Telimena - charakterystyka.

Telimena pochodziła z rodu Horeszków. Była opiekunką Zosi, która na stałe mieszkała w Petersburgu, a do Sędziego przyjechała z powodu sądów granicznych toczących się o zamek Horeszków. Postaram się teraz ją scharakteryzować.

Telimena była dojrzałą, czterdziestokilkuletnią kobietą. "Kibić miała wysmukłą, kształtną, pierś powabną". "Włosy krucze, pozwijane w kręgi, w pukle i przeplatane różowymi wstęgi". Telimena ubierała się zgodnie z najnowszą, zagraniczną modą. Podczas wieczerzy na zamku była ubrana w "suknię materyjalną, różową, jedwabną, gors wycięty, kołnierzyk z koronek, rękawki krótkie, w ręku kręciła wachlarz dla zabawki". Uchodziła za kobietę atrakcyjną, lecz ubierała się w sposób zbyt pretensjonalny i przesadnie ozdobny.

Bohaterka była uważana za kokietkę i osobę lubiącą się przechwalać. Mimo swojego wieku uwielbiała romanse, flirty i samych mężczyzn. Telimena znała różne sztuczki, którymi "zdobywała" mężczyzn, np. idąc podczas kolacji "poślizgnęła się nieco i w tym roztargnieniu na pana Tadeusza wsparła się ramieniu. Przeprosiwszy go grzecznie, na miejscu swym siadła". Telimena była zmienna w uczuciach i nastrojach. Podczas grzybobrania "ni wilczych, ni ludzkich (grzybów) nie zbiera, roztargniona, znudzona dookoła spoziera z głową zadartą w górę". Udała się potem do jej ulubionego miejsca, Świątyni Dumania, którą również wykorzystywała jako miejsce do kokietowania i zalotów. Telimena była zarozumiała. Wszystkim dookoła chwaliła się znajomością świata, udawała "światową damę". Telimena miała o sobie bardzo wysokie mniemanie. Była egoistką, nie myślącą o swoich najbliższych.

Telimena to postać bardzo kontrowersyjna. Kokietowała mężczyzn tylko dlatego, że liczyła na jakieś korzyści płynące ze związku z nimi. Uwielbiała rozmawiać na tematy, na których się nie znała. Była pustą kobietą zakochaną w sobie. Moim zdaniem Telimena to postać negatywna, gdyż dbała wyłącznie o swoje interesy, nie przejmując się rodziną.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Telimeny w pierwszej osobie.

Ja Telimena. Charakterystyka postaci „Pana Tadeusza”.

(Jakby Wykład).

Minęło wiele lat od czasu, gdy ta historia działa się naprawdę. Nie myślałam wtedy, że kiedyś stanie się ona powszechna wśród ludzi, a jednak. P...

Język polski

Charakterystyka romantyzmu

Preromantyzm - ruchy zapowiadające romantyzm

Sturm und Drank - Okres burzy i naporu w Niemczech, bunt, na ten okres przyada twórczość Goethego i Schillera.

Poezja jezior i grobów - wywodzi się z niej romantyzm, rozwinęła si...

Język polski

Charakterystyka Telimeny "Pan Tadeusz".

Charakterystyka Telimeny

Jak powszechnie wiadomo, dzisiejszym światem rządzą pozory. Ludzie stale kogoś oszukują, nie są szczerzy z innymi. Dzieje się tak dlatego, iż ciągle mamy coś do ukrycia.
W przypadku Telimeny był to ...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny - Pan Tadeusz

Tadeusz, tytułowy bohater poematu Adama Mickiewicza, musiał stawić czoła problemom, z którymi borykali się mężczyźni w XVIII, jak i w XXI w. „Serce nie jest sługa, nie zna, co to pany”. Szczególnie trudno dokonać wyboru pomiędzy dwo...

Język polski

Charakterystyka Telimeny "Pan Tadeusz".

Jedną z głównych bohaterek eposu Adama Mickiewicza pt.: "Pan Tadeusz" była Telimena. Przez wiele lat mieszkała w Petersburgu, gdzie obracała się w wyższych sferach. Sprawiała więc wrażenie osoby wykształconej i obytej w towarzy...