Krótko o Mozarcie

Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się w 1756r. w Salzburgu, na granicy alp austriackich Jego ojciec Leopold był znanym kompozytorem i pedagogiem.

Mozart okazał się niezwykłym dzieckiem. Już mając sześć lat podróżował z ojcem i siostrą po Europie. Odwiedzając różne kraje młody Mozart mógł poznać różne gatunki muzyki, oraz spotkać wielu sławnych ludzi. Decydujący wpływ na przyszły rozwój Mozarta miała znajomość z najmłodszym synem Jana Sebastiana Bacha, Janem Chrystianem.
Występy młodzieńca Mozarta, nie cieszyły się już tak ogromną sławą podróż do Paryża w 1776r. zakończyła się niepowodzeniem. W tym czasie zmarła mu matka

W odróżnieniu od wielu innych kompozytorów Mozart nie zrewolucjonizował muzyki. Jego geniusz polegał na umiejętności połączenia tego, co było najlepsze w muzyce jego epoki, a uczynił to we wspaniałym, niespotykanym stylu.
Od 1776r. Mozart skomponował już wiele oper, symfonii, koncertów, ale dopiero nieudana podróż do Paryża, przyczyniła się do stworzenia pierwszych dzieł.

Rok 1779 przyniósł wspaniałą symfonię na skrzypce, altówkę i orkiestrę.
Mozart nie był pierwszym kompozytorem, który postanowił nie związać się z żadnym dworem. Ale żyć było w takiej sytuacji trudną zwłaszcza po ślubie Mozarta ze śpiewaczką operową Konstancją Weber. Mimo stałych problemów, głównie finansowych. Wolfgangowi udało się skomponować kilka wybitnych utworów. Jego pierwsza opera wiedeńska, napisana w 1782r. „Uprowadzenie z seroju” przyniosła mu olbrzymią popularność. Błyskotliwość stylu, zaowocowała w 1786r. „Weselem figana” Ten utwór przyniósł kompozytorowi kolejny, wielki sukces.
W 1790 powstała jeszcze jedna wielka opera „Cosi fan tutte” oparta na cynicznej i nieco nieprawdopodobnej kobiecej niestałości. Następnym dziełem był „Czarodziejski flet” skomponowany w 1791r. Kiedy przed rodziną Mozartów pojawia się perspektywa bardziej ustabilizowanego życia, kompozytor umiera, najprawdopodobniej na skutek infekcji nerek.

Mozarta pochowano we wspólnym grobie dla ubogich, nie udało się ustalić miejsca jego wiecznego spoczynku.
Gdyby Mozart żył dłużej, świat wzbogacił by się o wiele więcej utworów. Pozostawił jednak po sobie ich imponujący dorobek.
Genialność, piękna nade wszystko sympatia wobec ułomności ludzkiej natury charakteryzujące dojrzałe arcydzieła Mozarta, uczyniły je tak popularnymi, że uważany jest za, najwybitniejszego kompozytora wszechczasów.

Dodaj swoją odpowiedź
Muzyka

Jak najwięcej ważnych informacji o Mozarcie, ALE KRÓTKO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Na już !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Daję naj!

Jak najwięcej ważnych informacji o Mozarcie, ALE KRÓTKO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Na już !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Daję naj!...