Charakterystyka Alcybiadesa. Jakim człowiekiem był Alcybiades?

Alcybiades to główny bohater książki E. Niziurskiego pt. "Sposób na Alcybiadesa". Naprawdę nazywał się Tymoteusz Misiak. Z wykształcenia był historykiem. To mężczyzna w starszym wieku, nieco schorowany.

Nauczyciel uchodził za osobę średniego wzrost, przygarbioną, z obwisłymi ramionami, co dodawało mu powagi. Łysinę zakrywał kapeluszem. Nosił wiecznie wygniecione ubranie, ponieważ nie przywiązywał wagi do wyglądu. Na uczniów patrzył przez grube okulary. Pan Misiak był człowiekiem niezwykle spokojnym i łagodnym. Nigdy nie podnosił głosu. Zdaniem Dyra cechowała go pobłażliwość dla swoich uczniów. Na lekcjach historii zawsze panował hałas.

Młodzi uczniowie nie szanowali go, uważali za nieporadnego. Inaczej postrzegali Alcybiadesa starsi chłopcy. W kartotece prowadzonej przez nich historyk został oceniony bardzo wysoko: sprawiedliwy, wymagający, łagodny, cierpliwy i wyrozumiały. Określono nauczyciela jako dryfującego, tzn. zbaczającego z tematu lekcji na rzecz jakiejś dyskusji. Mimo wielu słabości pana Misiaka wychowankowie darzyli go sympatią, a co za tym idzie, posiedli dużą wiedzę.

Wśród grona pedagogicznego, profesor nie cieszył się pozytywną opinią. Często go poniżano, lekceważono, upokarzano. Uważam, że Alcybiades, mimo swoich dziwactw, zasługuje na szacunek i uwagę.

Dodaj swoją odpowiedź