Charakterystyka Janka Muzykanta.

Janko Muzykant to główny bohater noweli H. Sienkiewicza o tym samym tytule. Urodził się na wsi w biednej rodzinie. Był wątły, słaby i chorowity. "Chudy był zawsze i opalony, z brzuchem wydętym, z zapadłymi policzkami; czuprynę miał konopną, białą prawie i spadającą na jasne wytrzeszczone oczy” - tak pisze o nim autor. Ubierał się w białą koszulkę, a na głowę wkładał słomiany kapelusz.

Był to chłopiec delikatny i wrażliwy. Kochał muzykę i wszystko, co gra: "W polu grała mu bylica w sadku pod chałupą ćwierkały wróble, aż się wiśnie trzęsły”. Często zatrzymywał się na polu i słuchał głosów przyrody. Wydawało mu się, że wszystko, co słyszy, gra - "myślał sobie że cała wieś gra”. Nazywano go dlatego Janko Muzykant. Chłopiec łatwo się wzruszał w kościele, gdy grały organy, oczy mu zachodziły mgłą. Często chodził pod karczmę i patrzył jak ludzie tańczą. Kochał muzykę i wszystko, co gra. Był wrażliwy na piękno przyrody, która też mu grała.

Marzył o swoich skrzypkach, lecz bieda nie pozwalała na ich kupno. Był chłopcem zaradnym i pomysłowym – skoro nie mógł mieć prawdziwych, zrobił sobie je z gonta i włosia końskiego. Był marzycielem i potrafił całkowicie oddać się swym marzeniom. Często wyobrażał sobie, że ma takie skrzypki, jak lokaj we dworze. Żył w świecie czarów. Tak bardzo chciał być szczęśliwy. Pewnej nocy przyłapano go, jak dotykał wymarzonych skrzypiec. Posądzono go o kradzież i za karę bardzo pobito." Na drugi dzień nie wstał Janek, a trzeciego wieczorem konał już sobie spokojnie na tapczanie pod zgrzebnym klimkiem”.

Uważam, że Janko to dziecko bardzo wrażliwe i utalentowane. Nie mógł jednak rozwijać swego talentu, gdyż był bardzo biedny. Był chłopcem prawdomównym i uczciwym, ponieważ przyznał się do tego, co zrobił. Nie był złodziejem, pragnął tylko dotknąć wymarzonych skrzypiec. Wierzył w Boga i pytał przed śmiercią, czy w niebie da mu On prawdziwe skrzypce.

Janko Muzykant podoba mi się, a szczególne uznanie budzi we mnie jego talent muzyczny. Współczuję mu, gdyż nie miał warunków, aby swój talent rozwijać. A może wyrósłby na muzyka światowej sławy?

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

PILNE CHARAKTERYSTYKA JANKA MUZYKANTA

PILNE CHARAKTERYSTYKA JANKA MUZYKANTA...

Język polski

Charakterystyka Janka Muzykanta.

Janko Muzykant to tytułowy bohater jednej z nowel Henryka Sienkiewicza. Pochodził z biednej, wiejskiej rodziny, wychowywała go tylko matka - komornica. Był tak wątły i słaby, że kobiety postanowiły go ochrzcić zaraz po urodzeniu w obawie, ...