Andrzej Radek - "Syzyfowe prace".

Andrzej Radek jest jednym z bohaterow ksiazki pt. "Syzyfowe prace" Stefana Zeromskiego. Jest chlopcem bardzo wytrwalym, cierpliym i nie pozwala, by obrazano jego godnosc. Andrzej jest bardzo pracowity. W dziecinstwie pomagal w gospodarstwie.
Gdy szedl po raz pierwszy do szkoly..."mial na sobie uczniowski mundur, na glowie czapke z palmami, na plecach tornister, w rece patyk. Buty mial na wysokich obcasach z podkowkami, kupione swego czasu na rynku, w postaci zoltej.(...)Drelichowe spodnie kryly obrzydle cholewy. Mundur Radka byl kiepski, przerobiony z kapoty ufarbowanej na granatowo. Zamiast srebrnego galonka na kolnierzyku przyszyta byla najzwyczajniejsza bawelniana tasiemka po dwie grosze lokiec. Plaskie guziki tego uniformu byly powycierane i nie mialy srebrnego blasku..."
Andrzej bardzo dobrze zna wartosci przyjazni. Jego najlepszymi przyjaciolmi sa Marcin Borowicz i Bernard Zygier.Sa mu bardzo pomocni.
Dzieki bezinteresownej pomocy nauczyciela Paluszkiewicza wyzwala sie w nim chec zdobycia wiedzy i wyrwania sie z rodzinnego srodowiska.
Przez czas nauki w gimnazjum ciezko pracowal. Nie tylko sam sie uczyl, ale takze udzielal korepetycji. Byl zdany tylko na siebie. Nikt sie na nim ni zawiodl.
Dzieci sie z niego nasmiewaly, ale umial sobie z nimi poradzic. Bardzo zlosliwy byl dla niego Tymkiewicz, ktorego pobil.
Ja uwazam, ze Andrzej Radek jest bardzo ciekawa postacia, poniewaz umial sam ulozyc sobie zycie. Pomimo swojej nedzy, glodu byl bardzo dzielny.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Recenzja powieści "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego.

Powieść "Syzyfowe prace" po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 1897 roku. Jej autorem jest Stefan Żeromski, który przez pewien czas używał pseudonimu Małrycy Zych. Pierwsze wydanie tej powieści ukazało się we Lwowie, któr...

Język polski

Charakterystyka Andrzeja Radka i Marcina Borowicza - "Syzyfowe Prace".

Głównymi bohaterami książki Stefana Żeromskiego "Syzyfowe Prace" byli Marcin Borowicz i Andrzej Radek. Chłopców tych wiele łączyło, jednakże wiele dzieliło. Pierwszy raz ich drogi przecięły się w gimnazjum w Klerykowie. Jedn...

Język polski

"Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego - streszczenie.

Treść powieści Kielecczyzna, U pół. XIX wieku
Państwo Borowiczowie odwożą swego ośmioletniego jedynaka do jednoklasowej szkoły wiejskiej Owczarach i umieszczają go na stancji u nauczyciela, p. Wiechowskiego. Następnego dnia po źle p...

Język polski

Streszczenie książki pt. "Syzyfowe prace".

aństwo Borowiczowie odwożą swego ośmioletniego jedynaka do jednoklasowej szkoły wiejskiej Owczarach i umieszczają go na stancji u nauczyciela, p. Wiechowskiego. Następnego dnia po źle przespanej nocy Marcinek rozpoczyna naukę. Dzień szkoln...

Język polski

Ten chłopiec mógłby być moim przyjacielem "Syzyfowe Prace".

Andrzej Radek to jeden z głównych bohaterów powieści Stefana Żeromskiego pt.:"Syzyfowe Prace". Jest on synem biednego chłopa pańszczyźnianego.
Uśmiechnął się do niego los, gdyż zajął się nim Paluszkiewicz, którego wc...