Mit o Demeter i Korze

Kora, córka Demeter, bawiła się na łące. Towarzyszyły jej nimfy. Nieświadoma zerwała kwiat narcyza: nagle rozwarła się ziemia
i wyjechał z niej na rydwanie Hades, bóg świata zmarłych. Porwał Korę. Zrozpaczona Demeter wyruszyła w świat szukać córki. Tam gdzie przechodziła, rośliny więdły i usychały, wysychały jeziora, stawy, rzeki. Straszna susza nawiedziła ziemię. Spotkała ona Hekate, która poradziła jej iść do boga słońca - Heliosa. Helios powiedział jej o przyrzeczeniu Hadesowi, jakie złożył Zeus: Kora miała być żoną boga podziemii i dlatego Hades ją porwał. Bogini zapałała gniewem. Rzuciła klątwę na ziemię, by ta więcej nie rodziła już owoców. A sama schowała się w górach. Na nic zdały się prośby Zeusa i ofiary od ludzi. W końcu Rea, matka Zeusa, namówiła go, żeby zmienił srogie wyroki. Zeus zaprosił Demeter na Olimp i oznajmnił jej, że Kora od tej pory będzie spędzać 2/3 roku z matką, a 1/3 roku z mężem, jako królowa państwa cieni - Persefona. Demeter zdjęła klątwę z ziemii, która znów zaczęła rodzić owoce. Każdego roku wiosną Demeter stroi ziemię w kwiaty i zieleń na powitanie Kory. Zaś jesienią, gdy córka powraca do Hadesu, rośliny więdną i giną... I tak podobno powstały pory roku.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Mit o Demeter i Korze.

Mit o Demeter i korze to jeden z najbardziej znanych mitów. Wyjaśnia on przyczyny istnienia pór roku. Jest w nim wiele poetyki, burzliwych emocji, piękna, ale także elementów nieuchronnych, zdeterminowanych przeznaczeniem. Mit o Demeter i Pers...

Język polski

Napisz jak oceniasz Korę a jak Demeter. Uzasadnij swoją opinię. (Mit o demeter i korze)

Napisz jak oceniasz Korę a jak Demeter. Uzasadnij swoją opinię. (Mit o demeter i korze)...

Język polski

Mit o Demeter i Korze (jak tłumaczono zmienność pór roku) Czy w tym micie gdy Kora została porwana przez Hadesa pokochała go? Wzięłaz nim ślub, ale czy go pokochała czy on ją do tego zmusił Jeśli ktoś znajdzie gdzies ten mit cały to dajcie link.

Mit o Demeter i Korze (jak tłumaczono zmienność pór roku) Czy w tym micie gdy Kora została porwana przez Hadesa pokochała go? Wzięłaz nim ślub, ale czy go pokochała czy on ją do tego zmusił Jeśli ktoś znajdzie gdzies ten mit cały t...

Język polski

Streścić w 10 zdaniach mit o Demeter i Korze Plis help!

Streścić w 10 zdaniach mit o Demeter i Korze Plis help!...

Język polski

jak mit o Demeter i Korze wyjaśnia nastepowanie po sobie por roku?

jak mit o Demeter i Korze wyjaśnia nastepowanie po sobie por roku?...

Język polski

Napisz jak starożytni grecy. Interpretowali pory roku. Mit o demeter i korze

Napisz jak starożytni grecy. Interpretowali pory roku. Mit o demeter i korze...