Dlaczego Bitwa Warszawska w 1920 r. nazywana jest cudem nad Wisłą?

Bitwa warszawska zwana też cudem nad Wisłą wybuchła 13 sierpnia 1920 r. Zwana jest tak, ponieważ w momencie, gdy wojska polskie ponosiły klęskę, Józef Piłsudski przeprowadził manewr oskrzydlający Armię Czerwoną. Marszałek zgromadził w rejonie rzeki Wieprz sześć dywizji piechoty. Reszta sił polskich w tym czasie broniła podejść do Warszawy i linii dolnej Wisły.

15 sierpnia 1920 r. tzw. Grupa Uderzeniowa znad Wieprza rozpoczęła atak na tyły sowieckich armii. Pozostała część wojska polskiego przeszła do kontrofensywy na całej długości frontu. Armia znad Wkry uderzyła na armie bolszewickie. Wskutek braku łączności z dowództwem i zmęczenia żołnierzy wojska sowieckie przeszły do odwrotu.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Dlaczego bitwa warszawska w 1920 r. nazywana jest cudem nad Wisłą ? Daje naj fast fast fast

Dlaczego bitwa warszawska w 1920 r. nazywana jest cudem nad Wisłą ? Daje naj fast fast fast...