Charakterystyka Zenka Wójcika bohatera powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. "Ten obcy".

1) Głównym i tytułowym bohaterem powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy” jest chłopak Zenek Wójcik. Ma około szesnaście lat i mieszka we Wrocławiu. Podczas dzieciństwa spotkała go tragedia -stracił matkę i został skazany na wychowywanie przez ojca alkoholika.

A) Ojciec, który nadużywał alkoholu nie potrafił zająć się synem. Zenek nie miał możliwości do normalnego życia w kochającej rodzinie, która dałaby mu dużo ciepła i miłości. W domu brak było poczucia bezpieczeństwa. Chłopiec miał dość poniżania go przez ojca więc, postanowił uciec z domu, by nie zmarnować życia i odnaleźć swojego wujka -Antoniego Janicę.

2) Zenek jest wysportowanym, wysokim i szczupłym chłopakiem. W czasie ucieczki zranił poważnie stopę.
Gdy chłopiec po raz pierwszy pojawił się na wyspie wyglądał zaniedbale, był ubrany w drelichową kurtkę i wymięte spodnie. Miał ciemne oczy i gęste i szeroko rozłożone ładne brwi. Pod dawno niestrzyżonymi, rozczochranymi włosami rysowała się blada wynędzniała twarz i zapadnięte policzki pokryte szarą skórą.

3) Główną cechą uosobienia tytułowej postaci jest silny upór, wytrwale dąży do osiągnięcia celu, czyli do znalezienia wujka. Nie poddaje się nawet, jeżeli stanom przed nim jakieś trudności. Złe traktowanie przez ojca stało się powodem utraty zaufania, zwłaszcza do dorosłych. Jego zalety ujawniły się w ucieczce z domu- zaradność, samodzielność sam przejechał autostopem z Wrocławia do Olszyn. Lecz samotna wędrówka chłopca miała też swoje negatywne strony. Zmusiła go do kradzieży, lecz dopuszczając się jej kierował nim głód oraz brak pieniędzy. Za wszelką cenę chciał sprawiać wrażenie niezależnego, dorosłego. Jest odważny pokazał to ratując dziecko przed śmiercią pod kołami wozu. Jest wrażliwy na krzywdę innych i kocha zwierzęta, co okazał w sytuacji, kiedy bez wahania stanął w obronie Dunaja przed znęcającym się nad nim Wiktorem. Jest on wytrzymały na ból, gdy u doktora Zalewskiego przy nacinaniu nogi i zakładaniu opatrunku nie pisnął ani słowem. Chłopiec był wszechstronnie uzdolniony. Potrafił rozpoznawać gatunki ptaków.


A) Zenek zmienia się pod wpływem przyjaciół, odzyskuje ufność do ludzi m.in., dlatego że ojciec Uli mu pomógł. Chłopiec zrozumiał, że bez pomocy dorosłych nic nie zyska i nie odnajdzie swojego ukochanego wuja. Naprawił swoje błędy, stał się uczciwym człowiekiem i oddał Uli pieniądze.

Proszę o komentarze

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Zenona Wójcika - bohatera powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. "Ten Obcy".

Zenon Wójcik jest głównym bohaterem powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. "Ten Obcy". Miał około 14-15 lat. Jego ojciec był nałogowym alkoholikiem, a matka zmarła .Mężczyzna bił Zenka i znęcał się nad nim.
Chłopiec nosi�...

Język polski

Charakterystyka Zenka Wójcika, bohatera powieści "Ten Obcy".

Zenek Wojcik jest głównym bohaterem powisci przygodowej Ireny Jurgielewiczowej pt: Ten obcy. Ma kilkanascie lat, ojca alkocholika i chora noge, z ktora przemierzył wiele kilometrow. Jego matka nie zyje. Czul sie nie kochany przez ojca, wiec posta...

Język polski

'Ten Obcy" charakterystyka tytułowego bohatera - Zenka Wójcika.

Głównym i tytułowym bohaterem powieści Ireny Jurgielewiczowej pt.: "Ten obcy" jest szesnastoletni chłopak Zenek Wójcik. Podczas dzieciństwa spotkała go tragedia -stracił matkę i został skazany na wychowywanie przez ojca alkoholi...