Dalsze losy Winicjusza i ligii

Po śmierci Nerona w Rzymie władzę przejął Galba - były namiestnik Galii. Mimo, że przede wszystkim jego uwaga skupiała się na obronie przed zwolennikami Othona, którzy przygotowywali na niego zamach, to jednak nie zapomniał o pięknej Ligii, którą tak podziwiano na dworze Nerona. Postanowił odebrać ją Winicjuszowi i ustanowić jego nałożnicą.
Winicjusz kupił na Sycylii piękną, przestronną Willę, w której zamieszkał wraz z Kaliną. Pewnego dnia do domu kochanków przybył Placjusz, który miłował córkę króla Ligów ja własną. Ostrzegł on Marka o planach Galba. Marek Winicjusz pełen gniewu powiedział sobie po cichu, że tym razem nikomu nie da skrzywdzić Ligii. Więc aby zapobiec temu nieszczęściu wynajął za ponad pół miliona sestercji trzystu gladiatorów, którzy mieli stawić czoła pretorianom cezara. W końcu niedługo po tym na Sycylię przyjechali służebnicy Galba. Nie zdołali oni pokonać wynajętych wojowników, jednak Winicjusz zdawał sobie sprawę z tego, że cezar nie odpuści i powtórnie przyjdzie odebrać Ligię, i że tym razem może zrobić to bardziej zdecydowanie i brutalnie. Marek, w takiej sytuacji postanowił ożenić się z Ligią, gdyż cezar oficjalnie nie powinien odbierać żon pełnoprawnych obywateli, jakim był Winicjusz. Galb jednak już wcześniej - tłumiąc bunt Clodiusa Macera. udowodnił, że jest przywódcą twardym a przede wszystkim nieustępliwym i twierdząc, że imperium Rzymskie nie uznaje ślubów chrześcijańskich zagarnął ukochaną Marka. Roztrząśnięty młodzieniec udał się po radę do Placjusza, ponieważ ten obiecał mu wszelką pomoc. Razem ustalili, że najlepszym i zarazem jedynym rozwiązaniem jest zabójstwo Galba. Dołączyli oni więc do zwolenników Othona w zamian za jego obietnicę, że po przejęciu władzy nad imperium odda Winicjuszowi Kalinę i nigdy nie będzie jej żądał. Przyszły cezar był zdolny spełnić te warunki, ponieważ Placjusz był wielce szanowany w świecie polityki. Od tej pory Marek Winicjusz oraz Placjusz byli bardzo zaangażowani w organizacje zamachu na cesarza. Marek odpowiedzialny był za zorganizowanie wojsk a Placjusz ze swoim autorytetem miał przekonać do Othona wysoko postawionych urzędników a także polityków zasiadających w senacie. Nareszcie najbliższej zimy 69 roku wszystko było przygotowane. 15 stycznia Winicjusz i jego żołnierze napadli na cezara i brutalnie go zamordowali.
Othon zgodnie z obietnicą oddał Ligię. Odtąd Marek i Kalina żyli długo i wiedli bardzo szczęśliwe życie. Mieli oni wspólnie aż dwanaścioro dzieci a jeden z ich wnuków(Teodozjusz I wielki) zostając cezarem zakazał wyznawania innych religii niż chrześcijaństwo, podnosząc je do rangi religii państwowej.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Dalsze losy Winicjusza i ligii.(długie)

Dalsze losy Winicjusza i ligii.(długie)...

Język polski

Recenzja filmu Jerzego Kawalerowicza pt. Qvo vadis.

Ostatnimi czasy bardzo zaciekawił mnie film Jerzego Kawalerowicza pt. Qvo vadis. Został on oparty na powieści Henryka Sienkiewicza. Książka naszego słynnego rodaka, który otrzymał Nagrodę Nobla, znajduję się w zbiorze lektur szkolnych. Wn...