Charakterystyka porównacza Rejenta Milczka i Cześnika Raptusiewicza.

Bohaterami komedii p.t. ?Zemsta? A.Fredro są: Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek. Mają bardzo odmienne charaktery i noszą nazwiska, które ich charakteryzują. Cześnik Raptusiewicz ma nazwisko utworzone od słowa ?raptus?, oznacza osobę porywczą, gwałtowną i skorą do gniewu. Natomiast Rejent Milczek, ma nazwisko oznaczające osobę skrytą i małomówną. Odmienność charakterów prowadzi do sporu i nienawiści, między dwoma głównymi bohaterami. "Jeden ogień, drugi woda, chcąc pogodzić, czasu szkoda" jak mówił Wacław.
Cześnik Maciej Raptusiewicz, jest opiekunem Klary, należy do Niego połowa zamku i pragnie, aby Rejent go opuścił, wtedy miałby już cały zamek dla siebie. Wygląda na silnego i zdrowego mężczyznę, ale trapią go różne choroby. Ubiera się modnie, w żupan i szkarłatne barwy, nosi okulary.
Jego ulubione powiedzenie to ?mocium panie?, którego używa, gdy brakuje mu słow. Mówi szybko, głośno, gestykulując przy tym. Gdy nie może dojść do głosu uderza pięścią w stół. Należy do ludzi, którzy najpierw działają, a potem myślą.. Jest odważny, uprzejmy, szanuje staropolskie zwyczaje. Jest szczery i gościnny.
Cześnik jest starym kawalerem, lecz chce poślubić Podstolinę, a po cichu marzy o ślubie z Klarą. Jego wadami są: porywczość, skłonność do wpadania w gniew i zaciekłość, w ?Zemście? są one powodem komizmu i nie mają złych skutków.
Rejent Milczek, jest zupełnym przeciwieństwem Raptusiewicza. Drobny, szczupły, ręce ma zwykle skrzyżowane na piersiach. Ubrany zazwyczaj na czarno, w stonowane stroje.
Jest cichy, spokojny i pokorny, sprawia wrażenie ugodowego. Rejent jest uparty i wytrwale dąży do celu. Udaje pobożnego, a tak naprawdę jest chciwy i bezwzględny. Trudno jest go wyprowadzić z równowagi, jest grzeczny, kulturalny, fałszywie skromny, chytry, przebiegły. Jest wdowcem, ma syna Wacława wobec którego jest oschły i nieszczery. W przeciwieństwie do Cześnika jest dobrze wykształcony i potrafi pisać. Jego ulubionym powiedzeniem jest: ?Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba.?
Tak jak Raptusiewicz jest gościnny i przywiązany do zamku. Sprawia wrażenie mniej sympatycznego, lecz także jest postacią, która bardziej śmieszy niż przeraża.
Fredro przedstawiając właśnie te dwie postacie, ukazał wady polskiej szlachty. Obaj bohaterowie różnią się osobowością. Cześnik jest osobną skłonną do kłótni, człowiekiem porywczym. Natomiast Rejent wykazuje w swoim postępowaniu dużo ostrożności, ale zarazem i konsekwencji oraz sprytu. Pomimo tego, że są to dwa przeciwieństwa, posiadają cechy wspólne, jak: przywiązanie do zamku, pycha i egoizm.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównacza Rejenta Milczka i Cześnika Raptusiewicza.

Bohaterami komedii p.t. ?Zemsta? A.Fredro są: Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek. Mają bardzo odmienne charaktery i noszą nazwiska, które ich charakteryzują. Cześnik Raptusiewicz ma nazwisko utworzone od słowa ?raptus?, oznacza osobę por...