Charakterystyka Skawińskiego -Latarnik Henryka Sienkiewicza

Skawiński jest głównym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza pt. "Latarnik". Ma siedemdziesiąt lat. Jest Polakiem prowadzącym od ponad czterdziestu lat życie tułacza. Brał udział w wielu wojnach zarówno w Europie, jak i Ameryce. Za swoją waleczność został uhonorowany wieloma odznaczeniami.

Ma białe włosy „Zimy (...) ubieliły mu głowę”, niebieskie oczy, zmęczoną, przygnębioną twarz, „płeć spaloną jak u Kreolów”. Chodzi wyprostowany. Porusza się żołnierskim krokiem. „W czasie pracy na latarni schodząc na ląd w niedzielę przywdziewał granatową kapotę ze srebrnymi guzikami i zawieszał na piersi swoje krzyże zdobyte na wojnach”.
Jest spokojny i opanowany. „Był on naprawdę jak okręt, któremu burza łamała maszty, rwała liny, żagle, którym rzucała od chmur na dno morza, w który biła, pluła pianą – z który jednak zawinął do portu”. Choć cechuje go pracowitość, zawsze dręczy go pech. Każdy jego przedsięwzięcie kończyło się niepowodzeniem. Gdziekolwiek osiadł, znów zmuszony był do dalszej wędrówki Był uczciwy i cierpliwy. "Nie poddawał się nieszczęściu. Lazł pod górę tak pracowicie, jak mrówka. Zepchnięty sto razy, rozpoczynał swoją podróż po raz setny pierwszy. Był pełen ufności, oraz przedkładał zdrowie innych nad swoje własne. „W czasie epidemii na Kubie zapadł na nią dlatego, że oddał chorym wszystką swoją chininę, której miał znaczny zapas, nie zostawiwszy sobie ani grana".

Postać Skawińskiego oceniam pozytywnie. Na moją ocenę wielce wpłynęło to, że bardzo kochał swoją ojczyznę – Polskę.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Skawińskiego "Latarnik"

Głównym bohaterem w noweli „Latarnik” Henryka Sienkiewicza jest Skawiński. Pochodzi z Polski, lecz od ponad czterdziestu lat nie był w swojej ojczyźnie. Przez ten czas tułał się po świecie, przeżywając pełno różnych przygód, a mie...

Język polski

Charakterystyka Skawińskiego - "Latarnik" Henryk Sienkiewicz

Głównym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza zatytułowanej "Latarnik" był Polak - Skawiński.

To starszy człowiek w wieku siedemdziesięciu lat. Chodził wyprostowany, a swoją postawą przypominał młodego żołnierza. Był zdrowym,...

Język polski

Charakterystyka Skawińskiego "Latarnik" Sienkiewicza.

Józef Skawiński jest głównym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”.
Jego ostatnia praca – latarnika w Aspinwall różniła się znacznie od wcześniejszych. Większą część swojego życia spędził na ciągłych wędr...

Język polski

Charakterystyka Skawińskiego

„Latarnik” Henryka Sienkiewicza to książka opisująca życie polaka, żyjącego na wygnaniu. Napiszę jego krótką charakterystykę, ponieważ to bardzo interesująca postać.
Skawiński – główny bohater jest starym, około siedemdzie...

Język polski

Charakterystyka Skawińskiego "Latarnik"

Skawiński to bardzo interesująca postać, której losy poznajemy w noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”. Bohater ten jest tajemniczym i zarazem ciekawym człowiekiem. Niewiele dowiadujemy się o nim z tej krótkiej lektury, ale jego patr...