Co jest potrzebne we własnym komputerze do połączenia z siecią komputerową?

Internet
Internet powstał pod koniec lat sześćdziesiątych. Początkowo miała to być sieć komputerowa wykorzystywana przez wojsko. Jednak już w latach 80-tych kilku młodych ludzi wpadło na pomysł podłączenia dwóch komputerów za pomocą sieci telefonicznej. Nikt nie spodziewał się co z tego wyniknie. Dziś Internet jest określany mianem Sieć sieci. Te określenie ma bardzo logiczne wytłumaczenie, bowiem jego funkcjonowanie bazuje na połączeniu sieci komputerowych na całym świecie. W dzisiejszych czasach Internet niesie ogromne możliwości typowemu użytkownikowi Internetu. Najbardziej spektakularnym obszarem Internetu jest oczywiście WWW(World Wide Web). Został on opracowany przez Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN mieszczącą się w Genewie. Interfejs stron WWW jest podobny do obszaru roboczego Windows, aby maksymalnie ułatwić użytkownikowi poruszanie się po stronach. Ponadto wiele stron zawiera elementy multimedialne, a więc nie tylko tekst, ale również obrazy, dźwięki czy wideo. W sieci możemy znaleźć każde zagadnienie które nas interesuje, obejrzeć telewizję czy nawet podejrzeć bohaterów Big Brother. Przez Internet możemy rozmawiać z drugą osobą znajdującą się o tysiące kilometrów od nas przy opłacie miejscowej(modem). Możemy także zamówić wiele rzeczy ze sklepów internetowych zaczynając od części komputerowych kończąc na nowych perfumach, co nie oznacza że wybieranie perfum polega na oglądaniu ich, a także poczuciu ich woni!!!. Naukowcy opracowali system dobierania zapachów przez specjalne urządzenie podłączone do komputera, niestety jest ono dopiero w fazie testów, a pospolitego kowalskiego nie będzie na niego stać. A więc Internet niesie ze sobą ogromne możliwości które tylko czekają aby je odkryć.
Co jest potrzebne we własnym komputerze do podłączenia z siecią komputerową?
Przede wszystkim komputer który potrafi obsłużyć modem. Według wielu producentów modemów zalecane minimum to:
-486 66Mhz
-8/16 RAM
-2 do 15Mb wolnej przestrzeni dyskowej
Obecnie wszystkie modemy są wykrywane w systemie Plug&Play czyli Windows wykrywa je bez radnych większych problemów. Alternatywą dla modemu może być na przykład Stale łącze zakładane przez operatorów takich jak T.P.S.A. czy Dialog. Pomimo iż transfer danych zwiększa się do 115kbs to opłaty za podłączenie takiej usługi oscyluje około 1000zł za założenie i 160zł za miesiąc użytkowania(niezależnie od spędzonych godzin przy Internecie). Oczywiście jest to dobre rozwiązanie jeżeli siedzimy przy Internecie często i jest nam potrzebny np. do pracy. Najlepszym rozwiązaniem dla mniej zamożnych jest zastosowanie Routera/ Sieci domowej typu (LAN) i podzielenia łącza internetowego dla kilku osób (np. sąsiada). Lecz najtańszym sposobem może się okazać tani modem (75zł)[ewentualnie S.D.I.(1000zł+160mies.], dwie karty sieciowe (2x50zł) , okablowanie i program taki jak Wingate na którym możemy skonfigurować dzielenie łącza dla drugiej osoby. W ten sposób mamy o połowę tańszy dostęp do Internetu. Pod warunkiem, że znajdziemy drugą chętną osobę do zainwestowania we wspólny Internet. Przy podzieleniu łącza dostęp do Internetu dla drugiej osoby nie będzie wcale o połowę mniejszy i niedzieli się na 50% dla jednej i drugiej osoby. Wręcz przeciwnie program można tak skonfigurować aby na komputerze (host) program zapisywał do pliku strony które zostały już odwiedzone, w ten sposób osoba która po raz drugi wchodzi na tą samą stronę błyskawicznie otrzymuje dane. Oczywiście gdy mamy więcej pieniędzy możemy zainwestować w następcę S.D.I, który oferuje, aż 256kbs w stronę klienta i 64kbs z powrotem do serwera. Lecz za takie rozwiązanie będziemy musieli słono zapłacić. Opłata za zainstalowanie takiej usługi to tylko 100zł (w porównaniu do S.D.I.) , lecz opłata miesięczna to aż 300zł!! Gdyby to jednak okazało się za mało mamy jeszcze do dyspozycji łącze dzierżawne, które zapewnia nam ogromne możliwości. Opłaty są ogromne, aż 1000zł za miesiąc, lecz mamy przesył wielkości 2Mbs. Wiele osób kusi się na tzw. „Łącza satelitarne” które co prawda oferują nam przesył wielkości 2mb, lecz jest to przysłowiowe „ALE”. Więc tak po pierwsze potrzebujemy specjalny tuner który umożliwi nam wchodzenie na Internet, po drugie potrzebujemy i tak w swoim komputerze modem, czasem nawet specjalny za który musimy dodatkowo zapłacić i w końcu po trzecie nie mamy sygnału z powrotem, więc nie możemy
wysyłać na serwery innych plików. Lecz niektóre firmy dopracowały ten mankament.

Wybór Modemu.
Gdy zdecydujemy się na modem stajemy przed wyborem jaki modem będzie najlepszy do naszych celów .
Modem wewnętrzny: Modem Zewnętrzny:
Za: Za:
-nie zajmuje dodatkowego miejsca
-jest zazwyczaj tańszy
Przeciw:
-przy instalacji trzeba zdjąć obudowęPrzeciw:
-zajmują niepotrzebne miejsce.
-wiele modeli potrzebuje dodatkowo zasilacza
Już wszystkie modemy zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne pracują z prędkością 56kbs zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Lecz trzeba zwrócić uwagę na tryby w jakich pracuje modem:
V.17 Powszechnie stosowany transfer faksów
V.27 Starszy standard transferu faksu
V:29 Starszy standard transferu faksów (lepszy od V.27)
V.32 Standard transferu danych 9,6kbs
V.32bis Standard transferu danych 14,4kbs
V.32terbo Standard transferu danych 19,2kbs
V.34 Standard transferu danych 28,8kbs
V.34+ Standard transferu danych 33,6kbs
X2 Standard transferu danych 56,6kbs
MNP 1-4 Standardy korekcji błędów
V.42 Sprzętowa korekcja danych zapewniająca poprawną transmisję
MNP 5 Sprzętowa kompresja danych pozwalająca skrócić czas kopiowania średnio o połowę.
V.42bis Sprzętowa kompresja danych pozwalająca skrócić czas kopiowania średnio o ¾.

Instalacja modemu.
Instalacja modemu jest stosunkowo prosta dla bardziej zaznanego użytkownika. Dla mniej doświadczonego użytkownika który nie jest zaznajomiony z instalacją modemu odradza się instalowanie protokółów do korzystania z Internetu.

SPIS TREŚCI:

Internet 1
Co jest potrzebne we własnym komputerze do podłączenia z siecią komputerową? 1
Wybór Modemu. 2
Instalacja modemu. 3Dodaj swoją odpowiedź