Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Alina i Balladyna to postaci z dramatu Juliusza Słowackiego "Balladyna". Autor ukazał je, opierając się na kontraście. Obie dziewczyny zostały wychowane w skromnych warunkach przez troskliwą i kochającą matkę. Mieszkają w wiejskiej chacie i na co dzień ciężko pracują na roli. Mimo podobnych warunków kształtowania się osobowości obu sióstr są one bardzo różne.
Alina ukazana jest jako wysoka, smukła, zgrabna dziewczyna, o blond, długich włosach, która nosi warkocz, spadający jej na ramię. Ma fiołkowe oczy. W oczach Kirkora jawi się aniołem.
Jej starsza siostra ? Balladyna opisana jest jako ładna, wysoka, zgrabna brunetka, o alabastrowej cerze, która długie włosy splata w warkocz.
Uroda młodszej córki jest jakby odbiciem jej charakteru. Jasność nie tylko otacza jej wygląd, ale także jej duszę. Alina jest wesoła, pogodna, szczera. Bardzo kocha matkę i siostrę. Mówi, że gdyby Kirkor ją poślubił, zabrałaby je obie ze sobą do jego zamku. Jest gotowa pokochać go. Życie w biedzie i ciężka praca nie martwią jej i nie sprawiają jej większych trudności. Przyjmuje swój los w spokoju i stara się być szczęśliwa. Jest także bardzo otwarta, dobroduszna i serdeczna dla innych. Alina jest wzorową córką i siostrą. Lubi pomagać w domu, nawet pracuje za siostrę - wynika to z jej dobroci. Troszczy się nie o siebie, lecz o bliźnich. Okazuje się jednak być łatwowierna i naiwna. Jej ufność, staje się dla niej zgubą. Nie podejrzewa, że niebezpieczeństwo może zagrażać jej ze strony siostry. Nie potrafi dobrze ocenić sytuacji, charakterów, zamiarów ludzkich i przewidzieć ich działań. Jest ukazana jako niewinna i krucha istota, występnie zamordowana przez siostrę. Jest bohaterka pozytywną.
Wygląd zewnętrzny Balladyny również ma wskazywać czytelnikowi na jej charakter. Balladyna wydaje się być na początku tylko złą siostrą, leniwą, egoistyczną i rozpieszczoną przez matkę, której w rzeczywistości nie kocha i nie darzy szacunkiem. Wkrótce okazuję się, że jest zazdrosna o siostrę, którą traktuje jak rywalkę i darzy jedynie nienawiścią. Z czasem ujawnia się jej zbrodnicza i ciemna natura. Staje się przebiegła, uparta, silna, despotyczna i władcza. Gdy dostrzega szansę ucieczki od biedy i zdobycia władzy, zmienia się w bezwzględną, groźną kobietę, której wygórowane ambicje doprowadzają do pozbawienia moralności. Myśli jedynie o sobie. Wraz z rozwojem akcji charakter Balladyny zmienia się, staje się bardziej mroczny i występny. Szukając malin, wszędzie widzi krew. Jest to już zapowiedź jej przyszłej zbrodni. Po zabiciu siostry staje się przebiegłą morderczynią. Z zimną krwią morduje kolejne osoby, które stoją jej na drodze do władzy. Mordując kolejne osoby nie myśli o niczym innym, tylko o sobie i o władzy- tu przejawia się jej egoizm. Jest niesprawiedliwa, zabija ludzi tylko dlatego, żeby zostać królową. Lecz i tak sprytną ?lwicę?- jak nazywał Balladynę Kostryn, w końcu dosięgła zasłużona kara. Z ręki boskiej dosięgnął jej piorun i skonała na tronie, jako królowa.
Podsumowując obie postacie mogę stwierdzić, iż są to dwie wcale niepodobne do siebie osoby. Alina jest przykładem wzorowej cnotliwej córki i siostry. Jest oddana bliskim osobom, prawdomówna, nigdy nikogo nie potrafiłaby skrzywdzić. Balladyna zaś buduje szczęście na cudzej krzywdzie. Jest osobą nieszczerą i pozbawioną uczuć. To bardziej interesująca postać, dlatego że jest barwniejsza, ma czarny charakter. Alina jest wzorem godnym do naśladowania. Jej jedyną wadą jest to, że była zbyt naiwna i to doprowadziło do jej śmierci.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny daje naj

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny daje naj...

Język polski

Charakterystyka porównawcza aliny i balladyny co najmniej stronę

Charakterystyka porównawcza aliny i balladyny co najmniej stronę...

Język polski

1. Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Za najlepsze daje max !

1. Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Za najlepsze daje max !...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny -dłuższa forma wypowiedzi

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny -dłuższa forma wypowiedzi...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny J.Słowackiego,,Balladyna,,

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny J.Słowackiego,,Balladyna,,...