Recenzja Latarnika - noweli H. Sienkiewicza.

"Latarnik" jest najbardziej klasycznym przedstawicielem noweli spośród dzieł Sienkiewicza. Napisał ją podczas pobytu w Stanach. Właśnie z tego powodu jest to utwór patriotyczny, pokazujący, że nawet na emigracji, w miejscu oddalonym o wiele tysięcy kilometrów od ojczyzny nadal jesteśmy Polakami.
Skawiński, człowiek, który imał się niemal wszystkich zawodów, posiadacz wielu odznaczeń, dostaje nieoczekiwanie ,posadę latarnika w Panamie. Pracuje tam wiele tygodni, przykładając się do pracy, aż do czasu, kiedy po czterdziestu latach rozłąki z krajem na jego wysepkę nadchodzi przesyłka, w której znajduje „Pana Tadeusza”. Zatopiony w lekturze przypomina sobie, skąd pochodzi i kim naprawdę jest. Tej nocy nie zapala latarni i rozbija się łódź, a on traci pracę. Prawdziwy latarnik nazywał się Siellawa, a o jego istnieniu Sienkiewicz dowiedział się w czasie pobytu w Ameryce.
Mimo tego, że cała akcja książki toczy się wokół jednego wątku, jest niezwykle wciągająca. "Latarnik" jest klasycznym jej wzorem. Autor potrafił skrócić opisy do minimum, włożyć w nie dawkę napięcia i skonstruować nieoczekiwane zakończenie z puentą.
Ta książka jest jedną z tak zwanych lektur obowiązkowych.
Moim zdaniem wiele z tych lektur, które znajdują się na tej liście, nie zasługuje na takie wyróżnienie Zwięźle pokazuje problematykę emigracji, a w dodatku jest krótką nowelą, którą można przeczytać w ciągu kilku minut. Dziwię się, dlaczego wcześniej na nią nie natrafiłam i polecam każdemu, któremu patriotyzm, niestety tak jak mnie, wydaje się czymś przestarzałym.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Recenzja książki Henryka Sienkiewicza pt. "Latarnik".

Książka Latarnik jest dziełem Henryka Sienkiewicza. Znakomicie ukazuje cechy noweli. Lektura opowiada o losach tułającego się po świecie, z bagażem doświadczeń Józefa Skawińskiego. On jest właśnie tytułowym latarnikiem, który po udzi...

Język polski

Recenzja noweli "Latarnik" H. Sienkiewicza.

Rozpoczynając moją recenzje chciałabym wyrazić moją radość, że to właśnie teraz przerabiam tą jakże piękną i wzruszającą nowelę. Historia zawarta w książce jest bardzo bliska teraźniejszości, ponieważ to w naszych czasach emigr...

Język polski

Henryk Sienkiewicz "Latarnik" - Recenzja

Utwór Henryka Sienkiewicza Pt. Latarnik jest chyba najbardziej klasycznym przedstawicielem noweli spośród dzieł autora. Po jej przeczytaniu uświadomiłam sobie, że muszę podzielic się swoimi wrazeniami oraz udowodnic, ze warto jest ją przec...