Andrzej Radek

W powieści Stefana Żeromskiego jedną z postaci pierwszoplanowych jest Andrzej Radek. Choć poznajemy go dopiero w dwunastym rozdziale autor dość szczegółowo opisuje tę postać. Jędrek był synem fornala. Od dzieciństwa wykonywał ciężkie prace. Mieszkał z rodziną w Pajęczynie Dolnym. Uczęszczał do gimnazjum pyrzogłowskiego, do którego przygotowywał go Antonii Paluszkiewicz.

Gdy autor przedstawia postać Radka ten ubrany jest w mundur, czapkę z plamami, tornister na plecach. Buty Jędrka miały wysokie obcasy z podkówkami. Drelichowe spodnie kryły brzydkie cholewki. O wyglądzie Radka nic nie wiadomo.

Radek od najmłodszych lat uczył się samodzielności. Rodzice nie poświęcali mu zbyt dużo czasu, gdyż sami pracowali. On sam też nie próżnował. "Kawka" z trudem namówił go do oglądania obrazków ze zwierzętami. Andrzej od razu zaczął zapamiętywać ich nazwy. Jest to dowód na to, że był pojętnym uczniem. Po śmierci Paluszkiewicza Radek postanowił kształcić się dalej. Przeniósł się do gimnazjum w Klerykowie. Tam w zamian za dach nad głową i wyżywienie udzielał korepetycji. W szkole wyśmiewano się z jego chłopskiego pochodzenia. Postanowił więc zaprzestać wykpiwaniom i pobił Tymkiewicza. Umiał więc się bronić, przeciwstawić się oprawcy. Andrzej sprawdził się również jako przyjaciel. Pocieszał Borowicza, gdy ten ubolewał nad wyjazdem "Biruty". Był więc koleżeński.

Uważam, że Andrzej Radek jest wzorcem do naśladowania dla wszystkich uczniów. Jego determinacja i chęć dążenia do celu sprawiły, że zdał maturę w klerykowskim gimnazjum.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Andrzej Radek charakterystyka.

Charakterystyka Andrzeja Radka

Andrzej Radek urodził się we wsi Pajęczyn Dolny, był synem fornala – robotnika rolnego w pańskim majątku. Jędrek miał bardzo trudne dzieciństwo, jego rodzina była bardzo biedna i żyjąca w okropn...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Syzyfowe prace - Marcin Borowicz i Andrzej Radek

Marcin Borowicz i Andrzej Radek to główni bohaterowie książki Stefana Żeromskiego pt: „Syzyfowe Prace”. Lektura opowiada o życiu i nauce młodych chłopców podczas zaboru rosyjskiego. Postacie różnią się od siebie, lecz w pewnym momen...

Język polski

Z którym z bohaterów "Syzyfowych prac" zaprzyjaźniłbyś się? - Andrzej Radek (charakterystyka z el. rozprawki)

?Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.? Jakże aktualne staje się to zdanie w dzisiejszych czasach. Antoine de Sa...

Język polski

Marcin Borowicz i Andrzej Radek - charakterystyka porównawcza

Marcin Borowicz i Andrzej Radek to jedni z głównych bohaterów „Syzyfowych Prac” Stefana Żeromskiego. Widzimy tutaj duży kontrast. Marcin, jedynak, syn państwa Borowiczów, ubogiej szlachty.
Andrzej, jego rodzicami byli zwykli chłopi....

Język polski

Andrzej Radek i Marcin Borowicz charakterystyka bohaterów "Syzyfowych prac".

Marcin Borowicz i Andrzej Radek są głównymi bohaterami powieści Stefana Żeromskiego pt. „Syzyfowe prace”. Oboje są uczniami klerykowskiego gimnazjum. Zmagają się z trudami szkoły, z przeciwnościami losu, z swojimi problemami i własnym...

Język polski

Andrzej Radek i Marcin Borowicz - charakterystyki.

MARCIN BOROWICZ I ANDRZEJ RADEK

Marcin Borowicz to chłopiec ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Miły, uczynny i lotny. Szybko nauczył się języka rosyjskiego i był bardzo lubianym uczniem.
Andrzej Radek jest synem biednego fornala...