Czy warto czytać książki? - rozprawka

W dawnych czasach książki czytali tylko wielcy uczeni, władcy i zakonnicy. Osoby ubogie nie miały dostępu do nich, ponieważ były bardzo drogie, a oni nie mieli ani pieniędzy, ani nie potrafili czytać. Dziś, kiedy do woli możemy pogrążać się w lekturach o przeróżnej tematyce, nie każdy z tego korzysta. Szczególnie ludzie młodzi: dzieci, nastolatkowi ? nie chcą przeczytać choćby strony. Te osoby często stawiają pytanie: ?Czy warto czytać książki??.

Zacznę od tego, że książki takie jak słowniki, encyklopedie czy atlasy potrzebne są każdemu człowiekowi. Zawierają one istotne informacje o świecie, ludziach i zwierzętach, ortografii i gramatyce. Używamy ich przy odrabianiu lekcji lub uczeniu się nowego tematu. Książki tego rodzaju mogą być użyteczne nawet w tak banalnej sytuacji jak rozwiązywanie krzyżówki.

Po drugie książki pomagają oderwać się od szarej codzienności. Czytając, utożsamiamy się z głównym bohaterem i wspólnie z nim przeżywamy wszelkie sytuacje, jakie przygotował dla postaci autor. Czasami nie możemy się oderwać od książki. Czytamy przez całe godziny, nieraz do późnej nocy. Można powiedzieć, że tracimy kontakt z rzeczywistością.

Następnym zagadnieniem jest to, że czytając książki odkrywamy świat. Na przykład książka ?Przygody Meliklesa Greka? ukazuje poprzez podróże głównego bohatera starożytne krainy. Z kolei w ?W pustyni i w puszczy? poznajemy zakątki Afryki, jej mieszkańców i ich kulturę oraz krajobrazy i zwierzęta żyjące na tych terenach. Te dwa przykłady pokazują, że z książek można się wiele nauczyć. Niektóre lektury gwarantują podróż za darmo, do wielu zakątków świata, bez potrzeby ruszania się z miejsca.

Poza tym, książki rozwijają wyobraźnię i pozwalają jej się uwolnić. Czytając dramat, na przykład ?Zemstę?, dzięki wszelkim didaskaliom wyobrażamy sobie całą scenerię, bohaterów, ich wygląd oraz zachowanie. Nie można tego porównać z przedstawieniem czy filmem. Często po obejrzeniu jednego lub drugiego, mówimy: ?Zupełnie inaczej sobie to wyobrażałem?.

Ostatnią sprawą dotyczącą problemu czytania jest to, że książki uczą jak żyć. Autorka ?Pamiętnika narkomanki? i jednocześnie główna bohaterka, napisała tę książkę aby ostrzec innych przed narkotykami. Opisała jak te używki zniszczyły jej życie. Tak samo ?Lina Karo? pokazuje, że nie warto kłamać, i że oszustwo w końcu wyjdzie na jaw. Dzięki takim książkom unikamy błędów bohaterów. Widzimy, co może nas spotkać, kiedy zrobimy coś złego.

Dochodzę do wniosku, że książki odgrywają w naszym życiu wielką rolę. Uczymy się z nich. Pomagają nam odszukać potrzebne wiadomości na dany temat, aż wreszcie bawią, wzruszają i pobudzają naszą wyobraźnię do pracy. Uważam, że warto czytać książki również dlatego, że nie znalazłam żadnego argumentu zaprzeczającego tej tezie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Mam do napisania rozprawkę na temat "Czy warto czytać książki?" rozprawka musi zająć całą stronę a4. Ta rozprawka jest mi potrzebna na teraz!

Mam do napisania rozprawkę na temat "Czy warto czytać książki?" rozprawka musi zająć całą stronę a4. Ta rozprawka jest mi potrzebna na teraz!...

Język polski

Czy warto czytać książki . Rozprawka przynajmniej na kartkę A4 , i taka średnia praca nie taka najlepsza ;)

Czy warto czytać książki . Rozprawka przynajmniej na kartkę A4 , i taka średnia praca nie taka najlepsza ;)...

Język polski

Czy warto czytać książki? - ROZPRAWKA Plis daje naj . Tylko nie z neta . i nie długie i nie któtkie ;D Plis  

Czy warto czytać książki? - ROZPRAWKA Plis daje naj . Tylko nie z neta . i nie długie i nie któtkie ;D Plis  ...

Język polski

czy warto czytać książki   ROZPRAWKA POMOCY

czy warto czytać książki   ROZPRAWKA POMOCY...

Język polski

"Czy warto czytać książki" - rozprawka =) Dzięki ;**

"Czy warto czytać książki" - rozprawka =) Dzięki ;**...