Opis obrazu "Diogenes szukający uczciwego człowieka".

"Diogenes szukający uczciwego człowieka" to obraz Caesara van Everdingen, który powstał w XVI w. Autor był holenderskim malarzem barokowym.

Dzieło to jest sceną rodzajową i przedstawia Diogenesa jako starszego człowieka, który trzyma lampę. Znajduje się on na pierwszym planie i jest otoczony przez wielu ludzi. Na drugim planie zaś widać dzieci oraz uboższych ludzi. W tle możemy zobaczyć różne budynki znajdujące się prawdopodobnie na rynku. Na malowidle przeważają jasne barwy w tle, co wskazuje na pogodny dzień. Zaś ludzie ubrani są w ponure kolory: czerń i brąz. Nastrój tego obrazu jest przygnębiający, gdyż ludzie starają się wyglądać na uczciwych, jednak Diogenes nie daje się zwieść, nie potrafi znaleźć takiego człowieka.

Moim zdaniem dzieło jest dobrze wykonane, ukazuje nam, że na świecie nie ma porządnych ludzi.

Autor: Natalia
Ocena nauczyciela: bdb
Objętość: ponad 1 str. A5
Oświadczam, że jest to moje samodzielnie napisane wypracowanie.

Dodaj swoją odpowiedź