'Szatan z siódmej klasy' K. Makuszyński streszczenie.

,,Szatan z siódmej klasy" to kolejna, znakomita i ponadczasowa powieść Kornela Makuszyńskiego. Opowiada ona o wakacyjnej przygodzie siedemnastoletniego Adasia Cisowskiego. Chłopca obdarzonego dużym sprytem, inteligencją, a przy tym nie pozbawionego poczucia humoru i tupetu. Oprócz głównego wątku detektywistycznego, odnajdziemy tu całą masę zabawnych historyjek i wątek miłosny. Mimo, że książka powstała kilkadziesiąt lat temu, nadal nie straciła swojej atrakcyjności. Zabawna opowieść o poszukiwaniu skarbu i dziś stanowi interesująca lekturę dla młodzieży. Główny bohater, tytułowy szatan - Adaś Cisowski jest jednym z uczniów profesora Gąsowskiego. Stary pedagog ma opracowany własny system wzywania do odpowiedzi. Przez wiele lat jego pomysł sprawdzał się i oceny w dzienniku były adekwatne do poziomu wiedzy uczniów. Jednak tym razem jego uczniowie wykazują niezwykłe wprost zainteresowanie historią. Zawsze ten, kogo pyta profesor, jest świetnie przygotowany do odpowiedzi. Paweł Gąsowski jest z tego powodu bardzo zadowolony, ale niestety któregoś dnia przez przypadek, prawda wychodzi na jaw. Otóż okazuje się, że Adaś odkrył jego system i teraz jego koledzy dokładnie wiedzą, kiedy będą wywołani do odpowiedzi. Gdyby nie sklejone kartki w dzienniku, prawdopodobnie nie udało by się odkryć oszustwa.

Początkowo profesor jest zły na Adasia, ale potem postanawia sprawdzić chłopca. Zadaje mu kolejne zagadki, ale młody Cisowski bez problemu je rozwiązuje.

Paweł Gąsowski jest pod takim wrażeniem, że postanawia poprosić ucznia o pomoc w rozwiązaniu prawdziwego problemu. Adaś zgadza się, chociaż wiąże się to ze zmianą jego wakacyjnych planów. Nastolatek od dłuższego czasu marzył o wyjeździe nad morze, a prośba profesora wiąże się z pobytem we wsi pod Wilnem. Mimo to sprawa wydaje się na tyle ciekawa, że chłopiec decyduje się na wyjazd z historykiem. Swojej decyzji nie żałuje już od samego początku. W rodzinnym domu profesora pojawia się jego śliczna bratanica Wanda. Dziewczyna od razu wpada w oko bystremu młodzieńcowi.

Sprawa, którą ma się zająć Adaś dotyczy dziwnych kradzieży. Otóż spokojny brat profesora, pan Iwan, został już dwa razy okradziony. Z domu nie zginęło nic, poza starymi drzwiami. Jedne z nich udało się nawet odzyskać. Odrapane z farby, leżały porzucone niedaleko domu.

Tajemnicze kradzieże zbiegły się w czasie z wizytą pewnego Francuza. Tajemniczy cudzoziemiec chciał koniecznie odkupić dom. Chodził po wszystkich pomieszczeniach i oglądał drzwi. Zaczął nawet skubać z nich farbę i za to został wyproszony. Pan Iwan oświadczył mu, że nie ma zamiaru pozbywać się rodzinnego majątku i pożegnał gościa. Od tego czasu nie może spać spokojnie.

Adaś nie zawodzi swojego profesora. Szybko wpada na właściwy trop. Okazuje się, że na jednych z drzwi domu Gąsowskich, francuski oficer wyrysował mapę prowadzącą do skarbu. Teraz wystarczy znaleźć właściwe drzwi, odszyfrować mapę i odnaleźć kosztowności.

Niestety w całą sprawę wplątuje się znacznie więcej osób. Wszyscy chcą zdobyć skarb i każdy próbuje wyeliminować przeciwnika. Młody detektyw i jego przyjaciółka przeżywają tego lata niejedną przygodę. Ktoś nieustannie obserwuje ich każdy krok i czyha na życie pary nastolatków.

Na szczęście młodym udaje się wyjść z opresji obronną rękę i odnaleźć skarb. Wszystko kończy się pomyślnie.

KORNEL MAKUSZYŃSKI - urodził się 08.01.1884 - zmarł 31.07.1953. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Lwowskiego i student francuskiej Sorbony, często podróżował. Jednak to stolica polskich Tatr - Zakopane, stało się ulubionym miastem pisarza. To tu spędził wiele czasu i stworzył swoje największe dzieła. Mimo, że był uznanym felietonistą i autorem wielu ciekawych wierszy, poematów i powieści, prawdziwą sławę przyniosły mu utwory adresowane do młodego czytelnika. Zasłyną przede wszystkim jako twórca Koziołka Matołka, którego przygody do dziś stanowią jedną z ulubionych lektur najmłodszych.

Ponadto Kornel Makuszyński jest autorem wielu, niezapomnianych i zawsze aktualnych powieści dla młodzieży. Tytuły takie jak ,, Panna z mokrą głową"; ,,Szaleństwa panny Ewy"; ,,Awantura o Basię"; ,,Szatan z siódmej klasy" czy wreszcie ,,O dwóch takich co ukradli księżyc" na zawsze weszły do kanonu literatury młodzieżowej. Mimo upływu lat, nadal są chętnie czytane i adaptowane na potrzeby kina.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Szatan z siódmej klasy" streszczenie.

"Szatan z siódmej klasy" - o książce, streszczenie, Kornel Makuszyński

„Szatan z siódmej klasy” jest powieścią przygodową z wątkami detektywistycznymi. Bohaterowie książki przeżywają niebezpieczną i zawiłą przygodę zwi�...

Język polski

Kornel Makuszyński "Szatan z siódmej klasy" - streszczenie.

Adam Cisowski, uczeń jednej z warszawskich szkół, jest główną postacią książki Kornela Makuszyńskiego pt. "Szatan z siódmej klasy". Poznajemy go w momencie, gdy rok szkolny zbliża się ku końcowi. Już na samym wstępie mamy okazję prz...

Język polski

Streszczenie rozdziału "Umarli piszą listył" (K.Makuszyński- Szatan z siódmej klasy)

Streszczenie rozdziału "Umarli piszą listył" (K.Makuszyński- Szatan z siódmej klasy)...

Język polski

Kornel Makuszyński "Szatan z siódmej klasy" -Czas akcji -Miejsce akcji -Bohaterowie (epizodycznych prosze zaznaczyć) -Szczegółowe streszczenie [ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI DAJE NAJ ZA ODPOWIEDŹ I PROFIL]

Kornel Makuszyński "Szatan z siódmej klasy" -Czas akcji -Miejsce akcji -Bohaterowie (epizodycznych prosze zaznaczyć) -Szczegółowe streszczenie [ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI DAJE NAJ ZA ODPOWIEDŹ I PROFIL]...

Język polski

Streszczenie "Szatan z siódmej klasy".

Autorem książki pt. "Szatan z siódmej klasy" jest Kornel Makuszyński. Główną postacią książki jest Adam Cisowski. Ma siedemnaście lat i uczęszcza do siódmej klasy warszawskiego gimnazjum.
Adama poznajemy podczas lekcji historii pro...