Charakterystyka Balladyny.

Balladyna to tytułowa bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego. Mieszkała w chacie wraz z młodszą siostrą i matką.
Tytułowa bohaterka była wysoką, młodą dziewczyną o albatrosowej cerze, którą zdobią ciemne oczy. Była brunetką z długim warkoczem. Po zabójstwie swej siostry Aliny na jej czole pojawiało się znamię.
Balladyna była żądną władzy kobietą mogącą popełnić największą zbrodni, w tym zabiła własną siostrę, czy wyparła się swej matki wstydząc się chłopskiego pochodzenia. Zbrodnie, których się dopuściła nie przeraziły jej. Była zdecydowana na życie w zbrodni o czym świadczy fragment : ,,Będę żyła jakby życie nie było Boga”. Jej naganne, zbrodnicze postępowanie nie wyklucza zalet, jakie posiadała. Była kobietą zdeterminowaną i bardzo inteligentną. Umie podporządkować sobie inne osoby. Świetnie ukrywa zbrodnie, jakie popełniła, po kolei eliminując kolejnych świadków zajść. Jest przebiegła. Potrafi udawać emocje. Przed Kirkorem mówi o wielkiej miłości do matki i siostry, okłamując go. Zarzekała się, że wszytko może mu poświęcić oprócz ukochanej matki i siostry. O przebiegłości Balladyny świadczy również jej zamążpójście. Od początku nie kocha Kirkora. Ślub z nim ma dla niej znaczenie, że pozwoli jej zdobyć Władzie i uciec od świata w którym czuje się źle. Jednak, gdy Kirkor wyjeżdża a ona sprawuje władze wydaje się dobrą sprawiedliwa władczynią. Gdy zostaje sama na polu walki pragnie zacząć życie od nowa. Ma nadzieje, że jej zbrodnia nie zostanie wykryta. Rozdaje jałmużnę biedaką czy rozkuwa jeńców z pet. Ta zmiana obrazuje słabość Balladyny. Wszystkie czyny spowodowane są strachem przed karą jaka może je spotkać. Na końcu postanowiła ukarać samą siebie i spada na nią piorun z nieba, który ją zabija.
Balladyna to postać zdecydowanie negatywna. Idzie po trupach i dopuszcza się najgorszych zbrodni, Których nie żałuje. Postanowiła trwać w zbrodni bez przestrzegania zasad i wiary w Boga. Kara jaka ją spotyka jest w pełni sprawiedliwa i słuszna.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Balladyny.

Balladyna - Juliusz Słowacki Charakterystyka Balladyny
Balladyna jest tytułową bohaterką dramatu Juliusza Słowackiego. Dziewczyna mieszkała w lesie z matką, która była już wdową oraz z młodszą siostra Aliną.
Balladyna miała kr...

Język polski

Charakterystyka Balladyny pliss

Charakterystyka Balladyny pliss...

Język polski

charakterystyka balladyny

charakterystyka balladyny...

Język polski

Kobieta ambitna, czy zbrodniarka - charakterystyka Balladyny

Kobieta ambitna, czy zbrodniarka - charakterystyka Balladyny...

Język polski

Charakterystyka Balladyny. Współczujesz czy zazdrościsz? ("Balladyna" Juliusza Słowackiego).

Wiejska chata, a w niej kobieta (wdowa) wraz z nią dwie córki. Jak ogień i woda, jak czarny i biały, niczym noc i dzień. Siostry, niby ta sama krew płynie w ich żyłach, a jednak tak odmienne. Zupełne przeciwieństwa, nie tylko pod względem...

Język polski

Charakterystyka Balladyny z cytatami.

Balladyna jest tytułową bohaterką dramatu Juliusza Słowackiego. Dziewczyna posiadała niezwykłe imię, wywodzące się od słowa "ballada". Pochodziła z ubogiej rodziny. Mieszkała w starej chacie w lesie z już owdowiałą matką i ...