Mit o Demeter i Korze

Kora, córka Demeter, bawiła się na łące. Towarzyszyły jej nimfy. Nieświadoma zerwała kwiat narcyza: nagle rozwarła się ziemia
i wyjechał z niej na rydwanie Hades, bóg świata zmarłych. Porwał Korę. Zrozpaczona Demeter wyruszyła w świat szukać córki. Tam gdzie przechodziła, rośliny więdły i usychały, wysychały jeziora, stawy, rzeki. Straszna susza nawiedziła ziemię. Spotkała ona Hekate, która poradziła jej iść do boga słońca - Heliosa. Helios powiedział jej o przyrzeczeniu Hadesowi, jakie złożył Zeus: Kora miała być żoną boga podziemii i dlatego Hades ją porwał. Bogini zapałała gniewem. Rzuciła klątwę na ziemię, by ta więcej nie rodziła już owoców. A sama schowała się w górach. Na nic zdały się prośby Zeusa i ofiary od ludzi. W końcu Rea, matka Zeusa, namówiła go, żeby zmienił srogie wyroki. Zeus zaprosił Demeter na Olimp i oznajmnił jej, że Kora od tej pory będzie spędzać 2/3 roku z matką, a 1/3 roku z mężem, jako królowa państwa cieni - Persefona. Demeter zdjęła klątwę z ziemii, która znów zaczęła rodzić owoce. Każdego roku wiosną Demeter stroi ziemię w kwiaty i zieleń na powitanie Kory. Zaś jesienią, gdy córka powraca do Hadesu, rośliny więdną i giną... I tak podobno powstały pory roku.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Mit o Demeter i Korze.

Mit o Demeter i korze to jeden z najbardziej znanych mitów. Wyjaśnia on przyczyny istnienia pór roku. Jest w nim wiele poetyki, burzliwych emocji, piękna, ale także elementów nieuchronnych, zdeterminowanych przeznaczeniem. Mit o Demeter i Pers...

Język polski

-Mit o początku świata -Mit o Demeter i Korze - Mit o Prometeuszu -Mit o Heraklesie -Mit o Dedalu i Ikarze -Mit o Orfeuszu i Eurydyce -Mit o Tezeuszu i Ariadnie -Mit o Edypie -Mit o Antygonie Wyjaśnij 3 wybrane mity o czym one były ?

-Mit o początku świata -Mit o Demeter i Korze - Mit o Prometeuszu -Mit o Heraklesie -Mit o Dedalu i Ikarze -Mit o Orfeuszu i Eurydyce -Mit o Tezeuszu i Ariadnie -Mit o Edypie -Mit o Antygonie Wyjaśnij 3 wybrane mity o czym one były ?...

Język polski

Mit o początku świata Mit o Demeter i Korze Mit o Prometeuszu Mit o Heraklesie Mit o Dedalu i Ikarze Mit o Orfeuszu i Eurydyce Mit o Tezeuszu i Ariadnie Mit o Edypie Mit o Antygonie OPISAĆ W 4 ZDANIACH.

Mit o początku świata Mit o Demeter i Korze Mit o Prometeuszu Mit o Heraklesie Mit o Dedalu i Ikarze Mit o Orfeuszu i Eurydyce Mit o Tezeuszu i Ariadnie Mit o Edypie Mit o Antygonie OPISAĆ W 4 ZDANIACH....

Język angielski

Mit o królu Midasie Mit o Demeter i Korze Mit o Prometeuszu Mit o Heraklesie Mit o Dedalu i Ikarze Mit o Orfeuszu i Eurydyce KRÓTKO I NA TEMAT DAJE NAJ :>

Mit o królu Midasie Mit o Demeter i Korze Mit o Prometeuszu Mit o Heraklesie Mit o Dedalu i Ikarze Mit o Orfeuszu i Eurydyce KRÓTKO I NA TEMAT DAJE NAJ :>...

Język polski

Napisz list od Demeter do Persefony lub od Persefony do Demeter (12 zdań) Mit o "Demeter i Korze" . PLIIIISSSSSS

Napisz list od Demeter do Persefony lub od Persefony do Demeter (12 zdań) Mit o "Demeter i Korze" . PLIIIISSSSSS...

Język polski

Streść krótko mit o Demeter i Korze w oczach Demeter. Czas przeszły Mówi w swoich zdaniach; np. stoję,zieleniała

Streść krótko mit o Demeter i Korze w oczach Demeter. Czas przeszły Mówi w swoich zdaniach; np. stoję,zieleniała...