robinson od czasu uwięzienia na wyspie zawsze pragnął, mieć przy sobie kogoś, z kim mógłby porozmawiać oraz podzielić się swoimi smutkami i radościami. Przez około dziesięć lat jedynym jego towarzystwem były zwierzęta. Pustkę zapeł...

Język polski

Charakterystyka Robinsona Crusoe.

Robinson Kruzoe jest głównym bohaterem powieści Daniela Defoe’a pt.: ,,Przypadki Robinsona Kruzoe”, której akcja toczy się w XVII w. Robinson był najmłodszym synem zamożnego, angielskiego kupca z Yorku, skąd Robinson zresztą pochodził...

Język polski

Charakterystyka Robinsona Crusoe.

Robinson Kruzoe jest głównym bohaterem powieści Daniela Defoe’a pt.: ,,Przypadki Robinsona Kruzoe”, której akcja toczy się w XVII w. Robinson był najmłodszym synem zamożnego, angielskiego kupca z Yorku, skąd Robinson zresztą pochodził...

Język polski

Charakterystyka Robinsona Crusoe

"Przypadki Robinsona Crusoe" to utwór Daniela Defoe przedstawiający przygody młodzieńca żyjącego w XVII w. Jego największym marzeniem były dalekie podróże morskie. Niestety jego rodzice po stracie synów nie chcieli ryzykować ut...

Język polski

Charakterystyka Robinsona Crusoe

Robinson Crusoe jest tytułowym bohaterem powieści Daniela Defoe. Autor napisał ją pod wpływem opowieści pewnego żeglarza, dzięki temu postać Robinsona jest bardziej prawdopodobna. Kiedy go poznajemy jest siedemnastoletnim chłopcem, żądny...

Język polski

Cechy dzięki którym Robinsonowi Crusoe udało się przetrwać na wyspie.

Robinson Crusoe posiadał wiele cech, które przydały mu się na wyspie. Kilka z nich było "dziełem" niewoli mauretańskiej, lecz większością obdarzyła go natura. Myślę, że owa niewola była prawdziwym podarunkiem od losu, gdyż ...