O miłości

Od niepamiętnych czasów miłość jest bardzo ważnym uczuciem w życiu każdego człowieka. Jest cnotą, którą otrzymaliśmy od Boga. Często też możemy spotkać ją w literaturze i filmie. Jednak czy życie bez niej to czarodziejska latarnia bez światła?

Najbardziej znanym pisarzem opisującym miłość jest niewątpliwie William Szekspir. To on stworzył najbardziej znaną parę – Romea i Julię. Zostali oni rozdzieleni przez spór między rodzinami. Zakochani nie umieli i nie chcieli żyć bez siebie. Kochali się pomimo przeciwnoci losu. Z ich historri można wywnioskować, że uczuć nie da się ukryć, a próby ich zniszczenia przynoszą zazwyczaj tragiczne skutki.

Jest taki obraz Qentina Massysa ,,Bankier z żoną”. Przedstawia on dwoje małżonków, którzy są skupieni na swojej pracy. On zajmuje się liczeniem pieniędzy, a ona kartkuje Pismo Święte i przygląda się pracy męża. Można by pomyśleć, że reprezentują zupełnie różne spojrzenia na świat: on – materialny, ona – duchowy. Jednak ich zachowanie, pochylenie się ku sobie i spokojne wykonywanie zajęć, może świadczyć, że żyją dla siebie i są ze sobą szczęśliwi.

W świecie pieniądza żyje również Ebenezer Scrooge, bohater ,,Opowieści wigilijnej” . Dla niego pieniądze są najważniejsze. Jest przeraźliwie skąpy i nie utrzymuje kontaktów z rodziną. Dopiero niespodziewana wizyta duchów, całkowicie zmieniła bohatera. Zrozumiał, że pieniądze nie dają mu szczęścia. O wiele bardziej wolał dzielić się nimi z potrzebującymi. Dopiero teraz zauważył, że miłość wobec innych jest pięknym uczuciem. Zrozumiał, że życie bez niej jest nic niewarte. Dotychczas był zupełnie jak latarnia bez światła.

Kolejnym przykładem jest Orfeusz i Eurydyka. Orfeusz był śpiewakiem i poetą. Szczycił się z powodu swojej pięknej żony – Eurydyki. Jednak pewnego dnia została ona ukąszona przez żmiję. Zrozpaczony Orfeusz wiedział, że jego życie bez ukochanej nie ma sensu. Dlatego tez poszedł za nią do krainy umarłych Tak oczarował swoją grą Hadesa i Persefonę, że zgodzili się powrócić Eurydykę pod warunkiem, że Orfeusz nie spojrzy na żonę przed opuszczeniem Hadesu. Orfeusz jednak nie wytrzymał i odwrócił się za siebie, przez co jego ukochana pozostała w podziemiach. Orfeusz powrócił na ziemię, dochował żonie wierności, przez co został rozszarpany przez kobiety trackie.

Miłość bardzo często doprowadza do przemiany. Uczucie Andrzeja Kmicica do Oleńki Billewiczówny pomogło mu zrozumieć swe błędy i wrócić na właściwą drogę. Doświadczenia sprawiły, że z zawadiaki i hulaki Kmicic staje się patriotą i godnym obywatelem.
Miłością można obdarzać nie tylko ludzi, ale również ojczyznę. Tak było w przypadku Zygmunta Krasickiego. Zacytuję jego słowa:

,,Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe
Dal ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla ciebie więzy, pęta nie zelżywe..”

Poeta sakralizuje uczucie patriotyzmu – miłość do ojczyzny to ,,święta miłość”, uświęca każdego, kto ją czuje. Patriota to człowiek wyjątkowy, gotów dla kraju wszystko, co posiada, nawet życie.

Dodaj swoją odpowiedź
Psychologia

"O sztuce miłości" E. Fromm- w okół poszukiwań miłości.

Miłość jest zjawiskiem bezpośrednio dotyczącym ludzkiego zachowania. Emocja ta jest niejednokrotnie skierowana ku różnym osobom, przyjmując wiele wymiarów. W dużym stopniu wpływa na zachowanie się jednostki w społeczeństwie, nic dziwne...

Język polski

Jak w imię miłości poświęcali się bohaterowie wybranych przez Ciebie utworów literackich. Zanalizuj przykłady.

Swoją pracę chciałabym rozpocząć od przytoczenia fragmentu Biblii Tysiąclecia, a dokładniej „Hymnu o miłości”, gdyż stanowi on wielkie dzieło o najpiękniejszym z ludzkich uczuć.
„Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest,
N...

Wiedza o społeczeństwie

Rodzaje miłości

Miłość istniała od zawsze i istnieć będzie dopóki nie zginie człowiek. Jak długo bowiem będzie żył człowiek tak długo będzie kochał i nienawidził, pałał namiętnością i rzucał błyskawice gniewu. Miłość jest częścią życi...

Język polski

Różne oblicza miłości w literaturze starożytności, średniowiecza, renesansu

Giovanni Boccaccio

„ Wielu mniema i głosi, że miłość odbiera rozum i ludzi jakoby w głupców zamienia.
Zdaje mi się, że to mniemanie jest mylne. Miłość jest potęgą, która niszczy prawa i nadaje nowe.”

Miło...

Język polski

Omów różne wizerunki miłości funkcjonujące w kulturze masowej. (amor sacer- amor vulgaris).

Kultura masowa prezentuje nam wiele różnych rodzajów miłości, zarówno ‘grzesznej’, jak i świętej. Można rozróżnić między innymi: miłość do Boga, miłość dwojga zakochanych, względem dziecka lub rodzica, miłość do ojczyzny.<...

Religia

Co według ciebie oznacza budowanie cywilizacji miłości.

TEMAT: ' Co według ciebie oznacza budowanie cywilizacji miłości?"

Co oznacza budowanie cywilizacji miłość?. Na to pytanie stara odpowiedzieć się wiele osób. Jak powinna wyglądać cywilizacja miłości?. Zacznijmy od tego czym jes...