Opis obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem"

Obraz Jana Matejki przedstawiający bitwę pod Grunwaldem powstał w 1878 roku. Malarz przez cztery lata pracował nad tym dziełem, korzystając z opisów bitwy w „Kronice Polski” Jana Długosza. Obraz został namalowany na płótnie o wymiarach 426x987 cm. Obecnie można go oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W centrum obrazu znajduje się litewski książę Witold. Ubrany jest w czerwony żupan, w prawej ręce trzyma uniesiony do góry miecz. Jest to znak gotowości do zadania ostatecznego ciosu. Pod nim leży martwy kontur Konrad Lichtenstein. Z lewej strony widzimy dwóch chłopów atakujących Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena. Mistrz krzyżacki ubrany jest w biały płaszcz z czarnym krzyżem na piersi. Siedzi na białym koniu, który z przerażenia stanął na tylnych kopytach. Chłop z czerwona chusta na głowie przypomina kata, który wykonuje wyrok śmierci na znienawidzonym ciemiężcy. Drugi chłop ma w reku włócznie, która lada chwila przebije pierś Wielkiego Mistrza. Z lewej strony spieszy Krzyżakowi z pomocą książę szczeciński Kazimierz. Można go rozpoznać po pawich piórach na hełmie. Obrońcę atakuje kopią Jakub Skarbek z Góry. W boku Mistrza Krzyżackiego widać brodatego starca. Jest to komtur elbląski Werner Thettingen. Z lewej strony stoi wiatrak, wokół którego znajduje się obóz krzyżacki. Po prawej stronie obrazu widzimy pędzącego na koniu Zawiszę Czarnego. Ma on czarną zbroje i złotą przepaskę na czole. Po nim dzielnie walczy rycerz czeski, Jan Żiżke. Tuz obok widać, jak jeden z Tatarów atakuje rudobrodego rycerza w zbroi. Zaatakowany mężczyzna to komtur brandenburski, Markwad von Salzbach. W oddali siedzi na koniu w srebrnej zbroi król Władysław Jagiełło.

W walce biorą udział nieliczne oddziały wojsk litewskich, polskich i krzyżackich. Nad wałczącymi widać setki kopii i dzid, które zwrócone są w stronę przeciwników. Panuje wielki chaos, a spod pola bitwy unosi się dym. Pośrodku, u góry widać opuszczona chorągwię krzyżacką i poniszczona, lecz wzniesioną chorągwię polską, która oznacza ostateczne zwycięstwo Polaków. Nad tłumami walczących, w chmurach widać postać świętego Stanisława, który czuwa nad przebiegiem walki.

Twórczość Jana Matejki obejmowała okres pozytywizmu. Artysta namalował „Bitwę pod Grunwaldem” ku pokrzepieniu serc Polaków w zaborze pruskim. Zwycięstwo pod Grunwaldem symbolizuje potęgę narodu polskiego wobec Niemców. Do dziś przypomina nam niełatwą przeszłość naszego kraju, z której możemy być dumni.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis obrazu jana matejki bitwa pod grunwaldem 1 plan 2 plan tlo i co jeszcze musi zawierac opis obrazu PILNEEEEEEE !!

Opis obrazu jana matejki bitwa pod grunwaldem 1 plan 2 plan tlo i co jeszcze musi zawierac opis obrazu PILNEEEEEEE !!...

Język polski

potrzebuje opis obrazu jana matejki bitwa pod grunwaldem. Opis na 1,5-2 strony.potrzebuje na dzis. Dam naj za najlepsza prace.

potrzebuje opis obrazu jana matejki bitwa pod grunwaldem. Opis na 1,5-2 strony.potrzebuje na dzis. Dam naj za najlepsza prace....

Język angielski

Napisz opis obrazu Jana Matejki ,,Bitwa pod Grunwaldem"

Napisz opis obrazu Jana Matejki ,,Bitwa pod Grunwaldem"...

Język polski

Napisz opis obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Prosze o szybką odpowiedz i nie z internetu tylko żeby było napisane samemu. Daje naj ;33 Z góry dzieki ;3

Napisz opis obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Prosze o szybką odpowiedz i nie z internetu tylko żeby było napisane samemu. Daje naj ;33 Z góry dzieki ;3...

Język polski

Napisz opis obrazu Jana Matejki Bitwa pod grunwaldem 1878 NA TERAZ. 

Napisz opis obrazu Jana Matejki Bitwa pod grunwaldem 1878 NA TERAZ. ...

Język polski

Opis obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem (na końcu własna opinia) Potrzebuje na JUTRO

Opis obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem (na końcu własna opinia) Potrzebuje na JUTRO...