Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela - rozprawka

Michaś był dobrym chłopcem. Niestety przez błędy innych zapłacił wysoką cenę. Winą można obarczyć trzy postacie, a mianowicie nauczycieli pruskich, pana Wawrzynkiewicza oraz matkę chłopca. W czym zawinili? Postaram się to wyjaśnić.

Rozpocznę swoje rozważania od najsilniejszego argumentu, czyli postawy nauczycieli. To surowi i niesprawiedliwi profesorzy, którzy karcą chłopca za jego akcent, wyśmiewają historię polski. Michaś stara się dobrze "wypaść" w szkole, ale nauczyciele mu tego nie ułatwiają.
Kolejnym argumentem, przemawiającym za moim twierdzeniem jest postać korepetytora, pana Wawrzynkiewicza. Widzi przecież jak zachowuje się chłopiec, jak słabnie w oczach, a mimo to nie informuje matki chłopca o tych problemach.
Sądzę, iż matka chłopca to kolejna postać, którą możemy uznać za winną śmierci Michała. Michaś jest jej ostatnią nadzieją, wiąże z nim przyszłość całej rodziny. Dla dziesięcio letniego chłopca to zbyt wielki ciężar do udźwignięcia.

Powyżej wymienione postacie potwierdzają słuszność mojej tezy. Oczywiste jest, że gdyby choć jedna z tych osób zrozumiała swoje błędy Michaś mógłby żyć. Nie ma wątpliwości co do tego, że takie błędy wobec każdego z nas mogą kosztować i sprawić dużo cierpienia.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" - kto jest winien śmierci Michasia? – rozprawka.

Za przedwczesną śmierć Michasia można by winić kilka osób. Do jego niepowodzenia przyczyniły się na pewno warunki, w jakich żył. Polska znajdowała się wtedy pod zaborami, w szkołach uczono po niemiecku. Każdy, kto chciał zdobyć wyksz...

Język polski

Rozprawka z noweli "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela"

Michał był typowym polskim dzieckiem w czasach zaborów. W odróżnieniu od innych dzieci przywiązywał większą wagę do patriotyzmu. Nie potrafił drwić i szydzić z wartości ,które kochał. Choć miał zaledwie 11 lat doznał już wielu ci...