Donato Bramante

Donato Bramante, właściwie Donato di Angelo del Pasciuccio (ok. 1444 - 11 marca 1514), architekt i malarz włoski. Bramante pracował w Urbino gdzie kształcił się pod kierunkiem Piera della Francesci i Mantegny. Do ok. 1490 roku pracował w Lombardii dla Il Moro. Do Rzymu przyjeżdża po 1490 roku i tam spędza 15 lat.
Wybitny przedstawiciel Renesansu, do jego prac należą m.in.:
• prezbiterium i kopuła kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie
• pierwotny projekt bazyliki Św. Piotra
• rozbudowa Pałacu Watykańskiego
• centralne Tempietto przy kościele San Pietro in Montorio w Rzymie
• projekt kościoła S. Maria presso S. Satiro w Mediolanie
• udział przy budowie katedry w Pawii
• klasztor Santa Maria della Pace
• zaprojektował chór kościołów : Santa Maria del Poppolo, Palazzo dei Tribunali i Palazzo Caprini
• freski w Castello Sforzesco w Mediolanie
• zaprojektował 3 krużganki dla kościoła S.Ambrogio w Mediolanie i sąsiadującego z nim klasztoru, a są to: 1) Porta della Canonica; 2) krużganek Dorycki; 3) krużganek Joński
Jeden z czterech ważniejszych przedstawicieli Renesansu. Wykształcony w Urbino. Od ok.1479 służył w Mediolanie ks. Ludovica Sforzy. W ok. 1490 współpracował w Mediolanie z Leonardem da Vinci. Od 1499 pracował w Rzymie, gdzie powstały jego najlepsze dzieła. Od 1503 był głównym architektem i inżynierem papieża Juliusza II.
Czerpał inspiracje z architektury antycznej i starochrześcijańskiej, a także twórczości m.in. L.B. Albertiego, F. Brunelleschiego, Piera della Francesca, Leonarda da Vinci czy Andrea Mantegni. Posługiwał się czystymi formami antycznymi. Pisał również poezje.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Donato Bramante

Donato Bramante, właściwie Donato di Angelo del Pasciuccio (ok. 1444 - 11 marca 1514), architekt i malarz włoski. Bramante pracował w Urbino gdzie kształcił się pod kierunkiem Piera della Francesci i Mantegny. Do ok. 1490 roku pracował w Lom...

Język angielski

gdzie mieszkał Donato Bramante pliss na teraz

gdzie mieszkał Donato Bramante pliss na teraz...

Język angielski

Napisz kim byli co zrobili krótko daje naj Michał Anioł Leonardo da Vinci Erazm z Rotterdamu Galileusz Donato Bramante Rafael Santi Tomasz Morus (Moore)

Napisz kim byli co zrobili krótko daje naj Michał Anioł Leonardo da Vinci Erazm z Rotterdamu Galileusz Donato Bramante Rafael Santi Tomasz Morus (Moore)...

Język polski

Renesans w sztuce

RENESANS OGÓLNIE

W okresie renesansu w sztuce zaczęły obowiązywać wzorce klasyczne i naturalizm. Sztuka renesansu odzwierciedlała idee epoki. Cechowała ją harmonia formy, spokój, statyczność, jasność konstrukcyjna, piękno osi...

Historia

Renesans we Włoszech

kolumny), elementów architektonicznych (porządki klasyczne, kompozycja wzorowana na łuku triumfalnym i ornamenty: groteski; liście akantu; rozety; wieńce). Obok budowli sakralnych (kaplice na planie centralnym) rozwijała się architektura świ...

Język polski

Sztuka renesansu

Renesans narodził się we Włoszech w połowie wieku XIV, w wieku XV pojawił się w innych krajach europejskich, we Włoszech kres epoki przypada na początek XVI w (1527 r). Wojska cesarskiego splądrowały renesansowy Rzym. W pozostałych krajac...