Bohater naszych czasów - biografia Janiny Ochojskiej.

Miałam poważny dylemat przy wyborze postaci, która mogłaby posłużyć mi do wskazania bohatera naszych czasów, ponieważ sądzę, że to miano można przypisać tylko komuś naprawdę zasłużonemu dla świata. Po długim namyśle zdecydowałam się na współczesną działaczkę społeczną, Janinę Ochojską.
Dzieciństwo Janiny Ochojskiej było straszne: oddalenie się od domu, alkoholizm ojca, wstyd z powodu biedy, od urodzenia kłopoty zdrowotne. Będąc dzieckiem rozpoznano u niej chorobę Heinego-Medina. Wiele lat spędziła w szpitalach i senatoriach, poddała się kilkunastu operacjom. Był to dla niej nie tylko czas cierpienia, ale i marzeń...
Marzeń o tym, że każda operacja, każdy pobyt w szpitalu pomoże jej w uzyskaniu większej sprawności i byciu pełnowartościowym człowiekiem. Nie ulega wątpliwości, że dla pani Janiny marzenie ukończenia studiów było trudniejsze do ziszczenia niż któregoś z jej zdrowych rówieśników. O ileż więcej wysiłku pracy nad samą sobą pociągał ukończenie wyższych studiów na kierunku astronomii?! A jednak nie poddała się… W czasie, gdy jej koleżanki i koledzy korzystali z uroków życia pani Ochojska aktywnie zaangażowała się w pomoc charytatywną. Własna niepełnosprawność stała się dla niej motywacją do pomagania innym ludziom, których przygniata cierpienie i rozpacz, którym trudne warunki życiowe uniemożliwiają godną egzystencję. Ujrzawszy wojnę i cierpienie innych, mimo swojego losu uważa, że była szczęśliwym dzieckiem: „Szczęście, tak jak ja je rozumiem, nie polega na usunięciu bólu, choroby, niepełnosprawności czy innych problemów, bo one nie zabierają mi powodów do szczęścia, ale raczej na przyjęciu, że one dokądś mnie prowadzą, dają mi możliwość innego spojrzenia na rzeczywistość, dostrzeżenia czegoś, czego bez nich bym nie dostrzegła. Otwierają mnie na innych i mogę im być potrzebna”.
Janina Ochojska wraz z przyjaciółmi organizuje konwoje z pomocą humanitarną na Litwę, do Jugosławii, Czeczeni, Afganistanu, Bośni, Kosowa, Indii i wielu innych państw świata. W Polsce również działają akcje humanitarne pod kierownictwem pani Ochojskiej, np.: Akcja Pajacyk, Edukacja Humanitarna, Pomoc Uchodźcom, Pomoc Repatriantom.
Każdy dzień, każda praca na rzecz innych wymaga od pani Ochojskiej ogromnego wysiłku. Mimo to, ta dzielna kobieta pokonuje przeszkody i własne słabości w imię miłości do bliźniego. W jednym z wywiadów pani Janina Ochojska powiedziała: „Dla mnie niebem są inni ludzie, a naszym największym obowiązkiem jest pomoc tym z nich, którzy potrzebują wsparcia. Wszystkich z nas zobowiązują słowa Chrystusa: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnie uczyniliście”.
Pani Ochojska otrzymała wiele nagród, wyróżnień i tytułów z swoją działalność, np.: tytuł Międzynarodowego Humanisty Roku 2002, ale ja sądzę, że dla niej najpiękniejszym podziękowaniem jest szczery uśmiech wdzięcznych dzieci gdzieś w dalekiej „krainie wojny”.
Jak wynika z zaprezentowanych argumentów przeciwności losu nie stanowią przeszkód w dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu, bo „Jeśli się naprawdę czegoś pragnie, jeśli się do tego dąży, laur zwycięscy musi do nas należeć”- Teliga.

Dodaj swoją odpowiedź