Ebenezer Scrooge - charakterystyka

Przedstawienie postaci


Głównym bohaterem książki Karola Dickensa pt.: "Opowieść wigilijna" jest Ebenezer Scrooge. Bohater to człowiek w podeszłym wieku. Postać ta jest właścicielem kantoru, którym zarządza sam od śmierci swojego wspólnika Jakuba Marleya. Ebenezer Scrooge to zadziwiająca postać. W życiu często kierował się zasadą: „po trupach do celu”. Ebenezer nie miał lekkiego życia. W dzieciństwie został odrzucony przez ojca, a jedyną, bliską mu i życzliwą osobą była siostra - Fan. Która przedwcześnie zmarła zostawiając jednocześnie swego syna, Freda, siostrzeńca Scrooge׳a. Przeżycia z okresu dzieciństwa uczyniły z Ebenezera człowieka pracowitego i konsekwentnego w dążeniu do celu. Jednak stał się obsesyjnie skąpymi bezwzględnym.

Wygląd zewnętrzny


Jego ostre rysy twarzy zastygnięte w grymasie złości przypominały rzeźbę wykutą z kamienia. Zaczerwienione powieki otaczają świdrujące oczy o lodowatym spojrzeniu. Wąskie, zaciśnięte wargi mają siny odcień. Rzadko na nich gości uśmiech. Nos jest haczykowaty, a skóra pomarszczona. Na policzkach widoczne są głębokie bruzdy. Postać Scrooge’a była chuda, wysoka, lekko garbata i wzbudzała strach w mieszkańcach Londynu. Oszczędzał na jedzeniu oraz chodził w ubraniu bardziej niż skromnym.

Cechy charakteru wobec zainteresowań


Scrooge jest chciwy, łapczywy, chytry, uparty, a także nieszlachetny. Ebenezer, choć jest człowiekiem zamożnym, to nie wydaje pieniędzy na przyjemności. Wręcz przeciwnie-ubolewa nad każdym wydanym groszem. Nienawidzi obchodzić Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ uznaje to za stratę czasu i zysków. Nikomu nie ufał. Uważał, że wszyscy ludzie mają w stosunku do niego złe zamiary i chcą go oszukać.
To spowodowało, że stał się człowiekiem zgryźliwym i nieprzystępnym. W życiu liczył tylko na siebie. Nie szczędził innym wszystkich złośliwych uwag. Takim postępowaniem odstraszał od siebie ludzi. Dlatego był samotny. Jedyną jego zaletą była pracowitość i konsekwencja w dążeniu do celu. Złą stroną charakteru Ebenezera, jest obsesyjne skąpstwo. Starzec miał tylko jedną pasję i zainteresowanie: zdobywanie i gromadzenie pieniędzy. Na tym znał się naprawdę dobrze. Podczas obiadu dla rozrywki sprawdzał rachunki bankowe. Był racjonalistą, wierzył tylko w to, co mu podpowiadał rozum. Nie widział ludzi potrzebujących, był ślepy na ich prośby. Nie przekazywał żadnych sum pieniędzy na organizacje dobroczynne. Uważał bowiem, że nie po to płaci podatki, aby jeszcze wpłacać dodatkowe pieniądze.

Moja ocena postaci


Uważam, iż główny bohater „Opowieści Wigilijnej” nie był z natury złym człowiekiem. Przez lata żył się w przekonaniu, iż pieniądz jest najważniejszą rzeczą w życiu i dzięki niemu, można stać się szczęśliwym.
Choć jest skąpcem, jakich mało z pomocą duchów w porę uświadomił sobie, jak bardzo się mylił.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Ebenezer Scrooge charakterystyka dynamiczna z elementami rozpawki.

Ebenezer Scrooge czy zmiana wyszła mu na dobre - charakterystyka dynamiczna z elementami rozpawki

Ebenezer Scrooge był właścicielem kantoru, który przypadł mu w całości po śmierci jego wspólnika, Jakuba Marleya. Scrooge żył bar...

Język polski

Ebenezer Scrooge - charakterystyka postaci.

Kiedy mówimy ?Boże Narodzenie?, większość z nas ma na myśli piękne, białe święta, pełne radości, rodzinnego ciepła, miłości? Do zdecydowanej mniejszości zaliczymy jednak Ebenezera Scrooge?a, głównego bohatera ?Opowieści wigilijnej...

Język polski

Ebenezer Scrooge - charakterystyka

Przedstawienie postaci


Głównym bohaterem książki Karola Dickensa pt.: "Opowieść wigilijna" jest Ebenezer Scrooge. Bohater to człowiek w podeszłym wieku. Postać ta jest właścicielem kantoru, którym zarządza sam od śmierci s...

Język polski

Ebenezer Scrooge charakterystyka

Utwór pt. „Opowieść wigilijna” Charles’a Dickensa opowiada o świętach bożego narodzenia i o pewnym człowieku, który nienawidził tego radosnego, świątecznego dnia. Był nim Ebenezer Scrooge właścicielem firmy „Scrooge i Marley”...

Język polski

Ebenezer Scrooge - charakterystyka

Głównym bohaterem książki pt. "Opowieść wigilijna" autorstwa Karola Dickensa był Ebenezer Scrooge. Był to właściciel kantoru, a zarazem skąpiec nad skapce, umiał on brać, ale nigdy nie dawać. Miał spiczasty nos i podbródek, pomarszcz...

Język polski

"Opowieść Wigilijna" - charakterystyka Ebenezera Scroogea.

Mamy się zastanowić czy bohater naszej lektury – „Opowieści Wigilijnej”, zasługuje na potępienie. Tym bohaterem jest oczywiście Ebenezer Scrooge.

Najpierw jednak przybliżmy nieco samą powieść. Została ona napisana przez Kar...