Interpretacja obrazu „Śmierć Sokratesa” Jacquesa-Luisa Davida

Obraz autorstwa Jacquesa-Luisa Davida ?Śmierć Sokratesa?, w lewej części przedstawia uciekających, sędziów i żonę Sokratesa, przed niewinną śmiercią męża , lecz małżonka kieruje swą głowę w stronę celi wahając się czy być z wybrankiem w jego ostatnich chwilach życia. Na tej samej części obrazu widzimy jednego z uczniów który swoimi gestami jakby obwiniał się za to co już za chwilę zrobi jego nauczyciel. Po Prawej stronie siedzi człowiek rozmyślający nad sensem życia.
Środkowa część obrazu przedstawia kata, który podaje kielich z cykutą zasłaniając oczy wiedząc że Sokrates nie popełnił zarzucanego mu czynu. Kolejną osobą w tym fragmencie jest sam Sokrates, który bierze kielich od kata a zarazem wskazuje palcem w górę ukazując swoją wiarę w bogów.
Część prawa najbardziej nasycona emocjami i przerażeniem co będzie dalej z jego filozofią oraz uczniami. Uczeń w pomarańczowej szacie trzyma Sokratesa za udo dodając mu otuchy u kresy jego życia na ziemi. Naśladowca w żółto-niebieskim okryciu chowa swoją twarz w dłoniach pragnąć ukryć swoje rozgoryczenie. Siwowłosy mężczyzna spierający się na kiju, zasłania z przerażenia uszy a za nim człowiek odziany w czerwono-niebieski strój zasłania oczy i wystawia rękę jakby zasłaniał się przed czymś czego nie chce. W oddali całego zgiełku dwaj mężczyźni trzymając się w spokoju oczekując rozwiązania życia Sokratesa.

Dodaj swoją odpowiedź