Opracowanie opowiadania Marii Dąbrowskiej "Marcin Kozera".

ŚWIAT PRZEDSTAWIONY W UTWORZE:

Miejsce akcji:
- Anglia - Londyn
- uboga dzielnica polskich emigrantów

Czas akcji:
- 1913r/1914r - tuż przed wybuchem I wojny światowej

Bohaterowie:
- Marcin Kozera
- Krysia
- pani nauczycielka
- dzieci
- tata Marcina

Temat:
- Przeżycia 12-letniego chłopca, syna polskiego emigranta, którego dręczą wątpliwości, kim jest Polakiem, czy Anglikiem.

Narrator:
- nie należy do świata przedstawionego
- 3-osobowy
- wszechwiedzący

Polska była wówczas pod zaborami, dużo Polaków ze względów politycznych i zarobkowych przebywało na emigracji. Ojciec Marcina od 30 lat mieszkał w Anglii. Postanowił wrócić, ale jego dwunastoletni syn nie potrafił mówić po polsku. Oddał chłopca do polskiej szkoły, aby uczył się j.polskiego i poznał dzieci Polski.

Droga Marcina do poznania siebie:
1. Pierwsze wątpliwości podczas wycieczki po Londynie.
2. Zrodzenie się pytania: "Kim jestem naprawdę?"
3. Smutek i rozgoryczenie z powodu trudności w opanowaniu j.polskiego.
4. Szukanie pomocy u nauczycielki.
5. Radość i szczęście po otrzymaniu roli polskiego żołnierza w przedstawieniu jasełek.

Marcin w wieku 12 lat musiał podjąć bardzo ważną decyzję. Urodził się i mieszkał w Anglii. Myślał o sobie, że jest Anglikiem. Tymczasem ojciec chciał wrócić do Polski i on musiał zmienić swój sposób myślenia. Pomocny w dokonaniu wyboru przez Marcina był udział w jasełkach, wspólne zabawy, nauka i uczucie do Krysi. Nagle wytworzyła się w chłopcu więź z nieznaną i daleką Polską. Odważnie i zdecydowanie na lekcji geografii oświadczył, że jest Polakiem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opracowanie opowiadania Marii Dąbrowskiej "Marcin Kozera".

ŚWIAT PRZEDSTAWIONY W UTWORZE:

Miejsce akcji:
- Anglia - Londyn
- uboga dzielnica polskich emigrantów

Czas akcji:
- 1913r/1914r - tuż przed wybuchem I wojny światowej

Bohaterowie:
-...