Układ oddechowy - wdech i wydech

Funkcje powiązane z budową, jama nosowa:
- oczyszcza (nabłonek wielorzędowy)
- nawilża (komórki śluzowe)
- ogrzewa (silne ukrwienie)
- narząd węchu (komórki zmysłowe).

Funkcje innych narządów


Gardło - skrzyżowanie drogi pokarmowej z oddechową

Krtań -poprzedza nagłośnia, która otwiera i zamyka wejście do krtani. Krtań jest głosotwórcza, zbudowana z licznych chrząstek, mięśni i wiązadeł. Chrząstki krtani muszą się do siebie zbliżyć, aby powstał dźwięk.

Tchawica - zbudowana jest z chrząstek i mięśni gładkich. Tył tchawicy nie posiada chrząstki ponieważ ściana musi być elastyczna z powodu sąsiadowania z przełykiem przez który przebywa pokarm. Przód zaś zbudowany jest z chrząstki (oplecione są mięśniami gładkimi) i światła w którym występuje powietrze,światło zbudowane jest z nabłonka wielorzędowego płaskiego.

Z krtani wdychane powietrze przechodzi do tchawicy-nieco spłaszczonej, sprężystej rury, otoczona licznymi chrząstkami. Tył tchawicy nie posiada chrząstek, bo musi być elastyczny (sąsiaduje z przełykiem który ciągle przemieszcza różnorodny pokarm). Tchawica rozgałęzia się na oskrzela, oskrzeliki, które nie posiadają już chrząstek, tworzą pęcherzyki płucne.

Płuca (zbudowane z licznych naczyń/ powierzchnia płuc wynosi 90m kwadratowych) zaś za zadanie mają pobrać tlen i przekazać komórkom.
Płuca chroni jama opłucna dzięki której jest zabezpieczona przed tarciem i urazami związanymi z sąsiedztwem klatki piersiowej.
Występuje tu nabłonek jednowarstwowy płaski.

Drogi oddechowe obejmują jamę nosową, gardło, krtań, tchawicę, oskrzela główne, które wchodzą do parzystych płuc. Płuca zamknięte są w jamie opłucnej, której wilgotna powierzchnia zmniejsza tarcie między klatką piersiową podczas oddychania. Są one pęcherzykowatymi narządami o płatowej budowie, bo? W prawym wyróżnia się 3 płaty a w lewym 2 płaty. Rozgałęziają się w nich oskrzela główne aż na oskrzela płatowe.

Przede wszystkim
Oddychanie jest to proces biochemiczny (oddychanie wewnątrzkomórkowe) lub fizjologiczny (wymiana gazowa, respiracja).

WDECH
- skurcz mięśni oddechowych
- zwiększenia objętości klatki piersiowej
- powstaje podciśnienie
- zasycanie powietrza do płuc
- przepona obniża się

Skład
78% azot
21% tlen
0,03% CO2
1% inne

WYDECH
- rozkurcz mięśni oddechowych
- przepona unosi się do góry
- powstaje nadciśnienie(usuwane z płuc)
- opada klatka piersiowa do pierworodnego stanu

Skład
78% azot
17% tlen
4 % CO2
1% innych gazów z parą wodną

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Pomocy potrzebuje na jutro :) Z czego składa się układ oddechowy ? Na czym polega wdech i wydech ?

Pomocy potrzebuje na jutro :) Z czego składa się układ oddechowy ? Na czym polega wdech i wydech ?...

Biologia

gdzie mogę znależć rysunek opisujący układ oddechowy u człowieka, fazy wdech i wydech, schemat wymiany gazowej

gdzie mogę znależć rysunek opisujący układ oddechowy u człowieka, fazy wdech i wydech, schemat wymiany gazowej...

Pedagogika

Układ oddechowy

UKŁAD ODDECHOWY

Oddychanie to jeden z najważniejszych procesów życiowych. Bez pożywienia człowiek może żyć kilka tygodni, bez wody kilka dni natomiast bez powietrza zaledwie kilka minut. Dlatego podczas wypadku ważne jest aby spra...

Biologia

Układ oddechowy

Układ oddechowy człowieka, podobnie jak u innych ssaków składa się z dróg doprowadzających gazy i właściwych dróg oddechowych.
Drogi oddechowe mają na celu oczyszczenie, ogrzewanie i nawilżanie powietrza dostającego się do płuc. ...

Biologia

Układ oddechowy

Układ oddechowy – wentylacja warunkująca oddychanie tlenowe.


Układ oddechowy bierze udział w transporcie powietrza i w wymianie gazowej.
Do komórek organizmu jest dostarczany (za pośrednictwem układu krwionośnego) tlen, ...