Skawiński główny bohater "Latarnika".

1.Wygląd Skawińskiego:
Skawiński mimo siwych włosów i podeszłego wieku miał ruchy i postawę żołnieża.Twarz okrągłą,pooraną zmarszczkami i spaloną od południowego słońca zdobiły niebieskie oczy,w których malował się smutek i przygnębienie.Miomo tego sprawiał wygląd człowieka uczciwego i godnego zaufania.
2.Charakterystyka i rola w noweli:
Tytułowy latarnik był człowiekiem doświadczonym przez los i zaprawionym w wojennym rzemiośle żołnieżem.Był uczciwy i łatwowierny.Zmęczył się ciągłom tułaczką i zapragnął znaleźć swój kąt na ziemi.Życie sprawiło,że z pogodnego,pełnego nadzieii ufności człowieka,zmienil się w przygnębionego, smutnego staruszka.Mimo tego nie tracił uporu,wiary i cierpliwości.
3.Komentarz do fragmentów dotyczących dziejów Skawińskiego:
Skawiński w młodości przeżył wiele fascynujących przygód.Często zagrażały one jego życiu.Prześladował go pech w interesach,ale mimo tego zaczynał wszystko do nowa.Pasmo nieszczęść ani na chwile nie dało o sobie zapomnieć.Gdy dostał posadę latarnika dostrzegł cień radości,ale niestety los spłatał mu nieprzyjemnego figla istracił upragnoną pracę.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Skawiński główny bohater "Latarnika".

1.Wygląd Skawińskiego:
Skawiński mimo siwych włosów i podeszłego wieku miał ruchy i postawę żołnieża.Twarz okrągłą,pooraną zmarszczkami i spaloną od południowego słońca zdobiły niebieskie oczy,w których malował się smutek ...

Język polski

Materiały do charakterystyki "Latarnika".

a) Skawiński główny bohater.
b) Był Polakiem ale od dawna nie widział swojej ojczyzny.
c) Musiał opuścić swoją ojczyznę i udać się na emigrację.
d) Miał 70 lat.
e) Sprężyste ruchy i żołnierska podstawa.
f) ...

Język polski

Dalsze losy Skawińskiego bohatera noweli "Latarnik".

Skawiński, główny bohater noweli ,,Latarnik' nie wiedział, co ma dalej począć z kilkoma centami w kieszeni i polską książką, jednak bardzo pragnął wrócić do ojczystego kraju.
Dostał się na pokład statku płynącego do Polski. M...

Język polski

Czy "Pan Tadeusz" miał pozytywny wpływ na Skawińskiego?

Ludzie przywiązują się do różnych wartości, rzeczy, miejsc, osób. Każde z nas w pewnym momencie zaczyna tęsknić za czymś, czego prawdopodobnie już nie zobaczy. Podobnie było w przypadku Skawińskiego. Po czterdziestu latach nieobecnośc...

Język polski

Recenzja noweli "Latarnik" H. Sienkiewicza.

Rozpoczynając moją recenzje chciałabym wyrazić moją radość, że to właśnie teraz przerabiam tą jakże piękną i wzruszającą nowelę. Historia zawarta w książce jest bardzo bliska teraźniejszości, ponieważ to w naszych czasach emigr...

Język polski

Odbicie haseł pozytywizmu w nowelach tego okresu.

Pozytywizm jest to okres w dziejach literatury polskiej, uformowany po roku 1863, czyli po upadku powstania styczniowego, zakończony około roku 1890. Nazwa okresu zaczerpnięta została od nazwy kierunku filozoficznego, którego podstawy sformuło...