Charakterystyka Harpagona

Harpagon to główny bohater dramatu Moliera „Skąpiec”. Był on bogatym, paryskim mieszczaninem w podeszłym wieku. Miał dwoje dzieci: Elizę i Kleanta. Nosił okulary i niezbyt szykowne stroje. Świadczy o tym jego wypowiedź skierowana do syna, mająca na celu skarcenie go za zbyt dużą rozrzutność: „Czy może być cos bardziej oburzającego niż te wspaniałe stroje, w których sobie paradujesz po mieście? Wczoraj musiałem wyłajać Elizę, ale ty jesteś jeszcze gorszy To woła o pomstę do nieba. Ściągnąwszy z ciebie to, co masz na grzbiecie, można by uzyskać wcale ładny kapitalik. Mówiłem ci mój synu mało dwadzieścia razy, że cały twój tryb życia bardzo mi się nie podoba; diabelnie mi coś bawisz się w markiza; aby stroić się w ten sposób musisz mnie chyba podskubywać.” Ten fragment świadczy również o tym, że Harpagon był skąpy. Jego chorobliwa żądza pieniędzy doprowadziła go do tego, że podejrzewał swoje dzieci o kradzież jego majątku.

Bohater „Skąpca” jest zakłamany, nieuczciwy i chytry. Chciał uchodzić za wzorowego obywatela, a potajemnie zajmował się nielegalną lichwą.
Ze swej chytrości uknuł skomplikowaną intrygę-tak zaplanował małżeństwo swych dzieci ani nie wydać, ani grosza na posag dla córki i wesele dla syna. W jego zwyczaju „leżało” mówić: „bez posagu”.

Harpagon nie kochał nikogo i nie liczył się z niczyim zdaniem. Narzucał innym swoją wolę (chciał wydać Elizę za mąż bez miłości i bez jej zgody).
Zarzucał wszystkim dookoła rozrzutność i celowe marnowanie pieniędzy. Żałował nawet na potrzeby własnych dzieci.

Był także naiwny (Walery prawił mu komplementy, aby zdobyć jego przychylność i móc ożenić się z Elizą), podstępny i jak już wspomniałam chorobliwie skąpy (nakazał dolewać napoi i dostawiać jadła tylko wtedy, gdy goście o to poproszą). Oszczędzał na wszystkim - nawet podkradał owies własnym koniom.
To maniakalny zbieracz pieniędzy, których nie chciał wydawać. Gromadził je w szkatułce, którą chował przed światem. Bał się o każdy swój grosz.

Skąpstwo Harpagona doprowadziło do rozpadu jego rodziny-dzieci znienawidziły go i pragnęły wziąć odwet za własną krzywdę.

Moim zdaniem bohater „Skąpca” jest podły i odrażający. Wcale nie śmieszy mnie jego skąpstwo, egoizm i dwulicowość. Jest ogarnięty patologiczną żądzą posiadania. Stracił swój honor i ludzka godność. Nie zauważył nawet, że jego życie mija w samotności, bez miłości i przyjaźni.

Harpagon okazał się modelem tak reprezentatywnym i uniwersalnym, że jego imię weszło do codziennego słownika. Dziś harpagonem możemy nazywać sknerowatego kolegę-chciwca i skąpca.

Mam nadzieję, że ludzie skąpi, po przeczytaniu „Skąpca”, zdadzą sobie sprawę z tego, jacy są i zmienia swoje poglądy i postępowanie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka harpagona Prosze o pomoc ! Prosze o napisanie charakterystyki harpagona w max 15 zdaniach prosze o pomoc to pilne !!!

Charakterystyka harpagona Prosze o pomoc ! Prosze o napisanie charakterystyki harpagona w max 15 zdaniach prosze o pomoc to pilne !!!...

Język polski

Charakterystyka Harpagona.

Charakterystyka Harpagona „nie znam większego skąpca”
Tytułowym i głównym bohaterem książki pt.”Skąpiec” autorstwa Moliera jest Harpagon. Mieszka on w Paryżu wraz ze swoimi dziećmi: Elizą i Kleantem oraz służbą. Możemy go ...

Język polski

Charakterystyka Harpagona.

Charakterystyka HarpagonaTytułowy bohater komedii Moliera pt. „Skapiec” to sześćdziesięcioletni wdowiec, mieszkający w Paryżu - Harpagon. Nazwisko to jest pochodzenia greckiego i oznacza chciwca, sknerę, człowieka dr...

Łacina

Charakterystyka harpagona

Charakterystyka Harpagona
Harpagon to główny bohater komedii, francuskiego dramatopi-sarza, Moliera (czyli Jean – Baptiste Poquelin) pt. Skąpiec. Harpagon był paryskim szlachcicem. Miał około 60 letnim wdowcem.
Podejrzewam, że gł...

Język polski

charakterystyka harpagona Skąpiec na jutro

charakterystyka harpagona Skąpiec na jutro...

Język polski

Charakterystyka Harpagona, "Skąpiec",Moliera.

Charakterystyka Harpagona, "Skąpiec",Moliera....