Energia Jądrowa - Blaski i cienie promieniotworczości

Od wstepu chce pozdrowic naszego zajebistego pana od chemi bo wiem ze napewno tutaj zagladnie sprawdzajac moja prace, Pozdrowienia z IIpa! ;-)


Na wstępie wypadało by napisać co to w ogóle jest energia jądrowa, a więc lecimy –krótka definicja:
Energia jądrowa, jest to energia uzyskiwana z rozczepienia bardzo ciężkich jąder (uran, pluton, tor) lub z syntezy lekkich pierwiastków (hel, lit). W obu przypadkach uwalniana jest energia wiązania jądrowego, która ma większą wartość dla jąder o średnich masach (np. przy rozszczepieniu 1g uranu uzyskuje się tyle energii, co przy spalaniu ponad dwóch ton węgla). Energię jądrową można uzyskiwać w sposób kontrolowany (dotychczas tylko energia z rozszczepienia – w reaktorach węglowych lub niekontrolowanych ).
W parze z energią jądrową idzie promieniotwórczość czyli, krótko mówiąc jest to nagły rozpad jądra, który z reguły wyrzuca przy tym z siebie mniejsze cząstki, ponieważ nie wszystkie jądra atomowe są tak niezmienne jak jądro atomu węgla. Energia jądrowa ma wiele zastosowań, jako przykład dajmy na to zastosowanie wojskowe czyli broń jądrowa zarówno rozszczepieniowa jak i termojądrowa. Prace nad uzyskaniem energii jądrowej rozpoczęto po odkryciu w 1938 rozszczepienia jądra atomowego, głównie w ramach militarnych projektów badawczych w czasie II Wojny Światowej (Manhattan Project) i w latach zimnej wojny. Inżynieria jądrowa, czyli dział techniki przewidujący prowadzenie dużych prac ziemnych metoda wybuchów jądrowych.
W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych projektowano ( a nawet testowano) wykonanie ta techniką tak ambitnych projektów, jak nowe kanały żeglowne w Ameryce Środkowej, odwrócenie brzegu rzek syberyjskich, wykonywanie sztucznych jezior itp. Prace takie musiały by prowadzić do silnego skażenia radioaktywnego terenu, ponadto niektóre z nich zaburzałyby warunki klimatyczne w stopniu nieprzewidywalnym. Szczęśliwie projektów tych nie zrealizowano.
Konsekwencją napromieniowania mogą być mutacje i nowotwory.
W wyniku mutacji pojawiają się osobniki różniące się od swych rodziców. Na terenach skażonych (blisko poligonów atomowych czy terenów awarii atomowych) rodzą się dzieci z wadami wrodzonymi. Idealnym przykładem jest awaria elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku, lecz ta katastrofa to był przykład rosyjskiej mentalności oraz braku wyobraźni, niestety do teraz do błędu się nikt nie przyznał a setki ludzi cierpi na chorobę popromienną, nowotwory lub też już nie żyje … Rozwój techniki nie zawsze służy człowiekowi; batman jest fajny, tak jest z bronią jądrową (atomową). Jest to broń masowego rażenia, wykorzystująca energię atomową, jej rozszczepienie bądź syntezę. Może być przenoszona przez samoloty bojowe lub rakiety (jedynie araby są skłonne, zrzucać bomby atomowe z wielbłądów[haha]), umieszczana w pociskach artyleryjskich lub stosowane jako miny.
Oddziałuje na otoczenie poprzez falę uderzeniową, promieniowanie cieplne, promieniowanie przenikliwe oraz opad promieniotwórczy. Według mnie jedynym pożytecznym zastosowaniem energii jądrowej są elektrownie atomowe, technika poszła tak do przodu ,że wypadki z przeszłości nie powinny mieć już miejsca w czasach współczesnych, jednak największym minusem tego rozwiązania jest brak niszczenia lub jakiegokolwiek przetwarzania zużytego paliwa jądrowego czyli uranu, ponieważ jest to pierwiastek promieniotwórczy ,którego rozkład trwa kilkaset latek…
Jedynym sposobem jest składowanie radioaktywnych odpadków na dużej głębokości w ziemi co przeszkadza green peacowi oraz podobnych skrzywieńców natury…Zagadnienie pokojowego wyzyskania energii jądrowej niewątpliwie zajmie czołowe miejsce wśród problemów XX i następnych wieków. Energia zapoczątkowała też nowy rozdział w historii chemii. A tak w ogóle to jestem debeściak i proszę o pokłony.
Patryk #######

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Energia Jądrowa - Blaski i cienie promieniotworczości

Od wstepu chce pozdrowic naszego zajebistego pana od chemi bo wiem ze napewno tutaj zagladnie sprawdzajac moja prace, Pozdrowienia z IIpa! ;-)


Na wstępie wypadało by napisać co to w ogóle jest energia jądrowa, a więc lecimy –...