Spacer po Warszawie na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa

miejsca które pojawiły sie w powieści:Krakowskie przedmieście, łazienki Warszawskie, ogród Botaniczny, POwiśle Bielany, Pola Mokotowskie.

Krakowskie przedmieście i inne ulice centrum.
Ulice są nijakie, brzydkie, nie ma normalnego dla wszystkich miast gwaru, słychać tylko jednostajny szu. Autor stwierdza, że ta cisza prawdopodobnie jest efektem ostrego rezimu.
Stare misato pojawia się tylko we wspomnieniach Rzeckiego, był tam sklep Mincla i winiarnia Hopfera, ta przestrzeń jest nieobecna. w okresie poprzedzającym Powstanie Styczniowe, była to enklawa Polskości , miejsce gdzie rozpoczynały się demonstracje patriotyczne, gdzie knuto patriotyczne spiski i wychowywano tych, którzy mieli przelać krew za ojczyznę.Powieść pokazuje że minął czas patriotycznych uniesień a Starówka to już zupęłnie inna przestrzeń.
Dawnych mieszkańców wysiedłono w ramach depresji po Powstaniu i Stare Miasto przestało byś symbolem walki o wolność.
Powiśle: Wokulski widzi tam martwą rzekę, nędzne domy, biednych ludzi, śmieci obok ujścia wody.Ter obraz jawił się jako metafora całej warszawy. Powiśle też miało powstańczą przeszłość, stąd najwięcej ludzi wcielano przemocą do wojska carskiego, tu w okresie powstańczym było tajne Państwo Polskie, tu rezydował w ostatnich dniach Romuald Trangutt czyli przywódca w Powstaniu Styczniowym.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Lalka" - streszczenie.

LALKA JAKO POWIEŚĆ DOJRZAŁEGO REALIZMU

1. Tytuł utworu Bolesława Prusa

a) utwór powstał w latach 1877-1878 i drukowany był odcinkach w latach 1877-1879 w „Kurierze Codziennym” początkowo miał mieć tytuł „Trzy poko...