Opis obrazu z końca średniowiecza "Zaślubiny Marii" - Rafael Santi.

Obraz zakończony półokrągłym sklepieniem. Bardzo kolorowy, namalowany ciepłymi barwami, w wesołym nastroju. Ukazuje tytułową Marię w obecności swojego przyszłego męża, księdza, przyjaciół oraz błazna. Maria i jej wybranek ukazani są na pierwszym planie; uroczyście ubrani. Między nimi stoi ksiądz, lecz aby nie skupiać uwagi na sobie, ubrany jest w ciemne szaty. Podobnie zaproszeni goście: ubrani są w szaty ciemniejsze niż młoda para, stoją z boku, namalowani są również mniej wyraźnie niż nasi główni bohaterowie.

Występujący na obrazie błazen, pomimo tego, iż stoi przed panem młodym namalowany jest w taki sposób, iż w zasadzie nie skupia na sobie żadnej uwagi. Stało się to możliwe dzięki namalowaniu owego błazna w pozycji skłonu i w szatach, których barwa zlewa się z barwą szat pana młodego jak i gości stojących za panem młodym. W tle widzimy ludzi (ok. 9), namalowanych dokładnie, stojących u podnóży okrągłej budowli. W obrazie zastosowano perspektywę zbieżną.


Dodaj swoją odpowiedź