Wątek miłosny Wacława i Klary "Zemsta".

?Zemsta? Aleksandra Fredry opowiada o miłości dwojga młodych ludzi, Klary Raptusiewiczównej i Wacława Milczka. Pochodzą ze skłóconych między sobą rodów. Klara jest bratanicą Cześnika, dysponuje znacznym majątkiem, jest roztropna, inteligentna, skromna i odznacza się trzeźwością sądów. Natomiast Wacław to przystojny i kochliwy syn Rejenta. Oboje spotykali się potajemnie. Nie mogli liczyć na wspólne życie z powodu nienawiści, jaką żywili do siebie ich opiekunowie. Spór toczył się o zamek, w którym oba rody mieszkały. Dla Cześnika i Rejenta nie liczyło się szczęście młodych, ale ich własne dobro, posag i zemsta na przeciwniku. Młodzi mieli, więc niewielkie szanse na małżeństwo. Zdesperowany Wacław, aby być z ukochaną wpada na różne pomysły. Proponuje Klarze wspólną ucieczkę z domu, nakłania Cześnika i Rejenta do pojednania, prosi Papkina, żeby wziął go jako jeńca do domu Cześnika, planuje uzyskać poparcie Podstoliny. Niestety pomysł nie był dobry. Podstolina odnalazła w Wacławie swojego dawnego kochanka. Wacław musiał uciekać do domu. Wykorzystał to Rejent, który dowiedział się o planowanym małżeństwie swojego wroga ? Cześnika z Podstoliną. Z zemsty na sąsiedzie postanowił odbić dla Wacława Podstolinę. Rejent w ten sposób chciał zniszczyć miłość Wacława i Klary. Natomiast Cześnik zrobił wszystko, by mogła się spełnić.
Historia miłosna Wacława i Klary kończy się szczęśliwie. Mimo intryg miłość zwyciężyła. Klara i Wacław pobrali się.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Zemsta" Aleksandra Fredry - geneza, bohaterowie.

„Zemsta” powstała w 1834 roku, jednak pomysł napisania utworu zrodził się już w 1829 roku. Do majątku Korczyn, który otrzymała w posagu żona Fredry - Zofia, należało pół zamku w Odrzykoniu koło Krosna. Poeta znalazł na strychu sta...

Język polski

A. Wajda "Zemsta" recenzja filmu.

Zimowa sceneria, dwie bryczki z ludźmi w środku jadą w stronę zamku. Z drugiej strony, poprzez zaspy śniegu brnie, ledwo dyszący wojak. W taki sposób reżyser wprowadza nas do akcji „Zemsty” Aleksandra Fredry. Ekranizacją tego dzieła za...