Czy dla byłego narkomana jest możliwość powrotu do normalnego życia?

W mojej rozprawce zastanowie się nad pytaniem: "Czy dla byłego narkomana jest możliwość powrotu do normalnego życia?". Myślę, że nie ma na to konkretniej odpowiedzi, ponieważ zależy to wyłącznie od osoby uzależninej.
Powrót narkomana do normalnego życia wiąże się z jego wolą. Jeśli skończył całkowicie ze swoim nałogiem to czekają go jednak kolejne etapy "walki" z pokusą. Przede wszystkim musi zakończyć znajomość z towarzystwem osób uzależnionych i omijać miejsca z łatwym dostępem do narkotyków. Będzie mu trudno założyć rodzinę i zdobyć prawdziwych przyjaciół. Tu właśnie musi uzyskać zaufanie ludzi. Żeby prowadzić normalne życie musi znaleźć stałą pracę, z którą może mieć duże problemy, ponieważ mało kto zatrudni byłego narkomana z taką przeszłaością.
Jeśli jendak narkomanem jest osoba młoda, ucząca się, możliwość powrotu do normalnego życia jest o wiele większa niż narkomana dorosłego, ponieważ ma o wiele więcej czasu do naprawienia swoich błędów. Jednak z drugiej strony nadrobić materiał w szkole nie jest łatwo, zwłaszcza gdy większośc nauczycieli i rówieśników będzie traktować tę osobę nieco inaczej od innych.
Są też tacy, którym udało się przezwyciężyć swój nałog i prowadzić normalne życie. Np. Christiane F. autorka książki "My, dzieci z dworca Zoo". Jako nastolatka uzależniona była od narkotyków. Jednak z pomocą najbliżych wygrała z nałogiem. Teraz ma syna, przyjaciół i sama zarabia na życie.
Więc uważam, że jeśli były narkoman bardzo chce powrotu do normlanego życia i będzie walczył z pokusą osiągnie swój cel.