Charakterystyka porównawcza Majki Płońskiej i Michała Zagórnego

MAJKA PŁOŃSKA

1. Czternastolatka, prawie ósmoklasistka, prawie – bo są wakacje, a nad nią wisi poprawka z geografii.
2. Drobna szczupła, dziewczęce, jasnowłosa, nosi kokardkę lub upina włosy, sprawia wrażenie nieśmiałej, czasem, by dodać sobie powagi, wkłada korale i odświętną suknię.
3. Ma pełną rodzinę, matkę, ojca, siostrę, ale nie docenia tego, z tatą ma otwarty konflikt, z mamą straciła wspólny język.
4. Warszawianka, ma babcię na wsi, przeprowadziła się właśnie na nowe osiedle, gdzie czuje się wyobcowana, nie ma nowych znajomych. Ma paczkę kolegów i koleżanek, których nie akceptują jednak jej rodzice.
5. Opuszcza się w nauce, choć jest zdolna, bywa leniwa.
6. Lubi czytać (np. Dickensa), kocha filmy psychologiczne, ma bogatą wyobraźnie i talent plastyczny (robi genialne figurki), ale trochę się tego wstydzi i woli kolekcjonować fotosy, chciałaby nimi wykleić pokój.
7. Maja naśladuje koleżanki, jej marzeniem jest bycie taką jak wszyscy.
8. Opiekuńcza wobec młodszej siostry i pełna współczucia wobec chłopca, który kradnie list

MICHAŁ ZAGÓRNY

1. Zdał do dziesiątej klasy, świetny uczeń, drugi w klasie, uwielbia geografię i przedmioty ścisłe.
2. Prawie o głowę wyższy od Majki, dość śmiały i stanowczy, ale uprzejmy.
3. Jest jedynakiem, mieszka z mamą i ojczymem Leonem, którego nie może zaakceptować.
4. Warszawiak. Miał trzech kolegówa. (bracia Rączkowie: Jurek, Janek i Andrzej), którzy mieszkali w sąsiedztwie, właśnie się wyprowadzili, a na ich miejsce wprowadziła się nieznajoma Maja.
5. Wzór zdyscyplinowania i obowiązkowości.
6. Wiecznie z książką, najczęściej dotyczącą geografi, uwielbia filmy wojenne, interesuje się wojną, historią, życiem w dawnych czasach, a także naukami ścisłymi, nie ulega chwilowym modom.
7. Jest indywidualistą, uważa, że ważne nie jest własne zdanie, a nie ślepe naśladowanie innych.
8. Opiekuńczy wobec Majki, a potem także przejęty losem malca, i uczynny (ostatecznie pomaga Majce, a także Leonowi wyremontować mieszkanie)

CECHY WSPÓŁNE:

Oboje są wrażliwi na krzywdę innych, uczynni, co ujawniają w stosunku do malca kradnącego listy, a Michał głównie w stosunku do Mai.
Oboje pogubili się w relacjach z rodzicami i opiekunami (Leon – ojczym Michała), ale chcieliby je naprawić, bo wiedzą, że tak się nie da żyć i to nie jest w porządku.
Oboje borykają się z problemami okresu dojrzewania (problemy z rodzicami, pierwsze przyjaźnie i miłości). Są w pewien sposób wyobcowani ze środowiska rówieśników (Maja wskutek przeprowadzki , Michał wskutek wyprowadzenia się kolegów z jego klatki).

RÓŻNIĄ ICH:

Zainteresowania i stosunek do nauki.


WNIOSKI:

Michał i Maja wzajemnie się uzupełniają. Mimo początkowych kłopotów i innych oczekiwań porozumiewają się i pomagają sobie nawzajem. Michał pomaga Majce odzyskać zaufanie rodziców i poważnie podejść do nauki, do poprawki. Wzmacnia jej wiarę w siebie, w to, że może się dobrze uczyć i może się podobać, a także że nie potrzebuje się zmieniać, by znaleźć przyjaciół.
Majka pozwala Michałowi otworzyć się na ludzi (przyjaźń) spojrzeć na świat inaczej, z większą wrażliwością (sprawa malca z listami), na nowo odnaleźć kontakt z mamą (odzyskuje dla niego list od matki do ojczyma, z którego potem Michał dowie się, jak ogromną miłością darzy go mama).
Pośrednio dzięki Mai poprawiają się także kontakty Michała z ojczymem (to z Leonem Michał kontaktuje Maję w sprawie malca, a poza tym zbliża go do ojczyma list przekazany przez Maję).
Do miłości i przyjaźni chłopak i dziewczyna podchodzą trochę inaczej. Majce zależy głównie na powierzchownym flircie, na tym , żeby się podobać i potwierdzić swoją wartość przed kleżankami posiadaniem chłopaka. Dzięki Michałowi odkrywa jednak, że potrzebuje także szacunku, zaufania, przyjaźni, poczucia bezpieczeństwa.

Dodaj swoją odpowiedź