Charakterystyka porównawcza Pestki i Uli - "Ten Obcy"

Na szczególną uwagę zasługują dwie dziewczyny – Pestka i Ula.
Ula Zalewska jest jedną z głównych bohaterów powieści I. Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”. Ojciec Uli rozwiódł się z jej matką i zamieszał we wsi Olszyny, gdzie pracował jako doktor. Dziewczyna zamieszkała z matką, a gdy jej matka umarła, to ciotki wzięły ją do siebie. Na wakacje Ula przyjechała do ojca. Nienawidziła go za to, że opuścił mamę i myślała, że jest on zły i niedobry. Nawet gdy usłyszała jego miły głos, gdy rozmawiał z pacjentem, to nie uwierzyła, że ojciec jest naprawdę dobry, przykładem tego jest następujący cytat: „ Brzmiał zupełnie inaczej niż ten nerwowy i suchy, znany z codziennych nieudanych rozmów. Czuło się w nim swobodę – jakby dopiero w obliczu pacjenta doktor stawał się zupełnie sobą. A poza tym, np. tak… był to głos życzliwy, głos dobrego człowieka… Więc ojciec jest dobry? Nie, nie jest dobry”. Ona, Ula, ma dowody, że jest zły. Czuła do niego niechęć, niezadowolenie, dopiero gdy ojciec pomógł Zenkowi odnaleźć wujka, Ula dowiedziała się jaki jest on naprawdę.
Ula jest ładna, zgrabna, ma ładne włosy. Jest nieśmiała, skryta, cicha, smutna, skromna, zamknięta w sobie. Boi się obcych ludzi, z trudnością nawiązuje kontakty z innymi, jest życzliwa, uczynna, uczciwa, dobra, pracowita i małomówna. Jest dyskretna, wrażliwa na zło i cierpienie. Ula jest dobrą przyjaciółką, zrozumiała drugiego człowieka i czuła żal do swojego ojca.
Dziewczyna pomagała Zenkowi, nie brała jedzenia z domu, tylko kupowała w sklepie za swoje pieniądze, ponieważ bała się ojca. Ula zakochała się w Zenku. Zarabiała zbierając porzeczki, żeby oddać za niego pieniądza, które ukradł przekupce na targu w Łętowie. Zaufała ojcu i pokochała go, kiedy pomógł Zenkowi odnaleźć wujka.
Marian i Julek mieli różne zdania o Uli, przykładem tego są następujące cytaty.
„ – Co to znaczy? – Że się może niepodobać. – Nie wiem Kumu! – zakrzyknął Julek wzburzony taką możliwością. – Chyba jakiemu głupiemu. Wszystkiego się boi i nigdy nie wiadomo, o co jej chodzi. – Jest zgrabna – rozważał spokojnie Marian - i ma ładne włosy.”
„- Ula w ogóle nie powinna należeć do załogi – odezwał się po chwili Julek – Może się jeszcze podciągnie. – Nie wierzę w to!”
Pestka Ubyszówna jest jedną z głównych bohaterów powieści „Ten obcy”. Mieszka z matką i ojcem we Wrocławiu. Do Olsztyna przyjechała na wakacje z mamą, a tata został w domu. Pestka ma wspaniałych rodziców, którzy bardzo ją kochają.
Pestka jest ładna, dobrze wysportowana, pewna siebie, inteligentna, odważna, stanowcza, energiczna. Szybko nawiązuje kontakty z innymi, jest trochę egoistyczna, zawsze skora do działania, dobrze rozumie się z matką, nie chce być gorsza od innych, zachowuje się jak chłopak.
Pestka pomagała Zenkowi tak jak inni. Chciała, żeby wszyscy zauważyli, że jest ładna i popisywała się przed Zenkiem. Umiała dotrzymać tajemnicę. Cieszyła się, że ma tak dobrą mamę, ale gdy opowiedziała jej o kłopotach Zenka, to ona nie chciała mu pomóc. Pestka była zła na mamę, ale gdy wszystko dobrze się skończyło, to Pestka wybaczyła jej.
Chłopcy lubili Pestkę i uważali, że jest trochę jak chłopak, przykładem tego jest następujący cytat: „- Pestka jest fajna, nie? Ona jest zupełnie jak chłopak?” Marian w przeciwieństwie do Julka nie widział w Pestce zwykłej dziewczyny, uważał, że jest ona ładna i ma bardzo, ładne oczy.
Pestka i Ula są to dwie różne postacie. Pestka jako odważna, pewna siebie, stanowcza jest przeciwieństwem do Uli, jako nieśmiałej, skromnej i zamkniętej w sobie dziewczyny.
Uważam, że Ula powinna od razu zaufać ojcu, a Pestka nie powinna popisywać się przed Zenkiem i wybaczyć matce jej złość.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Pestki i Uli - "Ten Obcy"

Na szczególną uwagę zasługują dwie dziewczyny – Pestka i Ula.
Ula Zalewska jest jedną z głównych bohaterów powieści I. Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”. Ojciec Uli rozwiódł się z jej matką i zamieszał we wsi Olszyny, gdzie p...

Język polski

Z którą bohaterką "Tego obcego" chcesz się zaprzyjaźnić - charakterystyka porównawcza Uli Zalewskiej i Pestki Ubyszówny.

1)Chciałabym opowiedzieć o bohaterkach książki pt: "Ten obcy". Postacie te to Ula Zalewska i Pestka Ubyszówna.
2a)Ula Zalewska ma 12 lat. Mieszka i uczy się w Warszawie. Chodzi do szkoły razem z najlepszą przyjaciółką Pestk...