"Romeo i Julia" - streszczenie.

Akcję książki "Romeo i Julia" tozpoczyna kłótnia sług Kapuletich i Montekich . Benvolio i Tybalt dobywają broni. Bójkę przerywają na szczeście książe oraz rodziny zwaśnionych rodów.

Merkocjo pozstanawia wydobyć od Romeo powód jego ciągłego zamyslenia i smutku. Młody Monteki wyznaje, iż jest nieszczęśliwie zakochany w pięknej Rozalinie.

Gdy przychodzi wiadomość o balu u rodziny Kapuletich, a na liście znajduje się ukochana Romea, ten postanawia nieodwołalnie udać się na bal. Gdy dostrzega go Tybalt, chce wyzwać go na pojedynek, gdyż Romeo jest tam nieproszonym gościem. Pan Kapuleti jednak nie pozwala na zamieszki w jego domu.

Romeo poznaje Julię , w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia, tym razem z wazajemnością. Niestety, okazuje się, że Julia jest córka Kapuletich. Wiadomość ta bardzo rani serce Romea, jednak bezwzględu na wszystko postanawia zdobyć Julię. Wieczorem zakrada się do ogrody i ukryty pod balkonem Juli w pięknych słowach wyznaje jej miłość. Dziewczyna nie wiedząc, iż to wybranek jej serca skrywa się w ogrodowych krzewach, wyznaje , iż kocha Romea Monteki, który niestety - pochodzi z rodu, z którym jej rodzina prowadzi wieloletni spór. Słysząc to Romeo wychodzi spod balkonu i ujawnia swoją twarz. Julia zaskoczona i przerażona widokiem ukochanego, proponuje slub. Ustalają godzinę i nastęonego dnia pod pretekstem spowiedzi udają się do kaplicy ojca Laurentego. Ten udziela im ślubu, rozumiejąc powagę sytuacji.

Kiedy młoda para już się rozeszła, Merkucjo prowadził bitkę z Rotgierem w której poległ. Romeo dowiedziawszy się o śmierci przyjaciela, postanawia go pomścić i zabija Tybalta. Książe skazuje go na wygnanie z miasta, co dla Romea jest gorsze od kary śmierci. Kiedy wyjeżdża, pan Kapuleti ustala datę ślubu Parysa z Julią. Dziewczyna nie może wyjść za Parysa, ponieważ popełniłaby bigamię, knuje więc spisek z ojcem Laurentym. Wieczorem zażywa truciznę, która usypia ją na dwa dni, symulując śmierć. Ojciec Laurenty wysyła list do Romeo, zawierający mowę o owym spisku, jednak list ten nie trafia w ręce chłopaka. Kiedy ten dowiaduje się o śmierci Juli, nie zważając na nic, wyrusza do grobu dziewczyny.

Na cmentarzu spotyka Parysa, z którym zaczyna szamotaninę. Parys zostaje zabity. Romeo widząc postać ukochanej ułożoną w trumnie, zażywa truciznę i umiera. Gdy Julia się budzi, jest przy niej ojciec Laurenty, który opowiada jej o całym zdarzeniu. Słysząc jednak straże ucieka, pozostawiając Julię w grobowcu. Dziewczyna bierze sztylet Romea i przebija swoją pierś. PAda na ciało ukochanego i umiera.

Do grobowca przychodzą rodziny Kapuletich i Montekich. Dowiedziawszy się od ojca Laurentego o wszystkim, co się zdarzyło, godzą się. Jednak to już nie przywróci życia parze kochanków....

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Romeo i Julia" streszczenie.

„Romeo i Julia” jest to dramat napisany w latach dziewięćdziesiątych XVI wieku. Autorem tego dramatu jest wybitny dramaturg William Szekspir. Akcja dzieje się Weronie i Mantui. Bohaterami sztuki są przedstawiciele dwóch zwaśnionych rodów...

Język polski

"Romeo i Julia" streszczenie.

Akcję książki "Romeo i Julia" tozpoczyna kłótnia sług Kapuletich i Montekich . Benvolio i Tybalt dobywają broni. Bójkę przerywają na szczeście książe oraz rodziny zwaśnionych rodów.

Merkocjo pozstanawia wydobyć od ...

Język polski

"Romeo i Julia" - streszczenie.

Na placu miejskim w Weronie dochodzi do walki sług z dwóch wrogich sobie domów: Kapuletów i Montekich. Benwolio, siostrzeniec pana Monteki i przyjaciel Romea, powstrzymuje walczących. Na szczęście interweniuje książę Eskalus, który pod gr...

Język polski

"Romeo i Julia" streszczenie.

Romeo i Julia są bohaterami sławnej legendy włoskiej, która dzięki dramatowi Szekspira i wielu innym arcydziełom sztuki stała się dziedzictwem całej ludzkości i żywym ciągle symbolem niepokonanej miłości.

Romeo i Julia pochodz...

Język polski

"Romeo i Julia" - streszczenie.

Akt I, scena I-V
Na Placu Miejskim w Weronie dochodzi do zwady pomiędzy służbą dwóch zwaśnionych ze sobą rodów Montekich i Kapulettich. Wrogowie używając niecenzuralnych słów i wyzwisk, ubliżają sobie na wzajem, ostatecznie pojedy...