Bezpieczna i higieniczna praca przy komputerze

Bezpieczna i chgieniczna praca przy komputerze

Komputer je dla nas wielkim ułatwieniem. Praktycznie w każdym domu go znajdziemy, a już firma bez komputera to prawdziwa rzadkość. Komputer używamy do pracy, ale i do zabawy- gier.
W tym drugim przypadku, często zapominamy o naszym zdrowiu, siedzimy przy grze wiele godzin, przeważnie i w zgarbionej pozycji. To przynosi wiele problemów zdrowotnych takich jak :
a) Pogorszenie wzroku
b) Zgarbiona postawa itd.
A jak wiadomo dużo lepiej jest zapobiegać tego typu problemom, niż je rozwiązywać. Zapobieganie nie jest wcale takie trudne wystarczy pamiętać paru zasadach:
1. Stanowisko pracy
Monitor powinniśmy mieć 45-70cm od oczu i zrobiony na odpowiednie dla nas ustawienia (kontrast obrazu, rozdzielczość). Powinniśmy także mieć tak ustawione biurko, krzesło i klawiaturę, aby nie nadwerężać bez potrzeby mięśni i żebyśmy nie byli nachyleni więcej niż 15 o pionu.

2. Zabezpieczenie warunków zdrowotnych
Po każdej spędzonej na pracy z komputerem godzinie powinniśmy robić sobie 5 min przerwę. Nie powinniśmy także nigdy jeść przy komputerze, gdyż to grozi zalaniem jakiejkolwiek części zestawu komputerowego, która mogła by się zepsuć i w konsekwencji porazić nas prądem.

3. Oświetlenie
Światło słoneczne nie powinno padać wprost na monitor, bo odbite światło jest szkodliwe dla naszych oczu, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie monitora na tle okna, lub zasłonić je żaluzjami. Gdy już nie ma słońca powinniśmy zapalić światło i lampkę na biurku, gdyż źle robimy gdy siedzimy tylko przy świetle monitora, bo jest to ogromny kontrast i oczy się bardzo szybko męczą.

Są to najważniejsze zasady użytkowania komputera, jeśli będziemy ich przestrzegać, komputer będzie dla nas samym dobrem.


Jest to praca nie za bardzo rozbudowana, ale na 45 powinno styknąć, i właściwie jest tak napisana że nauczyciel się napewno nie zkapnie że to z neta :D. Mam nadzieję że się wam przyda !!!

Dodaj swoją odpowiedź
Informatyka

Bezpieczna i higieniczna praca przy komputerze

Bezpieczna i chgieniczna praca przy komputerze

Komputer je dla nas wielkim ułatwieniem. Praktycznie w każdym domu go znajdziemy, a już firma bez komputera to prawdziwa rzadkość. Komputer używamy do pracy, ale i do zabawy- gier.
W...

Informatyka

Komputer i powiązania z informatyką.

INFORMATYKA

dyscyplina naukowa, która wytworzyła pojęcia, metody i techniki budowania złożonych systemów gromadzenia, przetwarzania, przedstawiania, przekazywania informacji i wiedzy w postaci symbolicznej. Informatyka pomaga opisywa...