Sposoby Wprowadzania informacji do komputera

Sposoby wprowadzania informacji do komputera

Informacje do komputera możemy wprowadzić za pomocą :

Klawiatury
Dane i polecenia przekazywane są do komputera najczęściej za pomocą klawiatury i myszki. Klawiatura pozwala na wpisywanie tekstu i liczb. Klawisze specjalne służą do przekazywania poleceń lub do sterowania czynnościami na ekranie monitora. Klawiatura to podstawowe urządzenie wejściowe służące do porozumiewania się z komputerem. Uderzając w jej klawisze, wprowadzamy do komputera polecenia i teksty, a efekt naszej pracy wyświetlany jest na monitorze.(ang. keyboard) składa się z ponad 100 klawiszy (101-, 102- lub 104).

Urządzenia wskazujące:

Mysz
Zamiast klawiatury wygodniej jest posługiwać się myszą: za jej pośrednictwem przesuwamy na ekranie monitora małą strzałkę (kursor myszy), określając jakie operacje chcemy wykonać. Mysz nazywamy urządzeniem wejściowym, gdyż umożliwia nam wydawanie komputerowi poleceń. W ten sposób starujemy pracą wielu programów. Myszkę znajdziemy w składzie każdego zestawu komputerowego.
Nowości wśród myszek:

-bezprzewodowe - wykorzystujące technologię podczerwieni lub fal radiowych;

- trackball "kot", czyli odwrócona myszka z dużą kulką, którą obraca się palcami, jest przydatna w pracy z aplikacjami wymagającymi dużej precyzji ruchu.

Joystick
Joystick jest wejściowym urządzeniem peryferyjnym. Tak jak myszki, pomagają w przemieszczaniu kursora na ekranie monitora. Jednak w przeciwieństwie do myszy, korzysta się z nich najczęściej w grach komputerowych i symulatorach lotu, czyli programach symulujących pilotowanie samolotu.

Rysownica
Zwana również digitizerem, tabletem graficznym, to płaska tabliczka, wykrywająca pozycję specjalnego pióra-rysika. Możemy na tablecie rysować jak na kartce papieru - z tym, że obrazek powstaje nie na tablecie, a na ekranie monitora. Rysowanie za pomocą tabletu jest prostsze niż przy użyciu tradycyjnej myszki. Dzięki niemu można wprowadzać do komputera pismo ręczne.

Skaner
Skanery przekształcają optyczne informacje na komputerowe dane. Skaner, podobnie jak kserokopiarka za pomocą czujników bada kolory i jasność odczytywanego obrazu. Po przekazaniu informacji o obrazie do komputera można je w dowolny sposób modyfikować, tworząc na ekranie monitora zupełnie nowe obrazki. Skaner - (ang. scaner) służy do wczytywania obrazów (rysunków, fotografii, tekstu, pisma odręcznego) ze skanowanej płaszczyzny do pamięci komputera. Skanery dzielimy na: ręczne, rolkowe, stacjonarne. Jakość skanowania przez skaner mierzona jest w jednostce dpi (ang.dots per inch - punkty na- cal), jest to jednostka rozdzielczości zarówno skanerów jak i drukarek. Im więcej dpi, czyli im więcej punktów na jednostce długości jest w stanie odczytać skaner, tym dokładniejszy jest uzyskany obraz.

Mikrofon
Przydatny zwłaszcza w czasie pracy z aplikacjami multimedialnymi, takimi jak programy do nauki języków obcych, programy komunikacyjne wykorzystujące modem do kontaktów telefonicznych, programach do obróbki dźwięku, czy wreszcie specjalnych aplikacjach przeznaczonych do porozumiewania się z komputerem za pomocą głosu, umożliwiających rozpoznawanie mowy ciągłej wykorzystywane na przykład do słownej edycji tekstu w programach edytorskich.

Aparaty cyfrowe
Aparaty cyfrowe nie potrzebują filmu fotograficznego. Obraz, który do nich trafia, zapisywany jest natychmiast w postaci cyfrowej. Po podłączeniu takiego aparatu do komputera, wszystkie obrazy mogą zostać przeniesione do komputera i wyświetlone na ekranie monitora. Fotograficzny aparat cyfrowy – pozwala robić zdjęcia o doskonałej jakości. Fotografie przenosi się potem do komputera bez konieczności ich skanowania. Niektóre aparaty posiadają wbudowane napędy dysków elastycznych, co ułatwia przenoszenie zdjęć.
Kamera
To najczęściej nie większe od jabłka urządzenie z soczewką. Zmienia ona widziany obraz na informacje czytelne dla komputera. Kamera pozwala na video konferencje w internecie. Ustawiamy ją zazwyczaj na podwyższeniu, aby dobrze mieść się w kadrze (najczęściej na górnej krawędzi obudowy monitora).
Touchpad
Można je spotkać głównie w komputerach przenośnych. Obsługuje się go poprzez przesuwanie palca po specjalnej, czułej na dotyk tabliczce. W touchpad wyposażone są również niektóre klawiatury.

Wirtualna rzeczywistość
Istnieją też urządzenia, które przekształcają do postaci danych komputerowych ruch ciała człowieka. Specjalne rękawice, hełmy, czy inne czujniki przytwierdzone do ciała przesyłają do komputera informacje o ruchu, co natychmiast znajduje odbicie na ekranie monitora. Te specjalistyczne urządzenia wykorzystywane są najczęściej w określonego typu grach komputerowych.
DVD
TV i wideo Obraz telewizyjny lub nagrany na taśmie wideo również może trafiać do komputera. Służą do tego specjalne karty rozszerzeń, które między innymi umożliwiają oglądanie obrazu TV na ekranie, odtwarzanie płyt Video-CD bądź też tworzenie własnych filmów wideo.

Kieszeń dyskietek (FDD)
Floppy Disk Drive to napęd dysków elastycznych. Stacja dyskietek jest połączona z kontrolerem FDC (Floopy Disc Controller) na płycie głównej za pomocą taśmy. Każda stacja zawiera dwa silniki. Jeden z nich napędza krążek, zamknięty w plastykowej obudowie (dyskietka 3,5 cala). Szybkość obrotowa jaką uzyskuje krążek waha się w granicach od 350 do 360 obrotów na minutę. Drugi z silników służy do przesuwania i sterowania ruchem głowicy zapisująco-odczytującej. Głowica ta umieszczona jest na ramieniu, i w wyniku skoków porusza się promienia krążka magnetycznego w celu ustawienia się nad konkretną ścieżką krążka. Dyskietki chociaż mało pojemne są łatwe w użyciu i zajmują mało miejsca.

Dodaj swoją odpowiedź
Systemy i sieci

Sposoby Wprowadzania informacji do komputera

Sposoby wprowadzania informacji do komputera

Informacje do komputera możemy wprowadzić za pomocą :

Klawiatury
Dane i polecenia przekazywane są do komputera najczęściej za pomocą klawiatury i myszki. Klawiatura pozwala n...

Informatyka

Podzespoły komputera - przekrój wiedzyKONFIGUROWANIE PŁYT GŁÓWNYCH:PROCESORPojęcie:Procesor (processor) - Urządzenie wykonujące elementarne rozkazy zapisane we właściwym kodzie. Procesorów wersji zminiaturyzowanej z...

Zarządzanie

Procedura wprowadzania do firmy nawozatrudnionego pracownika

WSTĘP
Adaptacja to proces przystosowania do nowych warunków. Angielski termin induction pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego wprowadzenie, pokazywanie drogi.
Adaptacja nowych pracowników jest ostatnią fazą procesu selekcji ...

Informatyka

Sposoby dystrybucji programów komputerowych

W niniejszej pracy zostały opisane formy rozprowadzania oraz typy licencji na oprogramowanie komputerowe. Można tu również znaleźć wyjaśnienie takich pojęć jak prawa autorskie i piractwo komputerowe.

Praca napisana pod kierunkiem m...

Pedagogika

Narkotyki

NARKOTYKI - NAJLEPSZY SPOSÓB NA ZMARNOWANIE SOBIE ŻYCIA

Narkotyki towarzyszyły ludziom od zawsze - jako część środków leczniczych, oraz "warsztatu pracy" różnych czarowników, szamanów i kapłanów (wszyscy oni byli jednocześnie...

Systemy i sieci

Sieć

Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Decyzje dotyczące szerokości pasma są jednymi z najważniejszych, które trzeba podjąć podczas projektowania sieci. W niniejszym module omówiono znaczenie szerokości...