Charakterysyka porównawcza Balladyny i Aliny

Balladyna i Alina to główne bohaterki książki Juliusza Słowackiego pod tytułem,,Balladyna".
Balladyna była typową wiejską dziewczyną. Miała ciemne oczy, ,,pod rzęsą węgiel", brunetka z długim czarnym warkoczem. Balladyna uważała, że jest mądrzejsza od swojej siostry, dumna, fałszywa, zarozumiała, poświeciłaby wszystko dla bogactwa, sztuczna, kłamliwa. Chciała zostać żoną Kirkora nie z miłości, lecz dla włazy i bogactwa. Soją matkę traktowała bez szacunku. Wyparła się jej, dlatego pod koniec książki zamknęła ją w wieży, a potem wpędziła z zamku. Myślała, że jest mądrzejsza od swojej siostry, a do niej mówiła, że jest głupia. Zawsze zbierała mniej malina niż jej siostra.
Alina to typowa wiejska dziewczyna, ma jasne błękitne oczy, blondynka, ma długi jasny warkocz, ,,pod rzęsą fiołki". Zawsze chciała matkę wyręczać w pracach domowych jak i w ciężkich i polowych. Chciała zamieszkać w zamku z siostrą i matką. W stosunku do pierwszej była szczera i otwarta, lecz widziała jej liczne wady. Szczerze kochała Kirkora, chciała być w stosunku do niego wierna, lecz ważniejsza dla Aliny była rodzina. Alina była szczera, pracowita, kochająca, miła, otwarta, skromna, troskliwa. Alina kochała matkę i siostrę, a Balladyna nie kochała ich.
Moim zdaniem każda jest inna, ale w swoi, rodzaju. Tak naprawdę trudno mi ocenić, ponieważ chciałabym być tak sprytna jak Balladyna, ale mila i pracowita jak Alina.
DOSTAŁAM Z TEGO 4-

Dodaj swoją odpowiedź