Nie da się w życiu uniknąć wyboru między dobrem, a złem. Uzasadnij słuszność tego stwierdzenia, odwołując się do lektur.

Każdy z nas od urodzenia zmaga się z wyborem pomiędzy dobrem, a złem. W każdym etapie naszego życia dokonujemy ich bardzo wielu. Na przykład: Pójść do szkoły na sprawdzian czy udawać chorobę? Wziąć mamie pieniądze z portfela czy ładnie o nie poprosić? Takich pytań mogło by być miliony. Ale pojawiają się też problemy i nie wiemy, którą droga pójść. Co będzie dobre, a co złe.

Chociażby bohaterowie opowiadań i lektur, które przeczytaliśmy też mają taki sam problem. Weźmy chociażby Biblię. Jest w niej wielu bohaterów, którzy dokonują wyboru. Między innymi opowieść o Adamie i Ewie, gdzie Bóg zabronił jeść im owoców z drzewa poznania dobra i zła. Jednak Ewa nie mogła się oprzeć pokusie. Uległa próbując owocu i skusiła również Adama. Wtedy nauczyli się co to jest dobro, a co to jest zło.

Owszem biblia, ale też i mitologia zawiera bardzo wiele przykładów. Jednym z nich jest postawa Prometeusza. Kiedy dostrzegł, że ludzie żyją w ciemnościach odczuwają zimno i strach, postarał się dla nich o ogień. W ten sposób przeciwstawił się złu, które uosabia w tym micie Zeus. To on zabrał ludziom ogień. Prometeusz odważnie wystąpił przeciw postanowieniu Zeusa, mimo że wiedział, iż może go spotkać okrutna kara. Prometeusz jest dobroczyńcą ludzkości, poświęcił się dla ich dobra, ofiarował swoje życie, aby mogli bezpiecznie mieszkać na Ziemi i cieszyć się swoja pracą.

Innym przykładem może być „Katarynka” Bolesława Prusa. W tej noweli główny bohater pan Tomasz też musiał dokonać wyboru. Było to w momencie kiedy wielmożny pan widząc radość dziewczynki, nie przegania kataryniarza, a nawet rzuca mu pieniądze. Trzeba tu wspomnieć, iż owy pan nienawidził dźwięku katarynki tak bardzo, że zatrudnił stróża aby pilnował podwórza i nie wpuszczał kataryniarzy. Widzimy więc, że on też musiał dokonać wyboru pomiędzy dobrem, a złem.

Z kolei w powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza, nie obejdzie się od takich wyborów. Pierwszoplanowi bohaterowie Zbyszko i Maćko i nie tylko oni muszą robić to na każdym kroku.

Dotychczasowe rozważania pozwalają wyciągnąć taki oto wniosek, iż każdy z nas musiał wybierać pomiędzy dobrem, a złem, nawet jeśli było to trudne lub wymagało poświęceń z naszej strony. Mam nadzieję, że powyższymi argumentami udowodniłem tezę „Nie da się w życiu uniknąć wyboru między dobrem, a złem”.

BY MACZA hehe

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Mam napisać pracę na temat: Nie da się uniknąć w życiu wyboru między dobrem,a złem.Uzasadnij słuszność tego stwierdzenia odwołując się do poznanych lektur w szkoe. Prosszęęępomóżcie!!!!!

Mam napisać pracę na temat: Nie da się uniknąć w życiu wyboru między dobrem,a złem.Uzasadnij słuszność tego stwierdzenia odwołując się do poznanych lektur w szkoe. Prosszęęępomóżcie!!!!!...