Streszczenie książki Rafała Kosika "Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi"

1. Pierwszy dzień w szkole
Felix Polon, przychodzi na rozpoczęcie roku – będzie chodził do pierwszej klasy gimnazjum. Po apelu nie wie, do jakiej iść sali. Dwóch chłopaków kradnie mu dziesięć złotych. Później na korytarzu spotyka Neta. Okazuje się, że są z tej samej klasy. Po drodze pomagają dziewczynie – Nice, pozbyć się chłopaków, chcących ukraść jej drugie śniadanie. We trójkę postanawiają oduczyć chłopaków kradzieży. Udaje im się znaleźć kryjówkę chłopaków – Marcela i Rubena. Później udaje im się pomóc w rozbiciu Gangu Niewidzialnych Ludzi kierowanego przez tajemniczego Mortena. Poznają także Manfreda, program AI, „wychowywany” przez Neta.

2. Megakorek
Warszawa zaczyna być strasznie zakorkowana. Net odkrywa, że Manfred do tej pory trzymany bez dostępu do Internetu, wydostał się na wolność. Jako że Manfred miał być programem do sterowania światłami, zaczyna uważać, że to Manfred jest przyczyną korków w mieście. Przyznaje się do zabrania kodu Manfreda tacie. Marek Bielecki mówi synowi, że to nie Manfred tworzył korki, tylko stary program nie mógł już ogarniać miasta. Mimo to kopie Manfreda z internetu zostają usunięte, a sam Manfred umieszczony w ratuszu – dokończony przez Neta, jest wspaniale przygotowany do sterowania światłami.

3. Szkoła, w której straszy
Nika wchodzi na strych, gdzie przyjaciele urządzili Kwaterę Główną. Widzi szkielet, który wisiał na stojaku, tyle, że w tym momencie, szkielet stoi o własnych siłach... ucieka na dół. Przyjaciele stwierdzają, że w szkole musi być duch. Czytają, że wizycie ducha towarzyszy zimno. Umieszczają więc czujniki temperatury w szkole, których pilnowaniem zajmie się Manfred, którego Net przygarnął na swój minikomputer. Próbują zbadać robotem strych, jednak ktoś lub coś powoduje, że obraz przekazywany przez robota znika. Jednocześnie przed przyjaciółmi ukazuje się duch. Postanawiają odwiedzić wróżkę, madame Josephine. Ta w ostatnich chwilach wizyty mówi w transie, że przed Wielkanocą stanie się coś strasznego. Przyjaciele idą na strych szkoły porozmawiać z duchami. Te wskazują kabinę samolotu przywaloną różnymi rupieciami. W środku są ich ciała – chcą, aby je pochować.

4. Zamek na Kociej Skale
Tata Felixa próbuje odebrać sygnał z amerykańskiej satelity, aby obejrzeć lądowanie sondy na Marsie. Jednocześnie realizuje projekt, który jest top secret. Klasa Felixa, Neta i Niki jedzie na wycieczkę do Zamku na Kociej Skale. Tam przyjaciele w czasie wędrówki pod zamkiem, odłączają się od grupy. Idąc za cichym oddechem, natrafiają na gnoma, pilnującego skrzyni ze skarbem księcia Świętopełka. Gnom mówi, że ten do kogo należy ten skarb, jeszcze się nie narodził oraz że znajdą swój własny skarb.

5. Skarb babci Lusi
Felix, Net i Nika uważają, że ich skarbem może być ten, o którym opowiadała babcia Lusia (babcia Felixa). Ukryty on został w piwnicach kościółka – ukryli go tam Niemcy w czasie wojny, którzy mieli go wywieźć, lecz zepsuła im się ciężarówka. Szukają kościółka – odkrywają jednak, że został zburzony a na jego miejscu stoi biurowiec. Jednak piwnica nie była niszczona. Przyjaciele ruszają do akcji. Ukrywają się w biurowcu do zamknięcia. Okrywają klapę w podłodze prowadząca do piwnicy. Nika wyczuwa, że za murem jest przejście. Wracają tam następnego dnia. Wykruszają mur, tworząc przejście. Znajdują skarb babci Lusi, a także księgę rachunkową. Tata Felixa odwozi skarb do muzeum.

6. Boże Narodzenie
Nadszedł dzień Bożego Narodzenia. Nika spędza go samotnie w domu. Nagle w jej domu pojawia się święty Mikołaj. Wręcza dziewczynie prezent – nową, zieloną kurtkę. Nika jest bardzo szczęśliwa. Mikołaj zabiera ją do domu Neta, na kolację świąteczną. Dziewczyna dostaje od Neta pierścionek, jeden z tych z odnalezionego skarbu. Felix daje w prezencie babci pierścionek z oczkiem, który należał do niej.

7. Tajemnice Niki

Klasa wyjeżdża na wycieczkę w góry. Net jeździ na snowboardzie, Felix na nartach. Nika ma narty bardzo wiekowe i nie umie jeździć. Podczas pierwszej wizyty na stoku Neta podrywa koleżanka z klasy, Aurelia. Nika zdenerwowana i zazdrosna zjeżdża zaraz za nimi, nie czekając na instruktora. Zjeżdża z bardzo dużą prędkością. Trafia w przerwę między ogrodzeniem i jedzie dalej niż to możliwe. Zostaje uznana za zaginioną. Wieczorem Felix i Net postanawiają jej szukać na własną rękę. Po drodze widzą wojsko i jakiś latający obiekt, który uznają za UFO. Natychmiast wracają. Następnego dnia Net słyszy wołanie. Razem z Felixem czym prędzej wybiegają z pensjonatu. Znajdują Nikę koło białego niedźwiedzia. Po powrocie do pokoi dowiadują się, że dzwonił tata Niki podziękować za ratunek córki. Nika jest tym mocno zdziwiona. Okazuje się, że dzwonił Manfred, podając się za jej tatę. Nika wyznaje Felixowi i Netowi, że od dwóch lat mieszka sama – jej mama zmarła już dawno, a ojciec dwa lata temu. Utrzymuje się z jego renty, gdyż w świetle prawa nie umarł. Na koniec Manfred przypomina chłopcom, o co chcieli spytać Nikę – zastanawiają się jakim cudem jechała tyle nartami, jak znalazła podziemia kościołka... Nika wyznaje, że odkryła w sobie talent telekinezy, ma także przeczucia. Wbrew jej obawom Felix i Net nie odtrącają jej, ale uznają to za zupełnie normalne.

8. Niezidentyfikowany obiekt latający
Felix, Net i Nika postanawiają zrobić zdjęcia obiektowi latającemu, którzy chłopcy widzieli w czasie poszukiwań Niki. Udaje im się zrobić zdjęcie, jednocześnie Nika ratuje ich sprawiając, że narty same zaczęły jechać. Zdjęcia Manfred wysyła do obróbki zaprzyjaźnionemu programowi AI, Vidoktorowi.

9. Niepokojące odkrycia
Tata Felixa widzi zdjęcia, które przyjaciele uważają za UFO. Wyjawia im, że to bardzo tajny projekt testowany przez Instytut Badań Nadzwyczajnych (gdzie pracuje) i nie wolno tego ujawniać. Jest to latalerz wykorzystujący kilka unikalnych technologii, które mogliby poprawić, mając księgę profesora Kuszmińskiego. Przyjaciele kasują zdjęcia, jednak one ciągle są jako kopia w bazie Vidoktora. Piotr Polon pokazuje synowi zdjęcie profesora. Ten rozpoznaje w nim mężczyznę, który był jednym z duchów w szkole. Wypożyczają kronikę szkoły, na zdjęciu widzą skrzynię identyczną z tą kryjącą skarb babci Lusi. Domyślają się, że to, co uznali za księgę rachunkową, było w istocie niezwykle ważną trzynastą księgą profesora Kuszmińskiego. Księgę będzie skanował Vidoktor, a przyjaciele podejrzewają, że Vidoktor pracuje dla Mortena.

10. Manfred
Manfred zaprasza przyjaciół do ratusza do „siebie”, aby mogli zobaczyć superkomputer – podobny jest u Vidoktora, mieszczącego się na 50 piętrze Silver Tower. Muszą skasować pliki, które Vidoktor trzyma w swoich dyskach. Net i Felix rezygnują z pomysłu wtargnięcia do Silver Tower - Nika wraca do domu. Wtedy chłopcy zaczynają się umawiać na następny dzień. Postanawiają sami przeprowadzić akcję, żeby w razie złapania, nikt nie interesował się Niką.

11. Pięćdziesiąte piętro
Felix i Net docierają na 50 piętro. Widzą księgę, którą skanuje robot. Nagle wchodzi dziewczyna, która podmienia księgę profesora i wychodzi na korytarz. Okazuje się, że to Nika. Postanawiają wyjść z budynku. Nagle wózek, na którym Nika miała księgę, zaczyna sam jechać. Ucieka z dużą prędkością - przyjaciele biegną za nim aż do pomieszczenia, w którym się zatrzymuje. Wtedy zamykają się za nimi drzwi, tracą też połączenie z Manfredem.

12. W pułapce
Felix, Net i Nika podchodzą do windy, która zawozi ich piętro wyżej. Tam okazuje się, że za tym wszystkim stoi Morten. Jest on programem AI, kopią Vidoktora żyjącą własnym życiem. Wyjawia on, że chce z pomocą księgi stworzyć idealny latalerz i zawładnąć światem. Jako że Felix, Net i Nika nie są mu do niczego potrzebni, każe ich zabić - wszelkie urządzenia jakie były w pokoju, zaczęły się zmieniać w roboty, mające zabić trójkę bohaterów. Netowi i Felixowi udaje się na chwilę zawiesić programy sterujące robotami Mortena i trochę zniszczyć. Uciekają wraz z Niką do kanału wentylacyjnego. Nika przywołuje mocą księgę profesora, uciekają na dach. Roboty Mortena podążają za nimi, lecz nim wyrządzają im krzywdę, zaczyna padać deszcz, co powoduje zwarcie robotów. Pojawia się latalerz z tatą Felixa na pokładzie. Zabiera syna z przyjaciółmi, do bazy oddać latalerz i posłuchać wyjaśnień.

13. Mars
Felix, Net i Nika dostają odznaczenia od ministra spraw specjalnych. Oglądają w telewizji podróż robota na Marsie. W pewnej chwili robot grzęźnie w piachu. Nika używa mocy. Po 10 minutach robot rusza dalej. Felix oblicza, że moc Niki podziała na Marsie w tej samej chwili, w której jej użyła, co znaczy, że ta moc jest szybsza niż światło.

Dodaj swoją odpowiedź