Paczka wafelków firmy Andrut kosztuje 2,10zł. W paczce jest 12 wafelków, ale w ramach akcji promocyjnej firma Andrut proponuje w tej samej cenie paczkę zawierającą 15 wafelków. O ile procent tańszy jest teraz każdy wafelek? PROSZĘ POMÓŻCIE...

Paczka wafelków firmy Andrut kosztuje 2,10zł. W paczce jest 12 wafelków, ale w ramach akcji promocyjnej firma Andrut proponuje w tej samej cenie paczkę zawierającą 15 wafelków. O ile procent tańszy jest teraz każdy wafelek? PROSZĘ POMÓŻCIE...
Odpowiedź

x - dawna cena jednego y - nowa cena jednego p - procent "tańszości" xd x = 2,10zł / 12 = 0,175zł y = 2,10zł / 15 = 0,14zł 0,175zł - 100% 0,14zł - p p = 0,14zł * 100% / 0,175zł = 80% 100% - 80% = 20% Odp: Jest tańszy o 20%.

bez promocji paczka wafelków - 2,10zł 12 wafelków - 2,10zł 1 wafelek - x 12x = 2,10zł/:12 x = 0,175zł w promocji paczka wafelków - 2,10zł 15 wafelków - 2,10zł 1 wafelek - x 15x = 2,10/:15 x = 0,14zł y=0,14 x 100 :0,175 = 80% 100% - 80% = 20% czyli wafelek jest tanszy o 20%

Dodaj swoją odpowiedź